Poznaj skład Developresu SkyRes Rzeszów na sezon 2015/16 [FOTO]

Rzeszowski klub wyciągnął wnioski po pierwszym, historycznym sezonie w ORLEN Lidze i poszerzył kadrę do szesnastu zawodniczek. W przerwie działacze Developresu SkyRes zakontraktowali siedem nowych siatkarek, w tym trzy z zagranicy. Czołową postacią zespołu ma być Joanna Kapturska, która do polskiej ligi wraca po kilku latach spędzonych we Włoszech. Mocniejszy skład ma zapewnić drużynie trenera Marcina Wiktorowicza grę w play-off.
Nikolina Jelić Nikolina Jelić fivb.org

Nikolina Jelić

Wychowanka chorwackiego zespołu Mladost Zagrzeb. W tej drużynie grała od 2006 roku przez sześć kolejnych lat. Następnie podpisała kontrakt z niemieckim S.C. Poczdam, gdzie spędziła dwa sezony. W styczniu 2015 roku Chorwatka przeniosła się do innej, niemieckiej drużyny VolleyStars Thuringen. Przyjmująca ma za sobą grę w młodzieżowej i seniorskiej kadrze Chorwacji. To jedna z siedmiu nowym zawodniczek, które rzeszowski klub pozyskał przed sezonem 2015/16. Z Developresem związała się rocznym kontraktem.

Jelić ma 24 lata i 189 cm wzrostu. Na pozycji przyjmującej zastąpiła Emilię Muchę. Rywalizować będzie z Ewą Śliwińską, Pauliną Głaz i Agatą Skibą.

Ana Otasević, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Ana Otasević, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Fot. www.cev.lu

Ana Otasević

Pierwszy zagraniczny transfer Developresu SkyRes Rzeszów. Reprezentantka Czarnogóry jest wychowanką klubu z Niksić. Później przeniosła się do OK Radnicki NIS Petrol. Cztery sezony spędziła w OK Vizura, grała także we Francji, Szwajcarii i Rumunii. Ostatni sezon spędziła w lidze słowackiej, gdzie z zespołem Spisska Nova Ves dotarła do finału ligi i krajowego pucharu.

Ostasević ma 28 lat i 192 cm wzrostu. Na środku siatki rywalizować będzie z Magdaleną Hawryłą, Dominiką Nowakowską, Eweliną Janicką i Katarzyną Warzochą.

Dominika Nowakowska (nr 3), środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Dominika Nowakowska (nr 3), środkowa Developresu SkyRes Rzeszów JERZY CHABA

Dominika Nowakowska

Dołączyła do Developresu po awansie rzeszowskiej drużyny do I ligi. Poprzednim jej klubem była Wisła Kraków. Środkowa zaliczyła debiut w reprezentacji Polski.

Nowakowska po transferze do Rzeszowa od razu wskoczyła do pierwszej "szóstki" i po roku gry świętowała z Developresem historyczny awans do ORLEN Ligi. Sezon w ekstraklasie początkowo rozpoczęła jako rezerwowa. Na skutek kontuzji Katarzyny Warzochy tworzyła parę środkowych z Magdaleną Hawryłą.

Nowakowska ma 23 lata i 187 cm wzrostu.

Joanna Kapturska, atakująca Developresu SkyRes Rzeszów. Joanna Kapturska, atakująca Developresu SkyRes Rzeszów. PATRYK OGORZAŁEK

Joanna Kapturska

Ma być czołową zawodniczką Developresu SkyRes Rzeszów w nadchodzącym sezonie. Trener Mariusz Wiktorowicz potrzebował do składu siatkarki doświadczanej z mocnym charakterem. Kapturską zna bardzo dobrze. Z atakującą współpracował w BKS-ie Bielsko Biała, gdzie razem zdobywali srebrny medal mistrzostw Polski.

Kapturska karierę rozpoczynała w UKS-ie Szamotulanin. Grała również w Centrostalu Bydgoszcz. Z tą drużyną zdobyła wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski i Superpuchar Polski. To ostatnie trofeum wywalczyła również z Farmutilem Piła i BKS-em Bielsko Biała. Od 2009 roku atakująca grała we Włoszech. W minionym sezonie z drużyną Obiettivo Risarcimento Vicenza awansowała do Serie A1 - najwyższej klasy rozgrywkowej. To 16-stokrotna reprezentantka Polski. Umowę z Developresem podpisała na rok.

Kapturska ma 29 lat i 185 cm wzrostu. W ataku rywalizować będzie z Magdą Jagodzińską i Aleksandrą Wańczyk.

Magdalena Hawryła (nr 5), środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Magdalena Hawryła (nr 5), środkowa Developresu SkyRes Rzeszów PATRYK OGORZAŁEK

Magdalena Hawryła

Od roku w Developresie SkyRes Rzeszów, do którego trafiła z PGNiG Nafty Piła. Wcześniej była zawodniczką KS Murowanej Gośliny, Stali Mielec, Jadaru Radom i Armatury Eliteski UE Kraków. Po podpisaniu kontraktu z rzeszowskim klubem, obok Katarzyny Warzochy stała się podstawową środkową Developresu. Hawryła miniony sezon w ORLEN Lidze może zaliczyć do udanych. Kilka razy była najlepiej punktującą zawodniczką Developresu. W nowym sezonie będzie miała jednak o wiele większą konkurencję. Klub zakontraktował dwie kolejne środkowe, Anę Otasević i Ewelinę Janicką.

Hawryła ma 26 lat i 190 cm wzrostu.

Katarzyna Warzocha, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Katarzyna Warzocha, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów Jerzy Chaba

Katarzyna Warzocha

Była zawodniczka PWSZ Karpat Krosno. W Developresie SkyRes Rzeszów od 2012 roku. Z rzeszowską drużyną Warzocha świętowała awans do I ligi i ORLEN Ligi. Była jej podstawową środkową. W ekstraklasie długo jednak nie pograła. Wszystko na skutek kontuzji, która wyeliminowała ją z gry na kilka miesięcy. Środkowa na boisko wrócić ma początkiem 2016 roku. O miejsce w wyjściowej "szóstce" rywalizować będzie z Magdaleną Hawryłą, Dominiką Nowakowską, Aną Otasević i Eweliną Janicką.

Warzocha ma 26 lat i 183 cm wzrostu.

Ewa Śliwińska, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów Ewa Śliwińska, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów PATRYK OGORZAŁEK

Ewa Śliwińska

Wychowanka MKS MDK Warszawa. Grała również w Sparcie Warszawa oraz Wiśle Kraków, z której w 2013 przeniosła się do Developresu SkyRes Rzeszów. W międzyczasie zaliczyła również debiut w reprezentacji Polski. W sezonie 2014/15, będąc podstawową przyjmującą z Developresem wywalczyła awans do ORLEN Ligi. W ekstraklasie większość spotkań "Śliwka" rozpoczynała w wyjściowej "szóstce".

Śliwińska ma 22 lat i 183 cm wzrostu.

Adrianna Budzoń, rozgrywająca Developresu SkyRes Rzeszów Adrianna Budzoń, rozgrywająca Developresu SkyRes Rzeszów Fot. Jerzy Chaba

Adrianna Budzoń

Od 2013 roku jest zawodniczką Developresu SkyRes Rzeszów. Z tą drużyną wywalczyła awans do I ligi i ORLEN Ligi. Wcześniej występowała w Wiśle Kraków. Jest wychowanką Stali Mielec. W minionym sezonie w ekstraklasie początkowo była drugą rozgrywającą. Po zmianie trenera Budzoń dostawała więcej szans. Ostatecznie wygrała na rozegraniu rywalizację z Karoliną Filipowicz i przedłużyła kontrakt z Developresem.

Budzoń ma 24 lata i 173 cm wzrostu. O pozycję rozgrywającej rywalizować będzie z Wesełą Bonczewą.

Ewelina Janicka, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów. Ewelina Janicka, środkowa Developresu SkyRes Rzeszów. Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

Ewelina Janicka

To wychowanka Calisii Kalisz. Grała w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu, Pałacu Bydgoszcz. Ostatnim klubem przed transferem do Developresu SkyRes Rzeszów był pierwszoligowy KS Murowana Goślina. Janicka ma za sobą grę w reprezentacji Polski kadetek, juniorek i seniorek. Z zespołem kadetek wywalczyła 5. miejsce mistrzostw Europy i 4. miejsce mistrzostw świata. Po roku z kadrą juniorek zaliczyła awans do mistrzostw Europy.

Janicka ma 21 lat i 193 cm wzrostu. O wyjściową "szóstkę" rywalizować będzie z Magdaleną Hawryłą, Dominiką Nowakowską, Aną Otasević i Katarzyną Warzochą.

Paulina Głaz, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów Paulina Głaz, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów JERZY CHABA

Paulina Głaz

W drużynie Developresu SkyRes Rzeszów od 2014 roku. Wcześniej była zawodniczką Pałacu Bydgoszcz, MUKS Sparty Warszawa oraz Tomasovii Tomaszów Mazowiecki, której jest wychowanką. Głaz ma za sobą występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski oraz kadrze seniorek. W poprzednim sezonie była zmienniczką Emilii Muchy i Ewy Śliwińskiej. W końcówce rozgrywek z konieczności musiała występować na pozycji atakującej i z tej roli wywiązała się bardzo dobrze. W nadchodzącym sezonie Głaz wraca jednak na pozycję przyjmującej, gdzie będzie rywalizować ze wspomnianą Śliwińską, Agatą Skibą oraz Nikoliną Jelić.

Głaz ma 21 lat i 184 cm wzrostu.

Magda Jagodzińska (nr 12) Magda Jagodzińska (nr 12) PATRYK OGORZAŁEK

Magda Jagodzińska

W Developresie od 2013 roku. Do rzeszowskiej drużyny trafiła z Wisły Kraków. Wcześniej była zawodniczką m.in. poznańskiego AZS-u i SMS-u PZPS Sosnowiec. Jest wychowanką UKS-u Victoria Włoszczowa. Ostatniego sezonu Jagodzińska nie może zaliczyć do udanych. Pod koniec listopada ubiegłego roku atakująca doznała pechowej kontuzji barku po wygranym meczu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1. Na boisku już się nie pojawiła. Przeszła operację i musiała poddać się ponad półrocznej rehabilitacji.

Jagodzińska ma 26 lat i 186 cm wzrostu. W ataku rywalizować będzie z Joanną Kapturską i Aleksandrą Wańczyk.

Paulina Filipowicz, libero Developresu SkyRes Rzeszów Paulina Filipowicz, libero Developresu SkyRes Rzeszów Fot. Jerzy Chaba

Paulina Filipowicz

Jedna z najmłodszych zawodniczek w zespole Developresu SkyRes Rzeszów. W wieku 20 lat wywalczyła awans do ORLEN Ligi będąc podstawową libero w I lidze. Rok później zdobyła brązowy medal w Młodej Lidze Kobiet z drużyną Developresu SkyRes V LO Rzeszów. Filipowicz w pierwszym sezonie w ORLEN Lidze nie grała za wiele. Przegrała rywalizację z bardziej doświadczoną Lucyną Borek. W nowych rozgrywkach obie zawodniczki znów będą rywalizować o pozycję libero.

Filipowicz ma 21 lat i 166 cm wzrostu.

Aleksandra Wańczyk, atakująca Developresu SkyRes Rzeszów Aleksandra Wańczyk, atakująca Developresu SkyRes Rzeszów pzps.pl

Aleksandra Wańczyk

Atakująca, wychowanka Sandecji Nowy Sącz. Od 2011 roku przez trzy lata była zawodniczką SMS-u Sosnowiec. Następnie przeniosła się do Popradu Stary Sącz. Wańczyk ma za sobą grę w reprezentacji Polski kadetek, z którą w 2013 roku wywalczyła mistrzostwo Europy. Powoływana również była do reprezentacji juniorek. - Moim marzeniem jest zagrać w ORLEN Lidze. Postanowiłam zaryzykować. Stwierdziłam, że warto podpisać kontrakt z Developresem - mówiła po podpisaniu umowy z Developresem SkyRes Rzeszów.

Wańczyk ma 19 lat i 191 cm wzrostu. O pozycję atakującej rywalizować będzie z Joanną Kapturską i Magdą Jagodzińską.

Agata Skiba, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów Agata Skiba, przyjmująca Developresu SkyRes Rzeszów zawiszasulechow.pl

Agata Skiba

Wychowanka klubu Kaniasiatka Gostyń. Powoływana do młodzieżowych reprezentacji Polski. W 2006 roku przeniosła się do UKS-u Chrobry Poznań. Następnie przyjmująca była zawodniczką GCB Centrostalu Bydgoszcz, KS Murowana Goślina, AZS-u UE Kraków. Od 2013 roku broniła barw MLKS-u Roltex Zawiszy Sulechów. Po zakończeniu minionych rozgrywek podpisała roczny kontrakt z Developresem SkyRes Rzeszów.

Skiba ma 24 lata i 184 cm wzrostu.

Weseła Bonczewa, rozgrywająca Developresu SkyRes Rzeszów Weseła Bonczewa, rozgrywająca Developresu SkyRes Rzeszów developres.rzeszow.pl

Weseła Bonczewa

To wychowanka bułgarskiego zespołu Levski Siconco. Gra na pozycji rozgrywającej. W latach 2003-2007 zdobyła cztery z rzędu mistrzostwa z drużyną juniorek Levskiego, zgarniając m.in. statuetkę MVP (2004/05) i nagrodę dla najlepszej rozgrywającej (2006/07).

Bonczewa w swojej kolekcji ma też tytuł mistrzowski z pierwszym zespołem i Puchar Bułgarii, które wywalczyła w sezonie 2008/09. Po udanych rozgrywkach leworęczna rozgrywająca trafiła do polskiej ligi. Podpisała roczny kontrakt z AZS-em Białystok. Następnie reprezentowała barwy azerskiego VK Baku, ponownie Levskiego Siconco, francuskiego Laon Volley-Ball oraz greckiego Oper Rethymno. Sezon 2014/15 Bonczewa spędziła w Bułgarii, gdzie z drużyną Maritsa Plovdiv wywalczyła drugie w swojej karierze mistrzostwo ligi. Z Developresem SkyRes Rzeszów podpisała roczny kontrakt.

Bonczewa ma 25 lat i 187 cm wzrostu. O pozycję rozgrywającej rywalizować będzie z Adrianną Budzoń.

Lucyna Borek (nr 18), libero Developresu SkyRes Rzeszów Lucyna Borek (nr 18), libero Developresu SkyRes Rzeszów PATRYK OGORZAŁEK

Lucyna Borek

Jest wychowanką Karpat Krosno. Z tym zespołem wywalczyła awans do II ligi. Od 2010 roku grała w AZS-ie Kraków, z którego po dwóch latach przeniosła się do PTPS-u Piła. Borek po roku gry w Pile podpisała kontrakt z Wisłą Kraków. Od 2014 roku jest zawodniczką Developresu SkyRes Rzeszów. W ORLEN Lidze była podstawową libero i najlepszą przyjmującą w ekstraklasie! To zaowocowało powołaniem do kadry B, która od 29 czerwca przygotowywać się będzie do Ligi Europejskiej.

Borek ma 28 lat i 163 cm wzrostu. O pozycję libero rywalizować będzie z Pauliną Filipowicz.

Mariusz Wiktorowicz, trener Developresu SkyRes Rzeszów Mariusz Wiktorowicz, trener Developresu SkyRes Rzeszów JERZY CHABA

Sztab szkoleniowy

Developres SkyRes Rzeszów w drugim sezonie w ORLEN Lidze poprowadzi Mariusz Wiktorowicz, który jeszcze w sezonie zasadniczym poprzednich rozgrywek zastąpił na ławce trenerskiej Marcina Wojtowicza. Asystentem Wiktorowicza nadal będzie Stanisław Pieczonka. Nowym fizjoterapeutą został Tomasz Rusin. Za statystyki odpowiadał będzie natomiast Łukasz Marciniak, który w młodej drużynie Developresu będzie również pełnił rolę fizjoterapeuty. Kierownikiem Developresu jest Paulina Peret.