Rusza żużlowa ekstraklasa. Zobacz nasz skład. Zespół na medal?

W niedzielę startuje wreszcie sezon w Enea Ekstralidze. Rzeszowska PGE Marma ma ochotę powalczyć w tym sezonie o medale. Zobaczcie, kto będzie zdobywał punkty dla naszej drużyny.
Mecz Marma Rzeszów - Włókniarz Częstochowa Mecz Marma Rzeszów - Włókniarz Częstochowa Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Grzegorz Walasek

Lider PGE Marmy w poprzednim sezonie, Grzegorz Walasek związał się nowym, dwuletnim kontraktem z zespołem. 36-letni żużlowiec w poprzednich rozgrywkach notował średnią biegową 2,139 pkt. Jego KSM na sezon 2013 wynosi 8,71 i jest drugim pod względem wielkości w rzeszowskiej ekipie.

W swojej karierze Walasek reprezentował już barwy klubów z Zielonej Góry (której jest wychowankiem), Częstochowy i Bydgoszczy. Nadchodzący sezon będzie dla niego drugim w Rzeszowie.

Największe sukcesy Walaska to: indywidualne mistrzostwo Polski z 2004 roku, drużynowe mistrzostwo Polski z 2003 i 2009 roku, wygranie Złotego Kasku w 2007 roku i wywalczenie Drużynowego Pucharu Świata w latach 2005 i 2007. Oprócz tego ma na koncie także szereg innych triumfów w zawodach seniorskich oraz młodzieżowych.

Rafał Okoniewski Rafał Okoniewski Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Rafał Okoniewski

Drugi z liderów PGE Marmy w poprzednim sezonie, który pozostał w zespole. Podobnie jak Walasek ''Okoń'' podpisał nowy, dwuletni kontrakt. W poprzednim sezonie był trzecim najlepiej punktujący żużlowcem rzeszowian ze średnią 1,882 pkt na bieg. KSM 32-letniego zawodnika to 7,51.

Okoniewski w Rzeszowie ściga się od 2010 roku. Wcześniej bronił barw zespołów z Piły, Gorzowa Wlkp., Leszna, Zielonej Góry i Bydgoszczy.

Jako junior kilkakrotnie sięgał po spore sukcesy. Był dwukrotnie złotym medalistą indywidualnych mistrzostw Europy juniorów w 1998 i 1999 roku, brązowym medalistą indywidualnych mistrzostw świata juniorów (2001) i dwukrotnie młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski (1999 i 2000). W poprzednim sezonie osiągnął swój największy sukces seniorski, został indywidualnym wicemistrzem Polski.

Łukasz Sówka Łukasz Sówka Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Łukasz Sówka

Trzeci z żużlowców PGE Marmy, który bronił jej barw w poprzednim sezonie i został na kolejny. Młodzieżowiec podpisał roczny kontrakt i jest już pełnoprawnym zawodnikiem rzeszowian. W 2012 roku był bowiem wypożyczony z Falubazu Zielona Góra, w którym występował w 2010 roku. W sezonach 2009 i 2011 bronił barw zespołu z Ostrowa Wlkp.

19-latek w poprzednich rozgrywkach uzyskał średnią biegową 1,273 pkt. Jego KSM na nowy sezon to 4 pkt.

W poprzednim sezonie Sówka zdobył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, brązowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz brązowy Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Ma na swoim koncie też srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski z 2010 roku.

Dawid Lampart

Pierwszy z nowych w PGE Marmie, choć dla Lamparta będzie to powrót do macierzystego klubu. ''Lampcio'' to wychowanek zespołu z Rzeszowa, którego barwy reprezentował przez całą juniorską karierę. Tylko w poprzednim sezonie Lampart rozstał się na rok z Rzeszowem i reprezentował barwy Tauronu Azotów Tarnów. Nie był to jednak najlepszy sezon w jego wykonaniu. Jeździł mało i zdobył tylko 0,609 pkt na bieg. Jego KSM wynosi więc zaledwie 2,50 pkt.

Z PGE Marmą związał się dwuletnim kontraktem. Największymi sukcesami 22-latka są złote medale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów i Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów (2009) oraz brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (2009). W poprzednim sezonie Lampart został też drużynowym mistrzem Polski i Wielkiej Brytanii.

Jurica Pavlic

Drugi obcokrajowiec w zespole PGE Marmy. 23-letni Chorwat niemal całą swoją karierę w Polsce spędził w Unii Leszno. Tylko w jednym sezonie ścigał się dla zespołu z Lublina. W poprzednim sezonie uzyskał w Ekstralidze średnią punktową 1,711. Jego KSM w kolejnym roku to 6,73 pkt. Z rzeszowskim klubem Pavlic związał się na dwa lata.

Chorwat w 2007 roku został indywidualnym mistrzem Europy, a rok wcześniej indywidualnym mistrzem Europy juniorów. W 2007 roku nie obronił tytułu i zdobył srebrny medal. W latach 2008 i 2009 wywalczył odpowiednio brązowy i srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W barwach Unii Leszno wywalczył też dwa złote medale drużynowych mistrzostw Polski (2007, 2010).

Nicki Pedersen

Wicemistrz świata z poprzedniego sezonu to hit transferowy PGE Marmy. Duńczyk był w minionym sezonie najlepszym żużlowcem Enea Ekstraligi ze średnią 2,605 pkt na bieg. Jego KSM wynosi więc aż 10,40 i jest najwyższy w lidze. Duńczyk ma 35 lat i po pięciu sezonach wraca do Rzeszowa, gdzie ścigał się w latach 2006-2007.

Oprócz tego ''Power'' zdobywał punkty dla zespołów z Gniezna, Grudziądza, Gdańska, Zielonej Góry, Rybnika, Częstochowy i Gorzowa Wlkp. Na swoim koncie ma trzy tytuły indywidualnego mistrza świata (2003, 2007, 2008), jeden srebrny (2012) i jeden brązowy medal (2006). Trzykrotnie był też Drużynowym Mistrzem Świata, a aż siedmiokrotnie Indywidualnym Mistrzem Danii.

Prezentacja PGE Marmy Rzeszów Prezentacja PGE Marmy Rzeszów Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Dennis Andersson

22-letni Szwed ma być uzupełnieniem składu PGE Marmy. Będzie rywalizował o miejsce z liderami rzeszowskiej ekipy, a w razie kontuzji ma ich zastąpić. W poprzednich sezonach ścigał się dla zespołu z Wrocławia, choć nie dostawał zbyt dużo szans na pokazanie się.

Jego średnia biegowa wynosi 1,278 pkt, a KSM na nowy sezon 4,54.

W swojej karierze Andersson był indywidualnym (2010) i drużynowym (2009) mistrzem Europy juniorów. Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Szwecji w kategorii juniora.

Marco Gaschka Marco Gaschka Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Marco Gaschka, Łukasz Kret

Skład PGE Marmy uzupełni dwóch juniorów, Marco Gaschka i Łukasz Kret. Ten pierwszy ścigał się już w barwach rzeszowskiego zespołu w poprzednim sezonie i wywalczył 0,40 pkt na bieg. Kret jest w zespole od kilku sezonów, to wychowanek klubu. W poprzednim sezonie miał średnią biegową, 0,6 pkt. Obaj mają KSM na poziomie 2,50 pkt.

Gaschka ma 19 lat, a Kret 21. Któryś z nich będzie drugim młodzieżowcem obok Łukasz Sówki.