Jak to z tym stadionem było... Dziś otwarcie [ZOBACZ]

- Spodziewamy się kompletu widzów, a nawet więcej, bo przecież impreza otwarcia stadionu nie będzie ograniczona liczbą miejsc siedzących - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa przed zaplanowanym na sobotę i niedzielę uroczystym otwarciem stadionu.

Najpierw był stadion, potem tor

Stadion Stali przy Hetmańskiej, dawna Obrońców Stalingradu, wybudowano w 1952 roku. Był najnowocześniejszym obiektem w mieście. W tym samym czasie rozpoczęto budowę toru żużlowego. Jednak w 1952 roku tor ostatecznie nie powstał, bo nie zgodził się na to Główny Komitet Kultury Fizycznej. Pozwolenie uzyskano dopiero w 1956 r. Prace prowadzone były przez Wojewódzki Zarząd Dróg Publicznych. Nowopowstały tor otworzono 5 sierpnia.

Nawierzchnia toru składała się z 4 warstw o łącznej grubości 42 cm. Pierwsza warstwa dolna składała się grubego żużla wielkopiecowego (1200 ton). Druga warstwa to kamień łamany (600 ton). Trzecia bazaltowa (3600 ton) o granulacji 10 mm wałowania na twardo. Ostatnia czwarta warstwa to bazalt o granulacji 5 mm. Ówczesna długość toru to 400 m, grubość 42 cm, pochyłość na wirażach do 40 cm, na prostej do 10 cm. Całkowity koszt budowy to 650 000 zł.

W latach siedemdziesiątych XX wieku na stadionie wybudowano jupitery. Piłkarze rozgrywali mecze przy sztucznym świetle.

12.04.2012 RZESZOW , ARCHIWALNE ZDJECIA Z HISTORII STALI RZESZOW OBECNIE STADION MIEJSKI , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Stadion jak motoarena i nie tylko...

Sekcja żużlowa Stali powstała w 1955 roku. Na mecze rzeszowskich żużlowców zawsze przychodziły komplety widzów. Przy okazji meczów żużlowych organizowano popisy kierowców rajdowych, skoki spadochronowe, a nawet akrobacje lotnicze.

12.04.2012 RZESZOW , ARCHIWALNE ZDJECIA Z HISTORII STALI RZESZOW OBECNIE STADION MIEJSKI , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Były boiska, będzie trybuna

W 2006 roku stadion Stali został przekazany miastu. Po jego wschodniej stronie była droga dojazdowa i boiska treningowe. Jedną z pierwszych decyzji miasta było budowanie tam nowej trybuny. Boiska treningowe maja być przeniesione w stronę Wisłoka.

Na nowej trybunie będzie mogło zmieścić się ponad 5700 kibiców, na starej zachodniej 7800. Koszt wszystkich inwestycji na stadionie miejskim w Rzeszowie to 42 miliony złotych. Miasto skorzystało z dotacji unijnej. Z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało na ten cel 6 milionów euro.

06.03.2012 RZESZOW , NA STADIONIE MIEJSKIM STAL W RZESZOWIE TRWAJA PRACE BUDOWLANE PRZY WSCHODNIEJ TRYBUNIE , REMONTOWANA JEST STARA , ZACHODNIA TRYBUNA ORAZ PROWADZONA JEST MODERNIZACJA TORU ZUZLOWEGO , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

Nazwa i kolorystyka były kontrowersyjne

Miasto zdecydowało, że stadion będzie nazywał się Stadion Miejski Stal w Rzeszowie. Nie tylko nazwa, ale i kolorystyka liter wzbudzały wiele kontrowersji. - Stadion będzie nazywał się Stal, choć jest miejski, bo to nazwa historyczna - stawiał na swoim prezydent Tadeusz Ferenc, kiedy kibice innych rzeszowskich klubów naciskali by z nazwy wyrzucić słowo Stal. - Bo kojarzy się z jednym klubem, a stadion jest miejski - argumentowali.

Gdy miasto zainstalowało nowy napis na murze stadionu zaprotestowali z kolei kibice Stali. Bo litery były pomarańczowe. Miasto uległo i zmieniono litery na niebieskie.

05.04.2011 RZESZOW , STADION MIEJSKI STAL , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

Przed budowaniem palowanie

Zanim rozpoczęto budowę nowej trybuny trzeba było przez kilka tygodni wbijać w podmokły grunt pale. Choć wydaje się to niemożliwe to wbito tam 770 pali o łącznej długości 11 kilometrów.

24.07.2011 RZESZOW , BUDOWA WSCHODNIEJ TRYBUNY STADIONU MIEJSKIEGO , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Budowa ruszyła z kopyta latem

Latem ubiegłego roku budowa wyszła z ziemi. Kolejne kilka tygodni trwało betonowanie konstrukcji trybuny. Piłkarze mogli jeszcze na płycie stadionu rozgrywać mecze.

10.09.2011 RZESZOW , STADION MIEJSKI STAL , MECZ PILKI NOZNEJ STAL SANDECO RZESZOW - MOTOR LUBLIN (0-1) , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

Stadion miejski Stadion miejski Fot. Patryk Ogorza?ek / Agencja

Krzesełka w kolorach tęczy

Wraz z budową nowej trybuny postanowiono odnowić starą. Przede wszystkim konieczna była wymiana krzesełek na nowe. Projekt kolorystyki i ułożenia krzesełek także wzbudzał kontrowersje. Kibice Stali nie chcieli innych kolorów poza białym i niebieskim. Tym razem jednak miasto nie ustąpiło.

10.11.2011 RZESZOW , STADION MIEJSKI STAL W RZESZOWIE , KRZESELKA NA TRYBUNIE W BARWACH KLUBU STAL RZESZOW - NIEBIESKO BIALE , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

Przyszedł czas na dach

Kiedy konstrukcja  trybuny była gotowa do Rzeszowa przyjechały dziewięć dźwigarów dachu. A za nimi potężny dźwig, który miał je ustawiać na konstrukcji. Piłkarze nie mogli już grać na płycie boiska. Tam rozgościły się dźwigi. Na płycie złożono też stalowe konstrukcje.

06.12.2011 RZESZOW , BUDOWA TRYBUNY WSCHODNIEJ STADIONU MIEJSKIEGO , POCZATEK MONTAZU LEGAROW NA KTORYCH PRZYWIESZONY ZOSTANIE DACH , FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Ustawianie dachu z przeszkodami

500-tonowy dźwig zadomowił się w Rzeszowie na dłużej niż przewidywano. Kiedy ustawił na trybunie cztery elementy dachu przyszła ostra zima. Prace trzeba było przerwać.

Jednak kiedy pracował był atrakcja dla rzeszowian.

Ostatnie szlify i odbudowa murawy

Kwiecień 2012. Ostatnie prace wykończeniowe na trybunie trwały już podczas odbiorów. Miasto zgodziło się na przedłużenie terminu oddania trybuny o 10 dni. Równocześnie naprawiano murawę boiska, bo wizyta dźwigów zostawiła tu pobojowisko

12.04.2012 RZESZOW , STADION MIEJSKI , CZYSZCZENIE KRZESELEK NA NOWEJ TRYBUNIE . FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Nowoczesny system bezpieczeństwa

Nowa trybuna i cały stadion będą miały supernowoczesny monitoring. Ma on się składać m. in. z 70 kamer. Tylko na nowej trybunie zainstalowano ich 38. Radni Rzeszowa zgodzili się na przekazanie dodatkowych 3,5 złotych na sfinalizowanie budowy monitoringu.

12.04.2012 RZESZOW , STADION MIEJSKI , MONTAZ / SERWIS KAMERY MONITORINGU NA NOWEJ TRYBUNIE. FOT. KRZYSZTOF KOCH / AGENCJA GAZETA

Tu było boisko teraz jest trybuna

Widok stadionu miejskiego zmienił się nieodwracalnie. W miejscu, gdzie wcześniej było boisko, teraz góruje trybuna. Miasto już z planuje dobudowywanie kolejnych segmentów trybuny. - Bo jak się stoi w miejscu, to się cofa - mówi prezydent Tadeusz Ferenc. Już stara się kolejne 100 milionów złotych na dalszą rozbudowę. Na jego biurku leżą rysunki stadionu miejskiego z nową trybuną dookoła boiska i toru żużlowego. Stadion miałby 16 tysięcy miejsc.