Całkiem nowa Asseco Resovia. Zobacz skład wicemistrzów Polski [FOTO]

Aż ośmiu nowych siatkarzy pojawiło się w składzie Asseco Resovii na sezon 2016/2017. Przez szatnię wicemistrzów Polski przeszedł huragan, który wymiótł aż dziesięciu zawodników. Jaka będzie nowa Asseco Resovia?
1 Fabian Drzyzga Fabian Drzyzga PATRYK OGORZAŁEK

Rozgrywający

Rozegranie to jedyna pozycja, na której nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim sezonem. Mózgiem zespołu nadal będzie Fabian Drzyzga, a pomagał mu będzie Lukas Tichacek. Czech z polskim paszportem, jako jedyny w PlusLidze, będzie jeszcze występował jako zawodnik krajowy, nie zmieniając licencji na której gra. W myśl nowych przepisów, o traktowaniu gracza jako Polaka, decydować będzie licencja, nie paszport. Tichacka przepis ten ominie z tego względu, że miał on ważny kontrakt podpisany wcześniej.

Dla Drzyzgi będzie to już czwarty sezon w barwach Asseco Resovii, dla Tichacka szósty.

 

17.04.2014 Rzeszow , Hala Podpromie . Lukas Tichacek, Polfinalowy mecz pilki siatkowej PlusLigi pomiedzy druzynami Asseco Resovia Rzeszow - ZAKSA Kedzierzyn - Kozle (3:1) . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: Plus Liga pilka siatkowa podpromie siatka siatkowkaLukas Tichacek. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

2 Gavin Schmitt Gavin Schmitt www.fivb.org

Atakujący

Dwaj świetni gracze będą odpowiadać za atak w rzeszowskiej drużynie. Doświadczeni, ograni, marzenie wielu zespołów. Tyle tylko, że obaj w ostatnim czasie mieli problemy ze zdrowiem.

Niemiec Jochen Schops zwichnął barw w windzie, w trakcie jednego z wyjazdów na mecze Ligi Mistrzów i sezon miał z głowy. W reprezentacji Niemiec nie będzie grał latem, dlatego od pierwszego treningu będzie do dyspozycji trenera Andrzeja Kowala. Jeśli dojdzie do zdrowia i formy, rzeszowianie będą mieć z niego sporą pociechę, co pokazał choćby w sezonie 2014/2015.

Wiele wskazuje jednak na to, że podstawowym atakującym Asseco Resovii będzie pozyskany w maju Kanadyjczyk Gavin Schmitt, który także ostatnio grał mniej przez kontuzje. W turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, który odbył się w Tokio, Schmitt grał jednak znakomicie, a po urazie nie było widać żadnego śladu. Był drugim najlepiej punktującym zawodnikiem i najlepiej serwującym graczem tego turnieju.

Schmitt ma 30 lat, w Asseco Resovii ma zastąpić Bartosza Kurka. Schops jest o dwa lata starszy i w Rzeszowie spędzi piąty sezon.

 

18.01.2014 Rzeszow , Hala Podpromie . Jochen Schops Mecz pilki siatkowej 16 kolejki PlusLigi pomiedzy druzynami Asseco Resovia Rzeszow - PGE Skra Belchatow (3:0) . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: Plus Liga PlusLiga asseco resovia rzeszow pilka siatkowa podpromie siatka siatkowkaJochen Schops. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

3 Marko Ivović Marko Ivović PATRYK OGORZAŁEK

Przyjmujący

Na przyjęciu w Asseco Resovii nie został praktycznie nikt z poprzedniego sezonu. Praktycznie, bo Amerykanin Thomas Jaeschke dołączy do zespołu dopiero w połowie nowego sezonu. Wcześniej będzie kończył studia w USA, które przerwał, by zagrać w Rzeszowie. Pozostała czwórka przyjmujących to nowe twarze w zespole. Tak, czwórka, ponieważ pod nieobecność Amerykanina, zastępował go będzie wychowanek Błękitnych Ropczyce, który później trenował w AKS-ie Rzeszów, 22-letni Dominik Depowski.

 

Fot. www.fivb.org Thomas Jaeschke, nowy siatkarz Asseco ResoviiFot. www.fivb.org. Thomas Jaeschke

 

Ale to nie on ma stanowić o sile zespołu, a trzech obcokrajowców. Jeden z nich, Serb Marko Ivović wraca do Rzeszowa po rocznej przerwie. W sezonie 2014/2015 był kluczowym graczem ekipy trenera Andrzeja Kowala, ale po sezonie zdecydował się zmienić otoczenie i wylądował w rosyjskim Biełogorie Biełogorod. Wytrzymał tam tylko rok, wracając do Asseco Resovii.

 

www.fivb.org Kwalifikacje olimpijskie siatkarzyThibault Rossard

 

O miejsce w składzie 25-letni Ivović będzie rywalizował z dwójką innych zagranicznych graczy. Do ekipy z Rzeszowa dołączyli też Francuz Thibault Rossard i Kanadyjczyk John Gordon Perrin. Pierwszy przeniósł się do Polski z francuskiego Arago de Sete, z którym znakomicie prezentował się w tamtejszej lidze, zdobywając nagrodę MVP sezonu. Perrin przechodzi do Rzeszowa z ligi włoskiej. Rossard niedługo skończy 23 lata, a Perrin 27 lat.

 

www.fivb.org Kwalifikacje olimpijskie siatkarzyGordon Perrin

Dominik Depowski Fot. assecoresovia.pl WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: archiwum wewnetrzne ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEDominik Depowski

4 Piotr Nowakowski Piotr Nowakowski Piotr Nowakowski

Środkowi

Po zakończeniu sezonu wydawało się, że w tej formacji nie zajdą większe zmiany, ponieważ cała czwórka środkowych bloku miała ważne kontrakty z Asseco Resovią. Sytuacja jednak zmusiła działaczy do roszad także na tej pozycji. Z powodu limitu obcokrajowców, Asseco Resovia musiała postawić na polski środek bloku, dlatego też miejsce w ekipie wicemistrzów Polski stracił Ukrainiec Dmytro Paszycki. W jego miejsce rzeszowianie ściągnęli najwyższego gracza polskiej ligi Bartłomieja Lemańskiego, który ostatnie lata spędził w warszawskiej Politechnice. Ten mierzący 217 cm wzrostu siatkarz był wypożyczony do AZS-u właśnie z Asseco Resovii, z którą teraz związał się trzyletnim kontraktem.

 

30.01.2016 Warszawa.   Bartek Lemanski  podczas meczu siatkowki o mistrzostwo Plus Ligi AZS Politechnika - ZAKSA Kedzierzyn . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: siatkowkaBartłomiej Lameński. FOT. KUBA ATYS

 

Kilka tygodni po Lemańskim rzeszowianie pozyskali też drugiego najwyższego polskiego środkowego, Marcina Możdżonka, mierzącego 212 cm wzrostu. A to oznacza, że z zespołem rozstanie się też Łukasz Perłowski. Czwórkę środkowych Asseco Resovii stanowić będą więc 20-letni Lemański, 31-letni Możdżonek, 24-letni Dawid Dryja, na którego będzie to trzeci sezon w Rzeszowie oraz Piotr Nowakowski. Ten ostatni wraca do gry po poważnej operacji pleców, ale w meczach kadry Polski pojawił się już na boisku. Ma 29 lat i w Asseco Resovii spędzi szósty sezon.

 

09.01.2016 Berlin . Marcin Mozdzonek podczas meczu Polska - Francja  na Turnieju kwalifikacyjnym  do Igrzysk w Rio . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: reprezentacja siatkowka kwalifikacje /FR/Marcin Możdżonek. FOT. KUBA ATYS

06.03.2016 Warszawa. Dryja , Michal Filip   podczas meczu siatkowki o mistrzostwo Plus Ligi AZS Politechnika - Asseco resovia Rzeszow  . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: siatkowkaDawid Dryja. FOT. KUBA ATYS

5 Fot. KUBA ATYS Fot. KUBA ATYS Damian Wojtaszek. Fot. Kuba Atys

Libero

Także w tej formacji zaszły zmiany w ekipie Asseco Resovii, choć wydawało się, że jeszcze w tym sezonie nic się nie zmieni. Ważny kontrakt ma bowiem Damian Wojtaszek, a chęć dalszej gry w Rzeszowie wyrażał 38-letni Krzysztof Ignaczak. Klub jednak nie zdecydował się przedłużyć z nim kontraktu i po dziewięciu latach gry w barwach Asseco Resovii, Ignaczak musiał odejść.

 

09.10.2013 Rzeszow , Hala Podpromie . Libero Mateusz Maslowski (15) podczas sesji zdjeciowej zawodnikow klubu siatkarskiego Asseco Resovia Rzeszow . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: asseco resovia rzeszow prezentacja sesja siatka siatkowkaMateusz Masłowski. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Jego miejsce zajmie debiutant w kategorii seniorów, 19-latek Mateusz Masłowski, wychowanek klubu, który zaliczał już epizody w pierwszej drużynie, właśnie wtedy, gdy kontuzjowany był Ignaczak. Dla Masłowskiego będzie to pierwszy sezon w pierwszym zespole Asseco Resovii, dla 28-letniego Wojtaszka drugi.

6 Pożegnanie siatkarzy Asseco Resovii Pożegnanie siatkarzy Asseco Resovii Olieg Achrem i Krzysztof Ignaczak. Fot. PATRYK OGORZAŁEK

Odeszły ikony

Lista pozyskanych graczy Asseco Resovii jest spora, ale jeszcze dłuższa jest ta, na której znajdują się zawodnicy, którzy ją opuścili. O tym, że z zespołem pożegnają się ''strażacy'' Dominik Witczak i Amerykanin Russell Holmes, było wiadomo już w momencie, gdy ci przyszli zastąpić kontuzjowanych Jochena Schopsa i Piotra Nowakowskiego. Bartosz Kurek znalazł lepszą ofertę w Japonii, a dodatkowo klub zrezygnował z usług Bułgara Nikołaja Penczewa i Francuza Juliena Lyneela. Aleksander Śliwka został natomiast wypożyczony do Indykpolu AZS-u Olsztyn, a zespół musiał też opuścić Ukrainiec Dmytro Paszycki.

Z Asseco Resovii odeszły jednak także ikony klubu, Krzysztof Ignaczak, który w Rzeszowie spędził dziewięć lat, Olieg Achrem, kapitan zespołu, który grał tutaj przez siedem sezonów oraz Łukasz Perłowski, najstarszy stażem, spośród wszystkich graczy Asseco Resovii, pamiętający jeszcze czasy gry w niższych ligach i awans do Polskiej Ligi Siatkówki.

Asseco Resovia bez nich będzie więc inna, nowa. Czy lepsza? Czas pokaże.

Skomentuj:
Całkiem nowa Asseco Resovia. Zobacz skład wicemistrzów Polski [FOTO]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX