Sport.pl

LM. Grbić, Sokolov, Mastrangelo, czyli gwiazdy rywala mistrzów Polski

W środę o godz. 18 w rzeszowskiej hali Podpromie mistrzowie Polski Asseco Resovia podejmie w meczu 3. kolejki Ligi Mistrzów włoski zespół Bre Banca Lannutti Cuneo. Zwycięzca zbliży się do wygrania grupy G. Jest jednak jedno małe ?ale? - rzeszowianie w europejskich pucharach z Włochami nie wygrywają. A drużyna z Cuneo to rywal z najwyższej półki, z którym roi się od gwiazd światowej siatkówki, zarówno już uznanych, jak i dopiero wschodzących.

Luigi Mastrangelo

Jeden z najbardziej doświadczonych graczy zespołu z Cuneo i jeden z najlepszych włoskich środkowych w historii siatkówki w tym kraju. W tym roku skończył 37 lat, ale nadal imponuje znakomitą formą.

Przez całą swoją karierę występował we włoskich klubach, choć miał sporo propozycji z bogatych klubów zagranicznych. Od 2009 roku reprezentuje barwy zespołu z Cuneo.

W reprezentacji Włoch gra od 13 lat. Wraz z kadrą zdobywał m.in. trzy medale igrzysk olimpijskich (dwa brązowe i jeden srebrny), trzy mistrzostwa Europy i wygrywał Ligę Światową. Z klubami wygrywał m.in. mistrzostwa Włoch, a także Puchar tego kraju i Puchar CEV.

Indywidualnie otrzymywał też wiele nagród dla najlepiej blokujących graczy światowych imprez.

Ma 202 cm wzrostu. Gra z nr 1.

Earvin Ngapeth

21-letni Francuz to młoda siła w Cuneo i nadzieja francuskiej siatkówki. Do Włoch przeniósł się przed poprzednim sezonem z Tours VB, z którym wywalczył m.in. mistrzostwo i Puchar Francji. Na swoim koncie ma też medale młodzieżowych mistrzostw Europy zdobywane z francuską reprezentacją.

W seniorskiej kadrze Francuzów odgrywa teraz pierwszoplanową rolę. W 2010 roku został jednak z niej wykluczony dyscyplinarnie. Wrócił rok później.

Ma 193 cm wzrostu i gra na pozycji przyjmującego. Gra z nr 4.

Daniele De Pandis Daniele De Pandis Daniele De Pandis. Fot. piemontevolley.it

Daniele de Pandis

28-letni libero przyszedł do zespołu z Cuneo przed obecnym sezonem. Ma niezwykle trudne zadanie zastąpienia w nim znakomitego Francuza Huberta Henno.

W 2011 roku de Pandis został powołany do reprezentacji Włoch. Ma 184 cm wzrostu. Gra z nr 5.

Wout Wijsmans

Belg to żywa legenda klubu z Cuneo i kapitan zespołu. Ma 35-lat, w barwy Bre Banci reprezentuje od 2003 roku. Wcześniej przez cztery sezony także grał we Włoszech.

Zanim trafił na Półwysep Apeniński zdobywał mistrzostwo i Puchar Belgii, we Włoszech wygrywał mistrzostwo tego kraju, puchar, a w europejskich pucharach triumfował w Lidze Mistrzów (z Lube Bancą Maceratą) i w Pucharze CEV. Został też wybrany MVP oraz najlepiej zagrywającym zawodnikiem turnieju finałowego tego ostatniego pucharu.

Ma 201 cm wzrostu i jest przyjmującym. Gra z nr 7.

Emanuel Kohut

Słowacki środkowy od kilku sezonów gra w lidze włoskiej, ale do Cuneo trafił dopiero w tym sezonie. Razem z Luigim Mastrangelo tworzą bardzo groźną parę środkowych.

Ma 30 lat i na koncie sukcesy z reprezentacją Słowacji, w której gra od 2006 roku. Wygrywał z nią Ligę Europejską.

Ma 205 cm wzrostu. Gra z nr 8.

Nikola Grbić

Serb to jeden z najlepszych rozgrywających na świecie. Mimo tego, że ma już 39 lat wciąż znakomicie prowadzi grę swojej drużyny. W 2009 roku został wybrany do najlepszej drużyny świata według magazynu ''L'Equipe''. W Cuneo gra od 2009 roku, a we Włoszech od 1994 roku..

Na swoim koncie ma m.in. złoto olimpijskie z Sydney z 2000 roku i mistrzostwo Europy z 2001 roku. Oprócz tego mnóstwo tytułów klubowych z dwoma zwycięstwami w Lidze Mistrzów na czele. W trakcie wielu turniejów najwyższej rangi uznawany był za najlepszego rozgrywającego imprezy.

W 2010 roku zakończył karierę reprezentacyjną.

Ma 195 cm wzrostu. Gra z nr 9.

Tsvetan Sokolov

Kolejny z ''młodych gniewnych'' w ekipie z Cuneo. Ma 22 lata i już jest zaliczany do grona najlepszych atakujących na świecie. Bułgar w 2009 roku trafił to jednego z najlepszych zespołów na świecie włoskiego Trentino Volley, z którym wygrywał Klubowe Mistrzostwa Świata, mistrzostwo i Puchar Włoch oraz Ligę Mistrzów. Zazwyczaj był jednak zawodnikiem rezerwowym.

Przed obecnym sezonem przeniósł się z Trento do Cuneo, gdzie pełni rolę pierwszego atakującego. W sezonie reprezentacyjnym stał się też jednym z liderów kadry Bułgarii.

Ma 205 cm wzrostu. Gra z nr 11.

Uzupełnienie, ale mocne

Oprócz nich w składzie Bre Banca Lannutti Cuneo występują:

2. Oleg Antonov         ur. 1988  192 cm

3. Andrea Marchisio         ur. 1990  186 cm

6. Andrea Galliani         ur. 1988  202 cm

10. Dore Della Lunga         ur. 1984  194 cm

12. Nimir Abdel-Aziz         ur. 1992  201 cm

13. Andrea Rossi ur. 1989  202 cm

 

Trenerem jest Roberto Piazza, a jego asystentem Massimiliano Giaccardi

Więcej o: