Bartman, Wlazły, Nowakowski. Kto najlepszym graczem w PlusLidze?

Po pięciu kolejkach w siatkarskiej PlusLidze mieliśmy już sporo niespodzianek. Nieoczekiwanie dość nisko w tabeli znajdują się zarówno mistrzowie Polski Asseco Resovia, jak i wicemistrzowie PGE Skra Bełchatów. W rankingach indywidualnych jednak zawodnicy tych klubów znajdują się na czele klasyfikacji. Podobnie jak gracze... Indykpolu AZS-u Olsztyn i Effectora Kielce.

Perfekcyjny Penczev

Gracze z Kielc zdominowali ranking jeśli chodzi o przyjęcie zagrywki i skuteczność tego przyjęcia. Dwójka przyjmujących tego zespołu Bułgar Nikolay Penczev i Adrian Staszewski zajmują dwa pierwsze miejsca w tejże klasyfikacji. Pierwszy dogrywa dokładnie do rozgrywającego 5,31 piłki na set, drugi 4,80.

W pierwszej trójce znalazł się także przyjmujący Asseco Resovii Amerykanin Paul Lotman ze średnią 4,78.

Czołówka rankingu PlusLigi: Przyjęcie - średnia ważona

1. Penczev Nikolay         Effector Kielce         5,31

2. Staszewski Adrian         Effector Kielce         4,80

3. Lotman Paul Michael         Asseco Resovia         4,78

Głową muru nie przebijesz

Inny z graczy Effectora Kielce, środkowy bloku Miłosz Zniszczoł zgromadził do tej pory najwięcej bloków. Zniszczoł zablokował już 17 ataków rywali, a drugi w klasyfikacji Maciej Zajder z AZS Politechniki Warszawskiej ma na swoim koncie o jeden punkt mniej.

Zniszczoł prowadzi też w klasyfikacji ilości bloków na set. Tutaj jednak dzieli pierwsze miejsce z trzema innymi siatkarzami, Piotrem Nowakowskim z Asseco Resovii oraz Wojciechem Żalińskim z Lotosu Trefla Gdańsk i Nemanją Stefanoviciem z Politechniki Warszawskiej. Wszyscy średnio blokują jeden atak na set. Dwaj ostatni jednak nie grali zbyt wiele, a Stefanović zaliczył jeden blok, w jedynym secie, w którym grał.

Wlazły, Bartman, Fonteles

Wśród najlepiej zagrywających graczy naszej ligi w czołówce jest spory tłok. Prym wiodą jednak trzej gracze, teoretycznie trzech najlepszych ekip w Polsce, PGE Skry Bełchatów, Asseco Resovii i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Najwięcej asów (12) ma na swoim koncie Mariusz Wlazły, choć jego zespół rozegrał o mecz mniej niż rywale. Drugi jest Zbigniew Bartman z 11 ''trafieniami'', a na trzeciej pozycji znajdują się Brazylijczyk Felipe Fonteles i Maciej Pawliński z AZS Politechniki Warszawskiej. Obaj zdobyli po 9 punktów swoimi zagrywkami.

Klasyfikacja asów na set wygląda niemal identycznie. Choć tu przewaga Wlazłego jest większa, a z podium spada Pawliński.

3. Fonteles Felipe         ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0,56

Zbigniew Bartman Zbigniew Bartman Zbigniew Bartman. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

''Zibi'' rządzi w ataku...

Najwięcej punktów w PlusLidze po atakach zdobyli Zbigniew Bartman z Asseco Resovii i Dawid Konarski z Delecty Bydgoszcz. Obaj 76 razy atakowali skutecznie. W czołówce znajduje się też Grzegorz Szymański z Politechniki Warszawskiej, ale jego strata do prowadzącej dwójki to już dziewięć punktów.

Czołówka rankingu PlusLigi: Punkty zdobyte atakiem

1. Bartman Zbigniew         Asseco Resovia         76

1. Konarski Dawid         Delecta Bydgoszcz         76

3. Szymański Grzegorz         AZS Politechnika Warszawska         67

W ataku Bartosz Krzysiek W ataku Bartosz Krzysiek Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta

Liderem też... Bartosz Krzysiek

Jeśli chodzi o liczbę punktów zdobywanych w każdym z setów po skutecznych atakach, to tym razem Bartman nie rządzi, choć wspólnie z Konarskim plasują się na najniższym stopniu podium z 4 pkt na seta. Prowadzi jednak nieoczekiwanie atakujący Indykpolu AZS-u Olsztyn Bartosz Krzysiek, który zdobywa prawie pięć punktów atakiem w każdym z setów. Drugi jest bombardier ZAKSY Kędzietrzyn-Koźle, Antonin Rouzier.

Czołówka rankingu PlusLigi: Punkty zdobyte atakiem na set

1. Krzysiek Bartosz         Indykpol AZS Olsztyn         4,75

2. Rouzier Antonin         ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4,27

3. Bartman Zbigniew         Asseco Resovia         4

3. Konarski Dawid         Delecta Bydgoszcz         4

Asseco Resovia - Jastrzębski Węgiel 3:0. Zbigniew Bartman Asseco Resovia - Jastrzębski Węgiel 3:0. Zbigniew Bartman Zbigniew Bartman. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Bartman jak Grozer

Najlepiej punktującym gracze PlusLigi jeśli chodzi o punkty zdobywane we wszystkich elementach jest Zbigniew Bartman, czyli atakujący Asseco Resovii, który miał zastąpić w zespole mistrza Polski Niemca Georga Grozera. Ten też był najskuteczniejszym graczem ligi. Bartman ma jednak niewielką przewagę nad drugim w tabeli Dawidem Konarskim z Delecty Bydgoszcz.

Czołówka rankingu PlusLigi: Punkty zdobyte

1. Bartman Zbigniew         Asseco Resovia         94

2. Konarski Dawid         Delecta Bydgoszcz         92

3. Lasko Michal         Jastrzębski Węgiel         79

Bartosz Krzysiek, atakujący Indykpolu AZS Olsztyn Bartosz Krzysiek, atakujący Indykpolu AZS Olsztyn Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta

I znowu Krzysiek

W klasyfikacji punktowej dzielonej na każdego rozegranego seta sytuacja zmienia się jednak sporo, a ranking wygląda niemal bliźniaczo do tego, w którym zawodnicy ustawiani są według zdobytych punktów w ataku. Tu znowu prowadzi atakujący z Olsztyna Bartosz Krzysiek, a za nim plasuje się Francuz Antonin Rouzier. Bartman jest trzeci.

To jednak dopiero początek sezonu i sporo w każdym z rankingów może się jeszcze zmienić. Tym bardziej, że każdy z zawodników grał przecież przeciwko innym rywalom.

Czołówka rankingu PlusLigi: Punkty zdobyte na set