To oni będą bronić mistrzostwa Polski. Poznaj skład Asseco Resovii [FOTO]

W sobotę ruszają rozgrywki w siatkarskiej PlusLidze. Tytułu wywalczonego przed rokiem bronić będzie Asseco Resovia, w szeregach której w porównaniu z minionymi rozgrywkami zaszło kilka zmian. Trzon zespołu został jednak utrzymany, więc rzeszowianie po raz kolejny będą zaliczani do faworytów rozgrywek.
Lukasz Tichacek Lukasz Tichacek Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Rozgrywający: Czech Lukas Tichacek

W tym sezonie skład Asseco Resovii liczył będzie czternastu siatkarzy. W tym gronie jest dwóch rozgrywających. Pierwszym powinien być Czech Lukas Tichacek, dla którego będzie to drugi sezon w Rzeszowie.

Tichacek ma 30 lat i 193 cm wzrostu. Do Asseco Resovii przyszedł z niemieckiego VfB Friedrichshafen. Przez ostatnie sześć lat za każdym razem zdobywał mistrzostwo kraju, w którym grał. Pięć razy w Niemczech i ostatnio w Polsce.

W Asseco Resovii grał będzie z numerem piątym.

Rozgrywający: Maciej Dobrowolski

Podobnie jak dla Tichacka, nadchodzący sezon będzie drugim w barwach Asseco Resovii dla Macieja Dobrowolskiego. Ten przeniósł się do Rzeszowa z Farta Kielce, a wcześniej grał m.in. w PGE Skrze Bełchatów, z którą także zdobywał mistrzostwa Polski. W naszej lidze, za każdym razem gdy grał w finale, wygrywał złoto.

Ma 35 lat i 190 cm wzrostu. W Asseco Resovii występuje z numerem pierwszym.

Pierwszy trening siatkarzy Asseco Resovii Pierwszy trening siatkarzy Asseco Resovii Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Przyjmujący: Olieg Achrem

Urodzony na Białorusi siatkarz jest kapitanem Asseco Resovii. To on jako pierwszy uniósł w kwietniu puchar za zdobycie mistrzostwa Polski. W Rzeszowie gra od trzech lat, obecny sezon będzie jego czwartym. Zanim przyszedł do klubu występował w greckim Iraklisie Saloniki.

Ma 29 lat i 195 cm wzrostu. W Asseco Resovii gra od początku z numerem siódmym.

Mateusz Mika (pierwszy z prawej) Mateusz Mika (pierwszy z prawej) Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Przyjmujący: Amerykanin Paul Lotman

Amerykanin po zdobyciu z Asseco Resovią mistrzostwa Polski postanowił przedłużyć kontrakt w Rzeszowie. To pierwszy jego europejski klub, w którym występował będzie dłużej niż sezon. Lotman jest jednym z siedmiu olimpijczyków z rzeszowskiego zespołu, który wystąpił podczas igrzysk w Londynie. Do Rzeszowa przeszedł z włoskiej drużyny Marmi Lanza Verona.

Ma 27 lat i 200 cm wzrostu. W rzeszowskim zespole występuje z numerem drugim.

Przyjmujący: Rafał Buszek

Dla pochodzącego z Podkarpacia siatkarza będzie to druga przygoda z Asseco Resovią. Buszek występował już w Rzeszowie dwa sezony temu, po czym został wypożyczony do Farta Kielce. Po roku wrócił, mając ważny kontrakt z mistrzem Polski.

Ma 25 lat i 195 cm wzrostu. W tym sezonie grał będzie z numerem ósmym.

Przyjmujący: Serb Nikola Kovacević

Pierwszy z nowych zawodników w Asseco Resovii, który dołączył do zespołu. Dla Rafała Buszka przyjście do Rzeszowa to bowiem powrót, dla Kovacevicia zupełnie nowa przygoda. Wraz z reprezentacją Serbii Kovacević wywalczył m.in. mistrzostwo Europy w 2011 roku, gdzie został też wybrany najlepiej przyjmującym zawodnikiem. To drugi rzeszowski siatkarz, który grał na igrzyskach w Londynie. Do Asseco Resovii przeniósł się z rosyjskiego zespołu Gubernia Niżnyj Nowgorod.

Ma 29 lat i 193 cm wzrostu. W rzeszowskim zespole grał będzie z jedenastką.

Zbigniew Bartman Zbigniew Bartman Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Atakujący: Zbigniew Bartman

Podstawowy atakujący reprezentacji Polski jako ostatni dołączył do Asseco Resovii. Dla niego najbliższy sezon będzie pierwszym, w którym grał będzie jako atakujący. Do tej pory bowiem w klubach występował na pozycji przyjmującego, dopiero w reprezentacji Polski trener Andrea Anastasi przestawił go na atak. W swojej karierze Bartman zwiedził już wiele klubów, do Rzeszowa przyszedł z Jastrzębskiego Węgla. W tym roku zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Ma 25 lat i 198 cm wzrostu. W Asseco Resovii będzie grał z numerem dziewiątym.

Asseco Resovia vs Generali Unterhaching 3:2 Asseco Resovia vs Generali Unterhaching 3:2 Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Atakujący: Niemiec Jochen Schops

Niemiec to drugi atakujący swojej reprezentacji, gdzie przegrywa rywalizację z Georgiem Grozerem, którego ma zastąpić w Rzeszowie. To kolejny nowy gracz, który wzmocnił Asseco Resovię po zdobyciu przez nią mistrzostwa Polski. Do naszego kraju przeniósł się po pięciu latach spędzonych w rosyjskiej Iskrze Odincowo. Wraz ze swoją kadrą wystąpił w tym roku na igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Ma 29 lat i 200 cm wzrostu. W Asseco Resovii występował będzie z numerem dziesiątym.

Środkowy: Wojciech Grzyb

Dla wicemistrza świata z 2006 roku obecny sezon będzie czwartym w Asseco Resovii. Rzeszowski klub jest zresztą dopiero drugim w karierze 31-letniego zawodnika. Wcześniej środkowy bloku grał w AZS-ie Olsztyn, którego zresztą jest wychowankiem. Zarówno z jednym, jak i z drugim zespołem Grzyb cały czas walczył o medale mistrzostw Polski. Złoto zdobył jednak dopiero w Rzeszowie.

Ma 205 cm wzrostu. Od początku przygody z rzeszowskim zespołem gra z numerem trzecim.

Środkowy: Piotr Nowakowski

Kolejny z reprezentantów Polski w ekipie Asseco Resovii i kolejny gracz, który latem uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Według wielu specjalistów to jeden z najlepszych obecnie środkowych bloku na świecie. Obdarzony znakomitymi warunkami fizycznymi często atakuje nawet nad blokiem rywali. Dla Nowakowskiego będzie to drugi sezon w Asseco Resovii, gdzie przeszedł z częstochowskiego AZS-u.

Ma 25 lat i 205 cm wzrostu. Grał będzie z numerem czwartym.

Asseco Resovia - Fenerbahce Stambuł 3:0 Asseco Resovia - Fenerbahce Stambuł 3:0 Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Środkowy: Grzegorz Kosok

Drugi z rzeszowskich środkowych bloku, który na stałe zadomowił się z kadrze Polski. Z nią też pojechał na igrzyska do Londynu. Do Asseco Resovii przeniósł się w trakcie sezonu 2009/2010 z Jadaru Radom. Obecne rozgrywki będą dla niego czwartymi w barwach rzeszowskiego klubu. Wystąpi w nich z... czwartym, nowym numerem. Kosok grał już z 11, 10 i 18. Teraz występował będzie z numerem szóstym.

Ma 26 i 206 cm wzrostu.

Łukasz Perłowski Łukasz Perłowski Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Środkowy: Łukasz Perłowski

Zawodnik o najdłuższym stażu jeśli chodzi o występy w rzeszowskim zespole. W Resovii występuje od 2002 roku i awansował z nią do ekstraklasy. Pochodzący ze Strzyżowa siatkarz był przez pewien czas w szerokiej kadrze reprezentacji Polski. Wobec problemów zdrowotnych jednak na dobre z niej wyleciał.

Ma 28 lat i 204 cm wzrostu. Od początku występuje w Asseco Resovii z numerem dwunastym.

Asseco Resovia vs Generali Unterhaching 3:2 Asseco Resovia vs Generali Unterhaching 3:2 Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Libero: Krzysztof Ignaczak

Drugi pod względem stażu w Asseco Resovii. Zdobywał z nią wszystkie medale, jakie rzeszowianie wywalczyli w PlusLidze. Jeden z najlepszych libero na świecie, wyróżniany nagrodami indywidualnymi m.in. w rozgrywkach Ligi Światowej. Przed mistrzostwem Polski z Asseco Resovią zdobywał złote medale dla bełchatowskiej Skry. Kolejny gracz rzeszowskiej drużyny, który grał na igrzyskach w Londynie. Te były dla niego trzecimi w karierze.

Ma 34 lata i 188 cm wzrostu. Na boisku występuje z szesnastką.

Prezentacja Asseco Resovii Prezentacja Asseco Resovii Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Libero: Jakub Woś

Wychowanek AKS-u Resovii, który wrócił do Rzeszowa po latach spędzonych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Głównie będzie występował w zespole Młodej Ligi, a w pierwszej drużynie ma być zmiennikiem dla Krzysztofa Ignaczaka.

Ma 19 lat i 180 cm wzrostu. Grał będzie z numerem trzynastym.

Asseco Resovia - Fenerbahce Stambuł 3:0 Asseco Resovia - Fenerbahce Stambuł 3:0 Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Trenerzy: Andrzej Kowal i Marcin Ogonowski

Duet trenerski Andrzej Kowal - Marcin Ogonowski już z pierwszym, debiutanckim sezonie sięgnął z zespołem po tytuł mistrza Polski. 41-letni Kowal wcześniej przez pół sezonu prowadził już Asseco Resovię, ale dopiero rok temu dostał możliwość budowania zespołu od podstaw. Misję zakończył sukcesem, na który Rzeszów czekał od 1975 roku.

Zarówno Andrzej Kowal jak i Marcin Ogonowski w przeszłości byli siatkarzami, obaj grali w Resovii, choć Ogonowski większość swojej kariery spędził w Avii Świdnik.

Oprócz nich w sztabie są jeszcze dwaj statystycy: Sergiusz Ruszel i Michał Mieszko Gogol, trener przygotowania fizycznego: Andrzej Zahorski, fizjoterapeuta Jacek Rusin, kierownik drużyny Wojciech Groszek i team menadżer Tomasz Kozłowski.