Londyn 2012. Siatkarze Resovii na igrzyskach. Od Meksyku po Londyn [FOTO]

Dziesięciu siatkarzy Resovii wystąpiło do tej pory na igrzyskach olimpijskich. W tym roku w Londynie rzeszowski klub będzie miał aż siedmiu reprezentantów. Jeden z nich, Krzysztof Ignaczak, pojedzie na igrzyska po raz drugi. Po raz trzeci natomiast Resovia będzie miała czterech graczy w kadrze Polski.

Stanisław Gościniak

Pierwszy siatkarski olimpijczyk z Resovii. Pojechał na igrzyska do Meksyku w 1968 roku, tuż po tym, jak zmienił barwy klubowe. Przeniósł się wtedy do Rzeszowa z wrocławskiej Gwardii. Z rzeszowskim klubem zdobył cztery razy mistrzostwo Polski.

Podczas IO w Meksyku zdobył z polską reprezentacją piąte miejsce. Pojechał także na igrzyska do Monachium cztery lata później, gdzie Polacy zajęli dziewiąte miejsce.

Uznawany był za jednego z najlepszych rozgrywających na świecie. 27 października 2005 roku został członkiem Volleyball Hall of Fame ? siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke. 218 razy występował w reprezentacji Polski.

Po zakończeniu kariery pracował jako szkoleniowiec. Był m.in. dwukrotnie trenerem męskiej reprezentacji Polski.

Jan Such Jan Such Fot. Franciszek Mazur / AG

Jan Such

W 1972 roku Resovia po raz pierwszy miała w kadrze olimpijskiej czterech siatkarzy. Jednym z nich, obok Gościniaka, był Jan Such. Pochodzący z Jedlicza siatkarz był filarem Resovii, z którą czterokrotnie wywalczył mistrzostwo kraju. W reprezentacji Polski wystąpił 102 razy.

24 11 2004 CZESTOCHOWA HALA POLONIA SPORT SIATKOWKA PLS PAMAPOL DOMEX AZS CZESTOCHOWA - RESOVIA RZESZOW 3:1 TRENER JAN SUCH I STANISLAW GOSCINIAK Z PRAWEJ FOT GRZEGORZ SKOWRONEK / AGENCJA GAZETA

Wraz ze Stanisławem Gościniakiem stanowili znakomitą parę rozgrywających, zarówno w kadrze jak i w klubie. Później jednak reprezentacja Polski zmieniła styl gry i zaczęło w niej brakować miejsca dla Jana Sucha.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Jan Such z powodzeniem pracował jako trener. Był twórcą podwalin pod sukcesy Mostostalu Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębia. W 2003 roku został trenerem Resovii i wprowadził ten zespół do ekstraklasy, gdzie gra do dziś. W 2007 roku odszedł z klubu.

Atakuje Marek Karbarz.
Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal Atakuje Marek Karbarz. Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal Fot. Rep. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Marek Karbarz

Jeden z najbardziej utytułowanych siatkarzy Resovii. Mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976. Zanim jednak Karbarz zdobył złoto w Montrealu wystąpił też na igrzyskach w Monachium w 1972 roku, gdzie Polska zajęła dziewiąte miejsce.

Do Resovii przyszedł ze Stali Stalowa Wola w tym samym czasie co Stanisław Gościniak. Zdobył z nią także cztery tytuły mistrza Polski. W reprezentacji polski wystąpił 218 razy.Po wyjeździe z Polski grał we Francji.

Gdy wrócił do kraju trenował Płomień Sosnowiec i Resovię. W ostatnich latach był dyrektorem sportowym, a później wiceprezesem rzeszowskiego klubu.

Na zdjęciu: Atakuje Marek Karbarz. Reprodukcja zdjęcia z książki ''60 lat Podkarpackiej siatkówki'' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal

1972 r., olimpijczycy z Resovii: Bebel (3), Karbarz (12), Gościniak (8) i Such (1).
Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal 1972 r., olimpijczycy z Resovii: Bebel (3), Karbarz (12), Gościniak (8) i Such (1). Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal Fot. Rep. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Bronisław Bebel

Ostatni z czwórki olimpijczyków z Resovii, która walczyła na IO w Monachium w 1972 roku. Znalazł się też w składzie złotej drużyny z igrzysk z Montrealu w 1976 roku. 199 razy występował w reprezentacji Polski.

Kolejny ze złotej ekipy Resovii z początku lat 70-tych. Z rzeszowskim zespołem święcił największe triumfy. Po występach w kraju, podobnie jak Marek Karbarz, wyjechał do Francji gdzie grał jako zawodnik i pracował jako trener.

Na zdjęciu: 1972 r., olimpijczycy z Resovii: Bebel (3), Karbarz (12), Gościniak (8) i Such (1). Reprodukcja zdjęcia z książki ''60 lat Podkarpackiej siatkówki'' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal

Atakuje Włodzimierz Stefański.
Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal Atakuje Włodzimierz Stefański. Reprodukcja zdjęcia z książki '60 lat Podkarpackiej siatkówki' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal Fot. Rep. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Włodzimierz Stefański

Trzeci ze złotych medalistów olimpijskich z Resovii z Montrealu z 1976 roku. Był także bliski wyjazdu cztery lata później do Moskwy, ale na przeszkodzie stanęła mu wtedy kontuzja.

Do Resovii dołączył w 1973 roku i zdobył z nią dwa złote medale. Z reprezentacją natomiast sięgnął też po mistrzostwo świata w 1974 roku w Meksyku. W kadrze Polski rozegrał aż 267 meczów.

Po wyjeździe z Polski grał w Finlandii.

Na zdjęciu: Atakuje Włodzimierz Stefański. Reprodukcja zdjęcia z książki ''60 lat Podkarpackiej siatkówki'' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal

Bogusław Kanicki

Jedyny olimpijczyk z siatkarskiej Resovii na igrzyska  w Moskwie w 1980 roku. Został powołany wtedy do kadry po znakomitym sezonie klubowym, w którym został uznany za najlepszego atakującego polskiej ekstraklasy. W Moskwie polska reprezentacja zajęła czwarte miejsce.

W Resovii Kanicki występował w latach 1977-1984. Później był także jej trenerem. W międzyczasie grał w Finlandii. Po występie w Moskwie na długie lata pozostał ostatnim olimpijczykiem z rzeszowskiego zespołu. Na następnych Resovia czekała 28 lat.

Na zdjęciu: Bogusław Kanicki. Reprodukcja zdjęcia z książki "60 lat podkarpackiej siatkówki'' autorstwa A. Kosiorowski, A. Kowal

Krzysztof Gierczyński

Jeden z czterech siatkarzy Resovii, którzy pojechali na IO do Pekinu w 2008 roku. Na występ kolejnych siatkarzy na IO rzeszowski klub czekał prawie 30 lat. Wcześniej bowiem od 1980 roku żadnemu zawodnikowi Resovii nie udało się pojechać na igrzyska.

Gierczyński do Rzeszowa przyszedł po znakomitym sezonie w AZS-ie Częstochowa właśnie w 2008 roku razem z Pawłem Woickim i Marcinem Wiką. Cała trójka zresztą poleciała do Pekinu, gdzie Polacy zajęli piąte miejsce.

W Asseco Resovii Gierczyński występował przez dwa sezony. Obecnie jest zawodnikiem Jastrzębskiego Węgla. Na swoim koncie ma wiele medali mistrzostw Polski.

Marcin Wika

Kolejny z czwórki rzeszowskich olimpijczyków, którzy pojechali do Pekinu. Właśnie w 2008 roku Wika miał najlepszy okres gry w swojej karierze. W Asseco Resovii występował przez dwa sezony, zdobywając z nią srebro i brąz mistrzostw Polski. Obecnie gra w Delekcie Bydgoszcz.

Paweł Woicki Paweł Woicki Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Paweł Woicki

Po powołaniu do kadry Polski na IO w Pekinie Woicki w odróżnieniu od Wiki i Gierczyńskiego jeszcze kilkukrotnie miał okazje do grania w barwach narodowych na ważnych imprezach. Zdobył złoto mistrzostw Europy w 2009 roku i brąz Ligi Światowej w 2011 roku.

W Asseco Resovii spędził tylko sezon. Obecnie jest zawodnikiem PGE Skry Bełchatów.

Krzysztof Ignaczak, najleszy obrońca Ligi Światowej Krzysztof Ignaczak, najleszy obrońca Ligi Światowej Fot. fivb.org

Krzysztof Ignaczak

Libero reprezentacji Polski i Asseco Resovii w 2008 roku do Pekinu pojechał jako jedyny z resoviaków po sezonie spędzonym w tym klubie. W Rzeszowie gra zresztą do dziś i stał się ikoną tego klubu. Jest multimedalistą mistrzostw Polski.

W reprezentacji Polski jest od dawna podstawowym zawodnikiem. Zdobył m.in. złoty medal mistrzostw Europy w 2009 roku, a także z obecną kadrą prowadzoną przez Andreę Anastasiego brąz ME i Ligi Światowej, a także srebro podczas Pucharu Świata. Ostatnio wygrał Ligę Światową.

Dwukrotnie został wybierany najlepszym libero tych rozgrywek. To kolejny gracz z Rzeszowa, który został powołany na dwie kolejne olimpiady. Wcześniej Ignaczak brał udział także w IO w Atenach w 2004 roku.

Piotr Nowakowski w bloku Piotr Nowakowski w bloku Fot. fivb.org

Piotr Nowakowski

Środkowy reprezentacji Polski jest uważany za jednego z najlepszych zawodników na swojej pozycji na świecie. Był już bliski wyjazdu na igrzyska do Pekinu, ale ostatecznie przegrał rywalizację o miejsce w ścisłej kadrze z bardziej doświadczonymi kolegami. - Być może wtedy byłem jeszcze za młody - mówił później Nowakowski.

W tej chwili to podstawowy zawodnik naszej kadry i Asseco Resovii, do której przeniósł się rok temu i z którą wywalczył złoty medal mistrzostw Polski. 25-letni siatkarz zdobył z kadrą Polski brązowy i złoty medal mistrzostw Europy, brąz w Lidze Światowej w 2011 roku, złoto w tym sezonie, a także srebro w Pucharze Świata w 2011 roku. W kadrze zadebiutował 16 maja 2008 roku.

Mecz siatkówki Polska - USA w Lidze Światowej w 2011 roku Mecz siatkówki Polska - USA w Lidze Światowej w 2011 roku Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Grzegorz Kosok

Kosok to kolejny środkowy z Rzeszowa, który pojedzie do Londynu. ''Kosa'' na stałe zadomowił się w kadrze, gdy trenerem jej został Włoch Andrea Anastasi. O miejsce w wyjściowym składzie rywalizuje z kolegą klubowym, Piotrem Nowakowskim oraz z kapitanem reprezentacji Marcinem Możdżonkiem. Do tej pory był głównie trzecim środkowym, ale gdy pojawiał się na boisku zawsze wnosił sporo dobrego do gry zespołu.

26-letni siatkarz stosunkowo późno zaczął uprawiać siatkówkę. Wcześniej próbował grać w piłkę nożną. Do Asseco Resovii trafił w trakcie sezonu 2009/10 po wymianie zawodników, jaka nastąpiła pomiędzy rzeszowskim klubem a Jadarem Radom. Z rzeszowską ekipą sięgnął po dwa brązowe medale mistrzostw Polski oraz złoto w zakończonym niedawno sezonie.

W reprezentacji do tej pory trzykrotnie stawał z kolegami na podium ważnych imprez. Zdobył brązowe medale mistrzostw Europy i Ligi Światowej w poprzednim sezonie. Z występu na Pucharze Świata wyeliminowała go kontuzja dłoni jakiej nabawił się podczas jednego z treningów. Udział w igrzyskach w Londynie będzie dla niego pierwszym występem olimpijskim.

Zbigniew Bartman wróci do Asseco Resovii? Zbigniew Bartman wróci do Asseco Resovii? Fot. fivb.org

Zbigniew Bartman

Zbigniew Bartman, który zamyka czwórkę polskich kadrowiczów na IO w Londynie, to nowy gracz w Asseco Resovii. Do zespołu dołączył kilka tygodni temu i w przyszłym sezonie ma stanowić o sile ataku mistrzów Polski. Z jakim skutkiem potrafi przełamywać blok rywala pokazał w zakończonym niedawno finale Ligi Światowej, gdzie został uznany za najlepszego atakującego turnieju.

Do tej pory w rozgrywkach klubowych Bartman grał na pozycji przyjmującego. Sezon w Rzeszowie będzie jego pierwszym jako atakującego. Na tę pozycję rok temu w kadrze przesunął go trener Andrea Anastasi. Ze znakomitym skutkiem.

Bartman w kadrze Polski gra od 2008 roku. W 2009 roku wywalczył z naszą reprezentacją złoty medal mistrzostw Europy. Niestety w poprzednim sezonie z udziału w kolejnych mistrzostwach Starego Kontynentu wyeliminowała go kontuzja. Zdobył jednak brąz w Lidze Światoweji srebro w Pucharze Świata. W tym sezonie ma już złoty medal Ligi Światowej i tytuł najlepszego atakującego turnieju finałowego.

Igrzyska w Londynie będą dla tego 25-letniego zawodnika pierwszymi w karierze.

Paul Lotman Paul Lotman Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Paul Lotman

Pierwszy z trzech obcokrajowców w Asseco Resovii, który wystąpi w Londynie. Amerykanin nie jest jednak podstawowym graczem swojej kadry. Miejsce w meczowej dwunastce, od pewnego czasu, ma jednak pewne.

W tym roku wywalczył ze swoją reprezentacją srebrny medal Ligi Światowej. W finale USA przegrało z Polską.

Do Rzeszowa 27-letni Lotman przyszedł z Włoch przed poprzednim sezonem. Z Asseco Resovią zdobył złoto mistrzostw Polski.

Serb Nikola Kovacević, nowy nabytek rzeszowian Serb Nikola Kovacević, nowy nabytek rzeszowian Fot. cev.lu

Nikola Kovacević

Nowy zawodnik w Asseco Resovii, do której przeniósł się z Rosji. 29-letni przyjmujący to podstawowy siatkarz reprezentacji Serbii, z którą w 2011 roku zdobył mistrzostwo Europy. Na tej też imprezie został uznany najlepszym przyjmującym.

Dla niego igrzyska w Pekinie będą już drugimi w karierze. Nikola Kovacević wystąpował bowiem też w Pekinie, gdzie Serbowie zajęli piąte miejsce.

Niemiec Jochen Schops Niemiec Jochen Schops www.fivb.org

Jochen Schops

Siódmym zawodnikiem Asseco Resovii na IO w Londynie będzie Niemiec Jochen Schops. To kolejny nowy gracz w zespole mistrza Polski.

29-letni atakujący ma bardzo bogatą karierę. Ostatnie pięć sezonów spędził w rosyjskiej Iskrze Odincowo, a wcześniej wraz z niemieckim VfB Friedrichshafen wygrał Ligę Mistrzów. Został też uznany najlepszym graczem finałowego turnieju.

W 2009 roku wraz z reprezentacją Niemiec wygrał Ligę Europejską zostając jednocześnie uznany najlepszym atakującym i najlepiej punktującym graczem turnieju. Zgarnął też nagrodę MVP.

Schops występował już na igrzyskach olimpijskich w Pekinie cztery lata temu.