Dawid 'Cygan' Kostecki walczy o życie. Przez boks, konflikty z prawem do MMA [FOTO]

Dawid 'Cygan' Kostecki od niedzieli przebywa w jednym z rzeszowskich szpitali na oddziale intensywnej terapii. Według niepotwierdzonych dotąd informacji były bokser próbował popełnić samobójstwo lub został pobity. Jeszcze w tym roku Kostecki, po tym jak został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie dopingu, miał zadebiutować w MMA.
1 Dawid Dawid "Cygan" Kostecki Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Bokserskie początki w Rzeszowie

Dawid "Cygan" Kostecki urodził się w Rzeszowie 27 czerwca 1981 roku. W tym mieście rozpoczął swoją przygodę z boksem. Boksował w walkach wieczoru w hali Podpromie. W Rzeszowie miał również walczyć w kwietniu 2015 roku. Do gali jednak nie doszło, po tym jak po listopadowej (2014 r.) walce z Andrzejem Sołdrą u Kosteckiego w organizmie wykryto niedozwolone środki.

Bilans Kosteckiego do listopada 2014 roku to 41 walk zawodowych, z których wygrał 39, w tym 25 przez nokaut.

2 Dawid Dawid "Cygan" Kostecki Fot. Franciszek Mazur / Agencja

Mistrzostwo WBC i WBF

Dawid "Cygan" Kostecki na pierwsze sukcesy w boksie czekał do 2004 roku. Wówczas w wadze półciężkiej wywalczył młodzieżowe mistrzostwo świata federacji WBC. Rok później taki sam tytuł wywalczył w federacji WBF. Na swoim koncie Kostecki ma również pasy WBFed i WBC Baltic zdobyte w 2010 roku, a także mistrzostwo interkontynentalne WBA zdobyte w 2011 roku.

3 Dawid Dawid "Cygan" Kostecki Fot. Krzysztof Koch / Agencja Ga

Kostecki prywatnie. Przede wszystkim rodzina

Kostecki żonaty jest z Edytą. Ma czterech synów. Bokser bardzo ceni sobie życie rodzinne, czego przykładem są jego tatuaże. Kostecki wytatuował sobie twarze ważnych dla niego członków rodziny.

Dawid "Cygan" Kostecki oprócz boksowania udzielał się też w innych dziedzinach życia. Na koncie ma m.in udział w teledysku grupy Firma "Po tamtej stronie" w 2008 roku. Wystąpił też w serialu "Naznaczony", gdzie zagrał boksera o pseudonimie "Żyleta" (2009 rok). Kostecki ma za sobą również epizod w filmie "Moja krew".

Nazwisko Kosteckiego znalazło się też w piosence grupy Firma "Czas na walkę". Przy tekście "To czas na walkę, to czas na walkę, Dawid Kostecki uliczny Fighter" bokser wychodził do ringu.

4 Dawid Dawid "Cygan" Kostecki Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Skazany

Dawid "Cygan" Kostecki święty nie był. Podczas swojej kariery miał kilka konfliktów z prawem. W 2007 roku zatrzymało boksera i aresztowało na trzy miesiące. Areszt Kostecki opuścił za poręczeniem majątkowym.

Cztery lata później Kostecki został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności pod zarzutem założenia i współkierowania grupą przestępczą, która czerpała korzyści z nierządu. Kostecki odwołał się od wyroku, ale w maju 2012 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podtrzymał wyrok skazujący. Niespełna miesiąc później Kostecki został zatrzymany. Było to kilka dni przed zaplanowaną walką życia z Royem Jonesem Jr.

5 Dawid 'Cygan' Kostecki Dawid 'Cygan' Kostecki MICHAŁ ŁEPECKI

Zamiast

Pobyt w zakładzie karnym bardzo zmienił Dawida "Cygana" Kosteckiego. Bokser zmienił swój tryb życia. Przeszedł m.in. na weganizm. Zaczął też nazywać siebie "Polish Gipsy" zamiast "Cygan" Zapuścił włosy, zrobił sobie dredy. Z więzienia wyszedł w sierpniu 2014 roku.

6

Walka na dopingu

Dwa miesiące po opuszczeniu zakładu karnego Dawid "Polish Gipsy" Kostecki stoczył swoją pierwszą walkę po 2,5 letniej przerwie. W trakcie pobytu w więzieniu Kostecki nadal miał bowiem ważny kontrakt z grupą Sferis KnockOut Promotions. Ta zakontraktowała w Krakowie walkę Kosteckiego z Andrzejem Sołdrą. Bokser z Rzeszowa przegrał. Co więcej, po kilku tygodniach okazało się, że Kostecki zażywał niedozwolone środki dopingowe. W badaniu moczu, które przeprowadzono po gali, wykryto w organizmie boksera m.in. stanozolol i metyloheksanaminę.

7 Dawid Dawid "Cygan" Kostecki Agencja Gazeta

Koniec kariery?

Dawid "Polish Gipsy' Kostecki, choć przysługiwało mu prawo, nie zdecydował się na analizę próbki B. Werdykt Komisji dyscyplinarno-odwoławczej Wydziału Boksu Zawodowego był więc jeden. Zawieszenie. Kostecki został zawieszony na dwa lata. Kara trwa od 11 marca 2015 roku do 10 marca 2017 r.

Dla 34-latka miało to oznaczać koniec kariery. Rozczarowany postawą Kosteckiego był m.in jego promotor Andrzej Wasilewski. - W czasie jego dwukrotnych pobytów w więzieniu płaciliśmy mu pieniądze, bo żal nam było jego żony i dzieci. Przez 4,5 roku płaciliśmy mu spore pieniądze. To była 'dyrektorska pensja' - mówił Wasilewski, po ujawnieniu sprawy.

8

Czas na MMA

Zawieszony bokser Dawid ?Polish Gipsy? Kostecki we wrześniu postanowił spróbować swoich sił w MMA. Jego trenerem został Krzysztof Bańkowski, który przyznał, że Kostecki ma duże predyspozycje do MMA. - ?Wracam, ale w innym wydaniu. To będzie cygański Matrix reaktywacja. Teraz dopiero będę sobą i zobaczycie prawdziwego fightera bez żadnych promotorów, układów, układzików, obłudy. Tak jak było za czasów gladiatorów i samurajów -zgodnie z kodeksem Honoru i Godności? - poinformował Kostecki.

9

Próba samobójcza czy pobicie?

Niespodziewanie w miniony wtorek pojawiły się informacje, że Dawid "Cygan" Kostecki przebywa w jednym z rzeszowskich szpitali. Jedne źródła mówiły o tym, że bokser próbował popełnić samobójstwo. Drugie, że Kostecki został pobity. W czwartek na oficjalnym profilu 34-latka na jednym z portali społecznościowych pojawił się komunikat, który zdementował te doniesienia. - "Jedyną prawdziwą i potwierdzoną wiadomością jest ta ukazana jako pierwsza, czyli że Dawid Kostecki leży w stanie ciężkim na oddziale intensywnej terapii w szpitalu. Pozostałe to domysły i szukanie sensacji "na siłę" przez media." - czytamy w komunikacie.