Dawid Kostecki. Pięściarz z problemami z prawem [FOTO]

34-letni bokser z Rzeszowa, Dawid Kostecki, ma za sobą burzliwą karierę, przeplataną problemami z prawem. Teraz komisja dyscyplinarno-odwoławcza Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego zawiesiła go na dwa lata za stosowanie niedozwolonych substancji podczas ubiegłorocznej walki z Andrzejem Sołdrą, podczas gali w Krakowie. Kara biegnie od 11 marca 2015 roku. To może oznaczać koniec Kosteckiego jako boksera.

Bokser z Rzeszowa

Dawid Kostecki urodził się 27 czerwca 1981 roku w Rzeszowie. Tutaj też zaczynał swoją przygodę z boksem, tutaj także występował w wielu galach, boksując w walkach wieczoru, przy wypełnionej hali na Podpromiu. Ostatnia gala, zaplanowana na kwiecień 2015 roku nie doszła jednak do skutku, wobec problemów Kosteckiego z niedozwolonymi środkami, które stosował podczas walki w poprzednim roku.

Do tej pory odbył 41 zawodowych walk, 39 z nich wygrał, dwie przegrał. 25 jego walk zakończyło się nokautami rywali.

Pierwsze sukcesy

Dawid Kostecki pierwsze sukcesy święcił w 2004 i 2005 roku, zdobywając młodzieżowe mistrzostwo świata federacji WBC w wadze półciężkiej, a także mistrzostwo federacji WBF. W 2010 roku Kostecki zdobywał także pasy WBFed i WBC Baltic, a w 2011 roku interkontynentalne mistrzostwo WBA.

Rodzina, film, muzyka

Kostecki prywatnie ma czterech synów oraz żonę Edytę. Podczas swojej kariery bokserskiej udzielał się także w innych dziedzinach życia. W 2008 roku pojawił się w teledysku grupy Firma 'Po tamtej stronie', a rok później wystąpił w serialu Naznaczony, grając boksera Żyletę. Zaliczył też epizod w filmie Moja krew.

Od 2009 roku wychodził na ring przy piosence zespołu Firma 'Czas na walkę', w której było bezpośrednie odniesienie do niego w tekście: 'To czas na walkę, to czas na walkę, Dawid Kostecki uliczny fighter'.

Dawid Kostecki Dawid Kostecki Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Problemy z prawem

Dawid Kostecki w swoim życiu miał kilka konfliktów z prawem. Pierwszy raz jeszcze jako nastolatek. W 2007 roku został zatrzymany przez CBŚ i aresztowany na trzy miesiące. Opuścił areszt za poręczeniem majątkowym.

W październiku 2011 roku został jednak skazany na 2,5 roku więzienia za założenie i współkierowanie grupą przestępczą czerpiącą korzyści z nierządu. Bokser odwołał się od wyroku, ale 10 maja 2012 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie podtrzymał wyrok skazujący.

W czerwcu 2012 roku został zatrzymany przez policję i doprowadzony do więzienia. Kilka dni później miał zmierzyć się w walce życia z Royem Jonesem Jr.

Dawid Kostecki Dawid Kostecki MICHAŁ ŁEPECKI

Nie 'Cygan', a 'Polish Gipsy'

Podczas pobytu w więzieniu Dawid Kostecki mocno zmienił swoje nastawienie do życia. Przeszedł m.in. na weganizm, zmienił swój plan treningowy, a także... pseudonim ringowy. Do tej pory Kosteckiego nazywano 'Cygan', nawiązując do jego romskiego pochodzenia. Teraz Kostecki zaczął się nazywać 'Polish Gipsy'.

Zmienił też swój wygląd, prezentując po wyjściu z więzienia okazałe dredy.

Walka, doping, koniec kariery?

Kostecki więzienie opuścił 13 sierpnia 2014 roku i od razu przystąpił do treningów. Wciąż miał ważny kontrakt z grupą Sferis KnockOut Promotions, która na listopad 2014 roku zaplanowała mu pierwszą walkę. W Krakowie zmierzył się z Andrzejem Sołdrą. Walkę przegrał, a kilka tygodniu później okazało się, że w badaniu moczu, które przeprowadzono po gali, wykryto u niego m.in. stanozolol i metyloheksanaminę. Normy zostały przekroczone bardzo wyraźnie.

Rzeszowianin miał prawo do analizy próbki B, ale tego nie zrobił. Komisja dyscyplinarno-odwoławcza Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego zawiesiła więc Kosteckiego na dwa lata. Kara trwa od 11 marca 2015 roku do 10 marca 2017 r.

To może oznaczać koniec kariery boksera, bowiem jego rozczarowany jego postawą był promotor Andrzej Wasilewski. - W czasie jego dwukrotnych pobytów w więzieniu płaciliśmy mu pieniądze, bo żal nam było jego żony i dzieci. Przez 4,5 roku płaciliśmy mu spore pieniądze. To była 'dyrektorska pensja' - mówił Wasilewski, po ujawnieniu sprawy.