Londyn 2012. Oni będą walczyć o medale dla Polski. Nasza dziewiątka [FOTO]

W piątek w Londynie rozpoczną się igrzyska olimpijskie. W reprezentacji Polski na tę imprezę znalazło się dziewięciu sportowców z podkarpackich klubów. Kilku z nich ma nawet szanse na zdobycie medalu.
Trasa treningowa, Albufeira w Portugalii Trasa treningowa, Albufeira w Portugalii Fot. Archiwum Prywatne

Chód sportowy: Paulina Buziak z Sokoła Mielec

Do Londynu pojedzie chodziarka Paulina Buziak, która wystartuje na dystansie 20 km. Mielczanka na igrzyskach wystąpi jako rekordzistka Polski i najlepsza obecnie chodziarka w naszym kraju. 26-letnia lekkoatletka od lat należy do czołówki polskiego chodu sportowego, ale dopiero w tym roku sięgnęła po mistrzostwo Polski na dystansie 20 km. Złoto zdobyła także w hali na 3 km.

Pod koniec ubiegłego roku Buziak wraz z inną chodziarką z Podkarpacia Katarzyną Kwoką, została pominięta przez Podkarpacki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki przy podziale pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie przygotowań olimpijskich. Udowodniła jednak, że szefowie POZLA mylili się, nie stawiając na nią.

Chód sportowy: Rafał Augustyn z Sokoła Mielec

W chodzie sportowym nasz region będzie miał dwóch przedstawicieli. Wszystko dzięki koledze klubowemu Buziak, Rafałowi Augustynowi, który wystartuje na dystansie 20 km. Dla 28-letniego zawodnika będą to drugie igrzyska. W Pekinie, gdzie zajął 29. miejsce na dystansie 20 km, Augustyn reprezentował jednak barwy AZS-u AWF Kraków.

Pochodzący z małej miejscowości Dębianki pod Mielcem Augustyn, podobnie jak Buziak, od lat plasuje się w ścisłej krajowej czołówce. Na swoim koncie ma dwa złote medale mistrzostw Polski na dystansie 20 km i jeden na 50 km. Do tego jest stałym uczestnikiem największych europejskich i światowych zawodów, w których często plasował się w czołówce.

Li Qian Li Qian Fot. Robert Kowalewski / AG

Tenis stołowy: Li Qian z Zamku Tarnobrzeg

Dla tenisistki stołowej Li Qian igrzyska w Londynie będą już drugimi w karierze. Chinka z polskim obywatelstwem występowała przed czterema laty w Pekinie, gdzie odpadła w pierwszej rundzie. Docelowo jednak była przygotowywana przez trenera klubowego Zbigniewa Nęcka na olimpiadę w Londynie.

26-letnia tenisistka od 2005 roku występuje w KTS-ie Tarnobrzeg. Polskie obywatelstwo otrzymała w 2007 roku. To najbardziej utytułowała z polskich pingpongistek. Na swoim koncie ma m.in. brąz mistrzostw Europy w singlu z 2011 roku, brąz i srebro w drużynie w ME w 2009 i 2010 roku, a także zwycięstwo w prestiżowym turnieju Europa Top 12 w 2009 roku. W Londynie będzie grała zarówno w singlu jak i w drużynie.

Kinga Stefańska pozowała do kalendarza charytatywnego 'Być kobietą', wspierającego profilaktykę raka piersi, w którym wystąpiły kobiety związane z Tarnobrzegiem Fot. Jakub Gadzalski

Tenis stołowy: Kinga Stefańska z Zamku Tarnobrzeg

W drużynie, wraz z Li Qian, w składzie Polek znalazła się także jej klubowa koleżanka Kinga Stefańska. Kapitan Zamku Tarnobrzeg w trakcie igrzysk będzie zawodniczką rezerwową w turnieju drużynowym. To pierwsza kwalifikacja olimpijska dla 32-letniej tenisistki z Tarnobrzega.

Stefańska barwy KTS-u reprezentuje od 1994 roku, a jego kapitanem jest od 2003 roku. Dwukrotnie zdobywała indywidualne mistrzostwo Polski, w drużynie z kolei jest multimedalistką w kraju, bowiem tarnobrzeżanki na długie lata zdominowały rywalizację w kraju.

Tenis stołowy: Wang Zeng Yi

Trzeci zawodnik z Podkarpacia, który walczył będzie w tenisie stołowym. Jedyny przedstawiciel polskiego męskiego ping-ponga. Indywidualny mistrz Polski. Wywalczył także złoto drużynowo z Bogorią Grodzisk Mazowiecki. Przed kilkoma tygodniami przeniósł się do beniaminka męskiej ekstraklasy Kolpingu Jarosław.

Podobnie jak Li Qian ?Wandżi? to naturalizowany Chińczyk, bardzo dobrze mówiący po polsku. Od kilku lat jest filarem polskiej reprezentacji. W 2009 roku wywalczył w parze z Lucjanem Błaszczykiem wicemistrzostwo Europy, a rok wcześniej z grał w drużynie, która wygrała prestiżowy turniej Pro Tour German Open.

Start w Londynie będzie dla niego debiutem olimpijskim.

Piłka siatkowa: Krzysztof Ignaczak z Asseco Resovii

Krzysztof Ignaczak jest jednym z czterech siatkarzy mistrza Polski Asseco Resovii, który znalazł się w kadrze Polski na turniej olimpijski. Jednak z tego grona jest jedynym, który ma już za sobą olimpijską przygodę. ?Igła? wraz z reprezentacją zajął w Pekinie piąte miejsce.

34-letni siatkarz jest jednym z najstarszych w drużynie, która w niedzielę wygrała Ligę Światową. Sam Ignaczak po raz drugi z rzędu zdobył też indywidualne wyróżnienie. Okazał się najlepszym libero turnieju finałowego.

W Asseco Resovii występuje od 2007 roku. Zdobył z nią dwa brązowe, srebrny oraz złoty medal mistrzostw Polski.

Piotr Nowakowski Piotr Nowakowski Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Piłka siatkowa: Piotr Nowakowski z Asseco Resovii

Środkowy reprezentacji Polski jest uważany za jednego z najlepszych zawodników na swojej pozycji na świecie. Był już bliski wyjazdu na igrzyska do Pekinu, ale ostatecznie przegrał rywalizację o miejsce w ścisłej kadrze z bardziej doświadczonymi kolegami. - Być może wtedy byłem jeszcze za młody - mówił później Nowakowski.

W tej chwili to podstawowy zawodnik naszej kadry i Asseco Resovii, do której przeniósł się rok temu i z którą wywalczył złoty medal mistrzostw Polski. 25-letni siatkarz zdobył z kadrą Polski brązowy i złoty medal mistrzostw Europy, brąz w Lidze Światowej w 2011 roku, złoto w tym sezonie, a także srebro w Pucharze Świata w 2011 roku. W kadrze zadebiutował 16 maja 2008 roku.

W ataku Grzegorz Kosok W ataku Grzegorz Kosok Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Piłka siatkowa: Grzegorz Kosok z Asseco Resovii

Kosok to kolejny środkowy z Rzeszowa, który pojedzie do Londynu. ?Kosa? na stałe zadomowił się w kadrze, gdy trenerem jej został Włoch Andrea Anastasi. O miejsce w wyjściowym składzie rywalizuje z kolegą klubowym, Piotrem Nowakowskim oraz z kapitanem reprezentacji Marcinem Możdżonkiem. Do tej pory był głównie trzecim środkowym, ale gdy pojawiał się na boisku zawsze wnosił sporo dobrego do gry zespołu.

26-letni siatkarz stosunkowo późno zaczął uprawiać siatkówkę. Wcześniej próbował grać w piłkę nożną. Do Asseco Resovii trafił w trakcie sezonu 2009/10 po wymianie zawodników, jaka nastąpiła pomiędzy rzeszowskim klubem a Jadarem Radom. Z rzeszowską ekipą sięgnął po dwa brązowe medale mistrzostw Polski oraz złoto w zakończonym niedawno sezonie.

W reprezentacji do tej pory trzykrotnie stawał z kolegami na podium ważnych imprez. Zdobył brązowe medale mistrzostw Europy i Ligi Światowej w poprzednim sezonie. Z występu na Pucharze Świata wyeliminowała go kontuzja dłoni jakiej nabawił się podczas jednego z treningów. Udział w igrzyskach w Londynie będzie dla niego pierwszym występem olimpijskim.

Premier Donald Tusk i Zbigniew bartman Premier Donald Tusk i Zbigniew bartman Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Piłka siatkowa: Zbigniew Bartman z Asseco Resovii

Zbigniew Bartman to nowy gracz w Asseco Resovii. Do zespołu dołączył kilka tygodni temu i w przyszłym sezonie ma stanowić o sile ataku mistrzów Polski. Z jakim skutkiem potrafi przełamywać blok rywala pokazał w zakończonym niedawno finale Ligi Światowej, gdzie został uznany za najlepszego atakującego turnieju.

Do tej pory w rozgrywkach klubowych Bartman grał na pozycji przyjmującego. Sezon w Rzeszowie będzie jego pierwszym jako atakującego. Na tę pozycję rok temu w kadrze przesunął go trener Andrea Anastasi. Ze znakomitym skutkiem.

Bartman w kadrze Polski gra od 2008 roku. W 2009 roku wywalczył z naszą reprezentacją złoty medal mistrzostw Europy. Niestety w poprzednim sezonie z udziału w kolejnych mistrzostwach Starego Kontynentu wyeliminowała go kontuzja. Zdobył jednak brąz w Lidze Światowej i srebro w Pucharze Świata. W tym sezonie ma już złoty medal Ligi Światowej.

Igrzyska w Londynie będą dla tego 25-letniego zawodnika pierwszymi w karierze.

Nikola Kovacević Nikola Kovacević Fot. cev.lu

Z naszych klubów, ale w barwach innych krajów

Polska ósemka to jednak nie koniec olimpijczyków z podkarpackich klubów, którzy wystąpią w Londynie. W turnieju siatkarzy zagrają też trzej inni zawodnicy Asseco Resovii, Amerykanin Paul Lotman, który zdobył z resoviakami złoto mistrzostw Polski, oraz dwaj nowi gracze Serb Nikola Kovacević i Niemiec Jochen Schops.

W Londynie wystąpi też trzecia z tenisistek Zamku Tarnobrzeg, Ukrainka Margaryta Pesotska, która niedawno dołączyła do zespołu mistrzyń Polski.