Orlen Liga powiększona. Szansa dla naszych drużyn

W przyszłym sezonie Orlen Liga zostanie zamknięta i poszerzona do 12 zespołów. A to sprawia, że większe szanse znalezienia się w elicie będą miały Developres Rzeszów i Karpaty Krosno.

Chcesz wiedzieć wszystko o Developresie Rzeszów? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLZarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej pozytywnie rozpatrzył wniosek Rady Nadzorczej Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, która końcem stycznia bieżącego roku jednogłośnie opowiedziała się za rozszerzeniem i zamknięciem kobiecej Orlen Ligi. W środę zmiany zostały zatwierdzone i od przyszłego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej, z której nikt nie spadnie, grać będzie 12 zespołów.

Reforma dotknie też zaplecze Orlen Ligi. I liga również liczyć będzie 12 drużyn. Zmienią się więc zasady awansu do poszczególnych klas rozgrywkowych. - Poszerzenie było świętym obowiązkiem władz. Bez względu na to, kto będzie grał w lidze, jest to potrzebne polskiej siatkówce. Nie będzie grozić spadek, przez co słabsze kluby nie będą musiały pompować niepotrzebnych pieniędzy na wzmocnienia i walkę o utrzymanie, tylko przeznaczyć je na szkolenie młodzieży. Bo tutaj są duże rezerwy. Każdy musi obowiązkowo szkolić juniorki i kadetki, aby później te dziewczyny trafiały do pierwszej reprezentacji - uważa Wiesław Kozieł, wiceprezes pierwszoligowego Developresu Rzeszów. Jego drużyna po znakomitej rundzie zasadniczej wraz z innym beniaminkiem z Podkarpacia, Karpatami Krosno, walczy o awans do Orlen Ligi.

Teraz jednak zadanie oba zespoły będą miały nieco ułatwione. Bo nawet jeśli któryś z nich odpadnie w półfinale, to będzie miał jeszcze szansę awansować, wygrywając turniej barażowy.Do ekstraklasy awansuje zwycięzca I ligi. Ponadto akces może dostać również przegrany finałowej rywalizacji, gdy wygra baraż z dziewiątą drużyną Orlen Ligi. Ten odbędzie się między 26 kwietnia a 7 maja. Dwie pozostałe ekipy wyłoni wspomniany turniej barażowy. Zagrają w nim 10. zespół ekstraklasy, wspomniany przegrany z barażu oraz dwie drużyny z I ligi, które odpadną w półfinale play-off. Turniej zaplanowano na 16-18 maja w Bydgoszczy. - Najlepiej byłoby uniknąć tego turnieju i awansować bezpośrednio - podkreśla Kozieł.

- Zrobimy wszystko, by wcześniej rozstrzygnąć kwestię awansu - dodaje natomiast trener Developresu Marcin Wojtowicz.

O to może być jednak trudno. Murowanym faworytem w I lidze jest bowiem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który jest już jedną nogą w finale play-off. Lider rundy zasadniczej prowadzi w rywalizacji do trzech zwycięstw z Budowlanymi Toruń 2:0. Rzeszowski zespół natomiast w dwóch spotkaniach na własnym parkiecie tylko raz pokonał Karpaty. Teraz dwa mecze zagra w hali rywala. Ewentualny piąty pojedynek zaplanowano w sobotę w Rzeszowie.