Developres Rzeszów zlał zespół z OrlenLigi! Jest ćwierćfinał Pucharu Polski

Pierwszoligowe siatkarki Developresu Rzeszów zagrają w ćwierćfinale Pucharu Polski! W rewanżowym meczu 1/8 finału pokonały we własnej hali ostatni zespół z Orlen Ligi, Pałac Bydgoszcz 3:0. W kolejnej rundzie zmierzą się z BKS-em Bielsko-Biała.

Chcesz wiedzieć wszystko o Developresie Rzeszów? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLSiatkarki Developresu musiały we własnej hali odrobić straty z pierwszego meczu w Bydgoszczy. Tam przegrały 1:3, ale dwa z setów, w których uległy rywalkom, kończyły się na przewagi. To mogło mieć spore znaczenie, bowiem w przypadku zwycięstwa w Rzeszowie w tym samym stosunku o awansie decydowałyby właśnie małe punkty. A tu podopieczne Marcina Wojtowicza miały dziesięć punktów straty.

Większość odrobiły już w inauguracyjnej partii, choć zaczęły bardzo nerwowo. Rzeszowianki, które oprócz własnej hali miały dodatkowy atut w postaci piłek, którymi grają na co dzień w I lidze (molteny, w Orlen Lidze gra się mikasami i nimi był rozgrywany pierwszy mecz), miały spore problemy z kończeniem ataków. Ale Pałac jeszcze większe z przyjęciem. Różnica w grze dwoma rodzajami piłek jest podobno spora. I to było widać.Z każdą kolejną akcją miejscowe siatkarki opanowywały nerwy, a ich przewaga rosła. W ataku szalała Magdalena Olszówka, a w polu zagrywki Ewa Śliwińska z Paulą Szeremetą. Przyjezdne miały natomiast problemy z przebiciem się przez blok i obronę rywalek. Popełniały też sporo własnych błędów. I to obojętne, która z siatkarek trenera Rafała Gąsiora przebywała na boisku. Szkoleniowiec Pałacu próbował szukać zmienniczek, ale te nie wnosiły nic nowego na boisko. Bez większego problemu Developres wygrał inauguracyjną partię do 19 i nieoczekiwanie stał się faworytem tej rywalizacji. Bydgoszczanki były bowiem zagubione.

Nerwy na własne życzenie

I wszystko wskazywało na to, że przyjezdne zostaną rozbite w Rzeszowie. Nie radziły sobie z przyjęciem, atakiem, a dodatkowo miały problem z czytaniem gry Developresu. Miejscowe atakujące często zbijały na czystej siatce albo pojedynczym bloku. W efekcie prowadziły wyraźnie, w pewnym momencie nawet 20:14. Wtedy jednak chyba zbyt szybko uwierzyły, że mecz sam się wygra. Kilka błędów w ataku, dwa skuteczne bloki Pałacu i sytuacja się odwróciła.

Przyjezdne nie dość, że odrobiły cały dystans, to objęły prowadzenie 23:22. Kolejne trzy akcje należały jednak do miejscowych, które wygrały drugą partię i do szczęścia brakowało im już tylko jednego seta!

Deklasacja

I nie mogły tej szansy zmarnować. Już w pierwszych akcjach trzeciej partii wyraźnie odskoczyły rywalkom. Znów straszyły je zagrywkami, znów dobrze grały na siatce. A przewaga punktowa rosła z każdą chwilą, a morale przyjezdnych spadało. Ostatecznie Pałac zdołał uzyskać zaledwie 13 punktów (!) i musiał uznać wyższość siatkarek grających ligę niżej.

Przewaga w walce o awans?

W kolejnej rundzie Developres zmierzy się z BKS-em Bielsko-Biała, a spotkania obu ekip odbędą się jeszcze w lutym. Na 8 i 9 marca zaplanowano bowiem turniej finałowy Pucharu Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dokładne daty meczów z bielszczankami nie są jeszcze znane, ale najprawdopodobniej rzeszowianki podejmą je już za tydzień 19 lutego, a rewanż odbędzie się tydzień później.

Zwycięstwo nad Pałacem może mieć jeszcze dodatkowe znaczenie. Sporo mówi się już o powiększeniu Orlen Ligi do 12 zespołów, a także o turnieju finałowym, w którym miałyby zagrać trzy zespoły z pierwszej ligi i najsłabsza drużyna z ekstraklasy. A wiele wskazuje na to, że ostatni będzie właśnie Pałac. A lanie, które rywalkom sprawiły siatkarki z Rzeszowa, może przełożyć się także na rywalizację o miejsce w elicie.DEVELOPRES RZESZÓW3
PAŁAC BYDGOSZCZ0
Sety: 25:19, 25:23, 25:13

Developres: K. Filipowicz, Olszówka, Nowakowska, Szeremeta, Śliwińska, Warzocha oraz P. Filipowicz (libero), Peret (libero), Adamska, Szady.

Pałac: Biedziak, Twardowska, Połeć, Kaliszuk, Pura, Naczk oraz Wysocka (libero), Pieczka, Sawoczkina, Dybek, Korabiec.

Sędziowali: Sławomir Gołąbek (Kędzierzyn-Koźle) i Bogdan Nowak (Bielsko-Biała)

Widzów: 400

W pierwszym meczu: 3:1 dla Pałacu Bydgoszcz. Awans do ćwierćfinału Pucharu Polski: Developres Rzeszów.