Będzie ekstraliga! Będzie PGE Stal Rzeszów

Nowa nazwa klubu, Enea Ekstraliga i walka o 5.-6. miejsce. Tak ma wyglądać rzeszowski żużel w sezonie 2015, już bez Marty Półtorak i jej firmy Marma Polskie Folie.

Chcesz wiedzieć wszystko o PGE Marmie? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL- Czy Marma będzie dalej sponsorować żużel? To pytanie raczej do pani Marty Półtorak. Rozmawiamy, ale nie mam żadnej umowy podpisanej. Pani Marta sercem jest z nami i chce pomóc, ale na ten moment nie wiem, czy to będzie pomoc finansowa - mówi Andrzej Łabudzki, prezes Speedway Stal S.A., spółki zarządzającej rzeszowskim żużlem.

To on rok temu przejął funkcję prezesa właśnie od Marty Półtorak. Trzy tygodnie temu, gdy główny sponsor zapowiedział koniec przygody z żużlem w Rzeszowie, nie poddał się. Zapowiedział, że daje sobie dwa tygodnie na walkę, by ekstraliga była jednak w stolicy Podkarpacia. Tydzień po terminie miał dobre wieści. - W środę złożyliśmy dokumenty o licencję na starty w Enea Ekstralidze. Janusz [Ślączka, trener - przyp. red.] osobiście dostarczył je do PZM-otu. To nie jest jeszcze gwarancja startów w tej lidze, czekamy na decyzję i zobaczymy, co będzie dalej. Ale chcemy dostać tę licencję i działać dalej - stwierdził Łabudzki, który jednak nie liczy na licencję w pierwszym terminie. Do kompletu może zabraknąć bowiem umowy z Urzędem Miasta odnośnie użytkowania stadionu. Procedura przetargowa w mieście ruszy bowiem dopiero za kilka dni.

Bez Marmy, ale ze Stalą

Wiadomo już natomiast pod jaką nazwą występować będą rzeszowscy żużlowcy. Do tej wraca historyczna nazwa klubu Stal, znika Marma. - Niestety, pani Marta Półtorak nie będzie już głównym sponsorem klubu, nazwa Marma nie będzie więc funkcjonowała w nazwie drużyny. PGE zostaje z nami. Nazwa klubu w przyszłym sezonie będzie więc PGE Stal Rzeszów - poinformował prezes Łabudzki, dodając jednocześnie: - Nie chcę podawać tego za pewnik, bo może przyjść jeszcze jeden główny sponsor i może być zainteresowany nazwą. Ale na ten moment taka będzie nasza nazwa.

A co z budżetem? - Minimalne założenia, które zostały podane w procesie licencyjnym spełniamy. Jeszcze jednak czeka nas sporo rozmów w celu pozyskiwania sponsorów. Mamy już sporo firm, które chcą wspomóc rzeszowski żużel, ale żadna z nich nie deklaruje pomocy jako sponsor tytularny - mówi Łabudzki.

Skład przed świętami

Nadal jednak nie wiadomo, jacy żużlowcy pojadą w ekipie z Rzeszowa. Na rynku nie ma już wielu wartościowych zawodników, dlatego z PGE Stalą łączy się praktycznie wszystkich żużlowców bez kontraktu, m.in. mistrza świata, Amerykanina Grega Hancocka. - Z tego co wiem, to faktycznie nie ma kontraktu. A może ma, a ja o tym nie wiem? - mówi tajemniczo prezes Łabudzki, dodając jednocześnie, że nie będzie komentował żadnych plotek. - Rozmawiamy z wieloma zawodnikami. Jeśli uznamy, że jest to odpowiedni czas, żeby podać jedno nazwisko, pięć czy cały skład, to z miłą chęcią to zrobimy - uciął krótko.

- Jesteśmy z niektórymi już po słowie, blisko przedłużenia jest jeden z zawodników, który jeździł u nas w poprzednim sezonie - zdradził nieco więcej Janusz Ślączka, który był trenerem zespołu w poprzednim sezonie. - Będzie także w kolejnym - zapewnił prezes Andrzej Łabudzki. - Chcielibyśmy mieć spokojne święta, dlatego skład postaramy się podać po 19 grudnia, a jeszcze przed nimi. Dopiero po 19 grudnia można przecież podpisywać kontrakty, a listy intencyjne w sumie do niczego nie zobowiązują - zakończył Janusz Ślączka, w którego ekipie zapewne pojadą Duńczyk Kenni Larsen i Szwed Peter Ljung. Oprócz Hancocka w kręgu zainteresowań PGE Stali są podobno także Grzegorz Walasek i Duńczyk Peter Kildemand, a także junior Artur Czaja.