A. Łabudzki, prezes Speedway Stal Rzeszów SA: Rzeszów nie zniknie z żużlowej mapy

- Nie ma żadnego zagrożenia, że Rzeszów zniknie z żużlowej mapy naszego kraju. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jednak w stanie powiedzieć, w której lidze pojedziemy - mówi na temat przyszłości sportu żużlowego w stolicy Podkarpacia prezes Speedway Stal Rzeszów SA Andrzej Łabudzki.

Chcesz wiedzieć wszystko o PGE Marmie. Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL



Po konferencji prasowej, na której Marta Półtorak oficjalnie ogłosiła, że jej firma Marma Polskie Folie nie będzie dłużej sponsorem tytularnym rzeszowskiej drużyny żużlowej, pojawia się coraz więcej pytań na temat przyszłości rzeszowskiego żużla. Andrzej Łabudzki, prezes Speedway Stal Rzeszów S.A., nie traci jednak nadziei na pozytywne rozstrzygnięcie całej sprawy.

Rozmowa z Andrzejem Łabudzkim:

Michał Czajka: Czwartek, 13 listopada, to smutny dzień dla rzeszowskiego żużla. Nie wiadomo bowiem, co będzie dalej z drużyną, która przecież wywalczyła awans do Ekstraligi.

Andrzej Łabudzki, prezes Speedway Stal Rzeszów SA: Niestety tak, choć chciałbym też zauważyć, że może nie jest to jednak tak smutny dzień, jak niektórzy zapowiadali. Pani Marta Półtorak nie wycofuje się całkowicie, choć oczywiście wszyscy wolelibyśmy, żeby wszystko zostało po staremu.

Wierzy pan, że rzeszowski zespół pojedzie w Ekstralidze?

- Na dzień dzisiejszy tak, i zrobimy wszystko, by tak właśnie się stało. Jak pan wspomniał, wywalczyliśmy ten awans na torze i szkoda byłoby, gdyby po tak pięknej walce naszego zespołu zabrakło wśród najlepszych. Jednak oczywiście nie będziemy się tam pchać na siłę. Pewnie, że można wystartować w Ekstralidze, nie patrząc na nic, że potem mielibyśmy wyniki typu - porażki do 25 na własnym stadionie, a na wyjeździe nie przekraczalibyśmy 20 punktów. Mnie takie coś nie interesuje, bo to jest czysta kpina wobec wszystkich. Mam nadzieję, że miasto w końcu się ocknie i zareaguje jak trzeba.

Nie obawia się pan, że niejasna sytuacja rzeszowskiego klubu może mieć wpływ na negocjacje z zawodnikami? Nawet w przypadku optymistycznego scenariusza możemy po prostu nie zdążyć zbudować mocnej drużyny.

- Liczę, że tak nie będzie. Brałem udział w negocjacjach z zawodnikami przed sezonem 2014, więc jakieś tam doświadczenie mam i wiem, że sporo kontraktów wyjaśnia się nawet w ostatniej chwili.

Pan wciąż pozostaje na stanowisku prezesa Speedway Stal Rzeszów?

- Tak, nie widzę powodu, dlaczego miałbym odchodzić. Kocham żużel i dlatego zdecydowałem się właśnie zostać prezesem. Wierzę, że teraz uda nam się też doprowadzić tę całą sytuację do szczęśliwego zakończenia.

W najbliższym czasie odwiedzi pan pewnie sporo firm, by ich przekonywać do wsparcia rzeszowskiego żużla?

- Nie ukrywam, że będą to trudne rozmowy, ale wierzę, że się uda. Bardzo ważne jest to, że dzięki pani Marcie Półtorak nasz klub nie ma żadnych długów, a więc nowy sponsor nie wchodziłby na żadne pole minowe, tylko do poukładanego klubu. Bardzo liczę, że właśnie ten fakt może nam bardzo pomóc.

Wspomniał pan na konferencji prasowej, że na razie macie połowę budżetu potrzebnego na Ekstraligę. Do udziału w rozgrywkach I ligi spokojnie by starczyło?

- Tak, na I ligę spokojnie wystarczy, jednak niestety może się tak zdarzyć, że dostaniemy jakąś karę za ewentualne wycofanie się z Ekstraligi i będziemy zmuszeni startować nawet w II lidze.

Czy możemy powiedzieć, że sport żużlowy w Rzeszowie nie jest zagrożony?

- Nie ma żadnego zagrożenia, że Rzeszów zniknie z żużlowej mapy naszego kraju. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jednak w stanie powiedzieć, w której lidze pojedziemy. Dwa-trzy najbliższe tygodnie z pewnością dadzą nam wszystkie odpowiedzi.