Więcej rywali Asseco Resovii. PlusLiga znów większa

Nie dwanaście, a czternaście drużyn będzie w przyszłym sezonie liczyła siatkarska PlusLiga. A to oznacza więcej meczów Asseco Resovii w rundzie zasadniczej i granie niemal co trzy dni.

Chcesz wiedzieć wszystko o Asseco Resovii? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLSiatkarska ekstraklasa po raz drugi się rozrasta. Przed poprzednim sezonem do dziesięciu zespołów dołączyły dwa kolejne, teraz władze ligi zadecydowały, że w PlusLidze grać będzie jeszcze Cuprum Lubin i MKS Banimex Będzin. Oba kluby spełniły wymogi stawiane przez ligę i dołączyły do grona ekstraklasowych zespołów.

O poszerzeniu ligi mówiło się od dawna, ale kilka czołowych klubów zaczęło protestować. Już w poprzednim sezonie sporo było narzekań na przepełniony terminarz, a teraz będzie jeszcze gorzej. Liga ruszy 11 października i praktycznie bez przerwy grana będzie w weekendy i środy, do maja. A jeśli tak jak w przypadku Asseco Resovii, dojdą do tego mecze w Lidze Mistrzów, czasu na trening praktycznie nie będzie.

Trener Andrzej Kowal, by wygospodarować pełny cykl tygodniowy, będzie musiał korzystać z treningów w święta, w czasie których rozgrywek nie ma. Praktycznie tylko wtedy będzie miał na zajęcia więcej niż 2-3 dni. Do rozegrania będzie bowiem 26 kolejek ligowych (z czego aż dziesięć w środy), do tego sześć w Lidze Mistrzów. A następnie przyjdą play-offy i kolejne granie co kilka dni. Rzeszowscy siatkarze mogą w następnym sezonie rozegrać łącznie aż 43 mecze w PlusLidze i Pucharze Polski i 12 w europejskich pucharach.Na szczęście faza play-off, według wstępnych projektów, ma się nieco zmienić. W pierwszej rundzie zespoły z miejsc 1.-8. mają grać tylko do dwóch zwycięstw, a nie do trzech jak do tej pory. Półfinały i finały toczyć się będą już do trzech zwycięstw, ale także inaczej niż w minionych sezonach. Zastosowano bowiem podobny system jak we Włoszech. Zespoły będą grały po jednym meczu, nie dwa z rzędu. I gospodarz będzie się zmieniał co spotkanie. Niżej walka toczyć się będzie o miejsca 5.-14., także według nowych zasad.

Według wstępnego kalendarza faza zasadnicza PlusLigi rozpocznie się 11 października, a zakończy 18 lutego. Tydzień później rozpoczną się play-offy. Ostatni mecz finału zaplanowano na 2 maja. W międzyczasie, 21 i 22 lutego rozegrany zostanie finałowy turniej Pucharu Polski.

W terminarzu z góry zarezerwowano już terminy na finałowe mecze w europejskich pucharach. Przypomnijmy, że Final Four rozgrywek w Lidze Mistrzów, w której grać będzie Asseco Resovia, zaplanowano na 18 i 19 kwietnia.