Młody siatkarz Asseco Resovii z brązem mistrzostw świata

Polscy kadeci wywalczyli w niedzielę brązowy medal mistrzostw świata rozgrywanych w Meksyku. Podstawowym zawodnikiem reprezentacji biało-czerwonych był junior Asseco Resovii, Aleksander Śliwka.

Śliwka, wychowanek Spartakusa Jawor, do tej pory grał w juniorach Resovii, wraz z którymi w lutym tego roku wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski. W rozgrywkach ligowych i Młodej Lidze reprezentował barwy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale, gdzie uczy się i trenuje. Do tego jest mocnym punktem reprezentacji Polski kadetów. W kwietniu wywalczył z kadrą srebrny medal mistrzostw Europy, a teraz do swojego dorobku dołożył brąz w mistrzostwach świata.

Polacy podczas trwania turnieju prezentowali wysoki poziom. Bez większych problemów wygrali swoją grupę, pokonując po 3:0 Tunezję, Meksyk i Belgię oraz 3:2 reprezentację Chin i pewnie zmierzali po medal. Problemy przytrafiły się dopiero w półfinale, gdzie ponownie w turnieju spotkali się z Chinami. W walce o finał Chińczycy zrewanżowali się za porażkę i wygrywali 3:1. Polakom pozostał na otarcie łez mały finał. W ostatnim spotkaniu Polacy wrócili do swojej dobrej gry i pewnie pokonali Iran 3:1, zdobywając tym samym brązowy medal.

Zawodnik Resovii rozpoczynał wszystkie spotkania w wyjściowej szóstce. Wśród najlepiej punktujących zawodników znalazł się, z dorobkiem 110 punktów (90 atak, 14 blok i 6 zagrywka), na 10. miejscu, a z reprezentacji lepszy był tylko od niego Bartosz Bućko. W klasyfikacji atakujących zajął 13. pozycję z procentem skuteczności 47,37. W bloku i na zagrywce było trochę gorzej, ale elementy te działały w kluczowych momentach.