Młoda Asseco Resovia przegrywa brąz. Z Zaksą

Po piątkowym zwycięstwie młoda Asseco Resovia przegrała 2:3 mecz o wszystko z Zaksą Kędzierzyn-Koźle. Kędzierzynianie zrewanżowali się za finał PlusLigi i w tie-breaku pokonali rzeszowian do 5, zdobywając brązowy medal Młodej Ligi.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PL

Przed spotkaniem w rywalizacji do dwóch zwycięstw był remis 1:1. Sobotni mecz miał zaważyć o brązowym medalu Młodej Ligi. W pięciu rozegranych partiach emocji nie brakowało. Obie drużyny zostawiły sporo zdrowia na boisku. Po meczu wysiłek docenił wybitny trener Waldemar Wspaniały. - Jestem pod wrażeniem gry obu zespołów. Tak naprawdę obie zasłużyły na brązowe medale, ale życie jest brutalne i tylko jedni mogą je otrzymać. Wielki szacunek dla chłopaków za dzisiejszą postawę - mówił.

Pierwszy set był wyrównany. Wymiana ciosów z obu stron - mocne ataki i konsekwentna gra blokiem. W połowie partii na wyraźne prowadzenie wyszła Resovia. Przewaga trzech punktów przy stanie 16:13 okazała się za mała i kędzierzynianie szybko odrobili stratę, rozstrzygając partię na swoją korzyść w grze na przewagi.

W drugim secie Resovia zaczęła straszyć zagrywką i zdominowała parkiet. Szymon Pałka popisał się kilkoma mocnymi serwisami, które odrzuciły kędzierzynian od siatki i pozwoliły osiągnąć przewagę. Po zdobyciu 18. punktu Resovia stanęła, a Zaksa odrobiła trzy punkty. Był to chwilowy przestój w grze gospodarzy. Ponownie na zagrywce stanął Pałka, który znów w polu zagrywki popisał się kilkoma imponującymi zagraniami. Resovia prowadziła 22:15, a Zaksa do końca seta próbowała skrócić dystans. Skutecznie, bo siedmiopunktowa przewaga stopniała do zaledwie jednego "oczka". Serię gości przerwał atak z prawego skrzydła Michała Szalachy. Resovia wygrała partię do 23.

Trzeci set zaczął się od długiej wymiany, która wróżyła zaciętą rywalizację w tej partii. Zaksa wyraźnie ruszyła do ataku. Po skutecznym bloku na jednym z siatkarzy Resovii goście mieli trzy punkty przewagi. Resovia zdołała odrobić stratę, ale na krótko, bo za chwilę znów poszła seria punktów po stronie gości. Trener Jerzy Wietecha poprosił o czas, ale rzeszowianie zdołali odrobić po przerwie zaledwie dwa punkty. Ataki Zaksy ze skrzydeł były nie do obrony. W końcówce Resovia wróciła do gry i wyciągnęła wynik na 22:23. Pozostał zaledwie punkt straty, ale goście nie dali się wybić z uderzenia i wygrali do 23.

Początek czwartej partii należał do gospodarzy. Objęli oni prowadzenie trzema punktami, które szybko stracili po własnych błędach. Obie drużyny zaczęły zdobywać i tracić punkty seriami, co chwilę zmieniając się na prowadzeniu. Po atakach Szalachy i Pałki udało się osiągnąć przewagę w końcówce, która znów po błędach własnych i atakach kędzierzynian została roztrwoniona. Dwie ostatnie akcje należały do Michała Filipa. Najpierw zatrzymał na pojedynczym bloku atak kędzierzynian, a potem zdobył punkt w ataku na lewym skrzydle.

Tie-break należał do gości. Rzeszowianie wyraźnie opadli z sił. Przegrywali 1:3, potem 3:10 i 4:11. Piąty punkt udało się zdobyć po ataku na prawym skrzydle Szalachy, ale to było za mało. Resovia przegrała piątą partię do 5.

Nie udało się wyrównać osiągnięcia sprzed roku i zdobyć w Młodej Lidze brązowego medalu. Sezon w wykonaniu młodych resoviaków nie był jednak stracony. Przez cały sezon rzeszowianie prezentowali stabilną formę, zajmując trzecie miejsce w tabeli po fazie zasadniczej. W półfinale przegrali 1:2 po zaciętych pojedynkach z Treflem Gdańsk, który w finale Młodej Ligi pokonał SMS PZPS Spała. W walce o trzecie miejsce zagrali trzy wyrównane mecze, ale było to za mało na krążek.

- W piątym secie wyraźnie zabrakło nam sił. Straciliśmy za dużo punktów na początku i nie byliśmy w stanie ich odrobić później - mówił po meczu mocno niepocieszony trener młodej Asseco Resovii, Jerzy Wietecha. - Szkoda chłopaków, ale mają silne charaktery i za dwa, trzy lata będą prezentować naprawdę wysoki poziom. Jesteśmy zespołem młodszym od Zaksy, ale prezentujemy się lepiej i w przyszłości to na pewno zaowocuje - dodał trener, chwaląc swoich podopiecznych.