Młoda Resovia ze srebrnym medalem mistrzostw Polski

Zespół AKS-u V LO Rzeszów przegra walkę o złoty medal mistrzostw Polski juniorów 1:3 z Norwidem Częstochowa. Rzeszowianie, zajmując drugie miejsce, i tak poprawili swój ubiegłoroczny rezultat.

Po pięciu dniach rywalizacja o mistrzostwo Polski juniorów dobiegła końca. Przed turniejem rzeszowianie obok Norwidu Częstochowa byli wymieniani w roli faworytów, choć sam trener Wietecha nie mówił o medalach. Rzeszowscy siatkarze nie zawiedli.

AKS do finału dotarł beż żadnej porażki. W walce o złoto poniósł pierwszą przegraną, nie dając rady drużynie Norwidu Częstochowa, którą w fazie grupowej ograł 3:1.

W przeciwieństwie do pierwszego meczu tych zespołów w niedzielę częstochowianie byli bardzo dobrze dysponowani. Już na początku pierwszego seta obrońcy tytułu wypracowali sobie czteropunktową przewagę, której, jak się później okazało, rzeszowianom nie udało się odrobić. Trener Jerzy Wietecha robił, co mógł, by zmobilizować swoich zawodników. Rotacje w składzie na niewiele się jednak zdały i ekipa z Częstochowy wygrał seta do 20.

W drugiej odsłonie AKS od początku próbował utrzymywać dystans. Przez większość partii gra toczyła się punkt za punkt. Dobra zagrywka pozwoliła ekipie z Rzeszowa odrzucić rywali od siatki i przy stanie 15:13 trener Norwidu poprosił o czas. Po przerwie jego zespół zdobył pięć punktów z rzędu i wyszedł na prowadzenie. AKS nie odpuszczał i w końcówce seta zrobiło się nerwowo. Przy stanie po 23 Stanisław Gościniak ponownie poprosił o przerwę, co poskutkowało kolejnymi dwoma oczkami dla Norwidu.

AKS nie złożył broni. Dobre ataki Aleksandra Śliwki w trzecim secie pozwoliły rzeszowianom odskoczyć i utrzymywać kontrolę nad przebiegiem partii. W dodatku częstochowianie zaczęli się gubić, popełniali błędy w ataku i ostatecznie set padł łupem zespołu Wietechy do 19.

Czwarta odsłona bezdyskusyjnie należała do obrońców tytułu. Rzeszowianie byli bezradni wobec ataków Bartosza Bednorza. AKS nie był w stanie wykorzystać błędów rywali i w konsekwencji przegrał do 17 i cały mecz 1:3.

Norwid Częstochowa - AKS V LO Rzeszów 3:1

Sety: 25:20, 25:23, 19:25, 25:17

AKS V LO Rzeszów: Śliwka, Kędzierski, Pałka, Gajdek, Kozdroń, Mordyl, Twaróg (L) oraz Szalacha, Jakubek, Komenda

MVP: Bartosz Bednorz