Maciej Kuciapa w finale mistrzostw Polski

Kapitan PGE Marmy Rzeszów Maciej Kuciapa z dorobkiem dziewięciu punktów zajął szóste miejsce w półfinale indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu, który odbył się w Ostrowie Wlkp., i awansował do finału. Ten zaplanowano na 15 sierpnia w Lesznie.
Kuciapa, który ostatnio miał problemy z regularnym punktowaniem w Speedway Ekstralidze (w środowym meczu w Zielonej Górze ze Stelmetem Falubazem zdobył tylko jeden punkt), na torze w Ostrowie spisał się bardzo dobrze, zdobywając dziewięć punktów, tyle samo co trzech innych żużlowców. Rzeszowianin jednak do samego końca walczył o miejsce w najlepszej ósemce, gwarantujące awans do finału.

W pierwszych czterech biegach Kuciapa przywoził na zmianę punkt lub dwa i przed ostatnią serią o miejsce dające awans rywalizował z Marcinem Jędrzejewskim z Kolejarza Opole. Opolanin przywiózł jedno "oczko", a Kuciapa wygrał bardzo mocno obsadzony bieg, w którym pokonał Krzysztofa Kasprzaka (Tauron Azoty Tarnów), Krzysztofa Jabłońskiego (Start Gniezno) oraz Mateusza Szczepaniaka (Orzeł Łódź). Ostatecznie cała czwórka żużlowców z tego biegu awansowała do finału. - Cieszę się z awansu. Po moich ostatnich fatalnych występach ligowych to duży sukces - mówił po zawodach Kuciapa, który rok temu w finale IMP zajął szóste miejsce, najwyższe w karierze. - Życzyłbym sobie jeździć w lidze, tak jak chociażby w tym ostatnim biegu. Był on bardzo mocno obsadzony, a ja musiałem wygrać, by awansować, i mi się to udało. Wcześniej cały czas szukaliśmy optymalnych ustawień motocykla i na ostatni wyścig udało nam się wszystko dograć - dodaje kapitan PGE Marmy.

Półfinał w Ostrowie wygrał Jarosław Hampel z Unii Leszno, który wywalczył komplet punktów. Drugi był Kasprzak, a trzeci Michał Szczepaniak ze Startu Gniezno. Awans do finału wywalczyli także wspomniani wcześniej Jabłoński i Mateusz Szczepaniak oraz Sebastian Ułamek (Tauron Azoty) i Grzegorz Walasek (Polonia Bydgoszcz). Rezerwowym będzie Marcin Jędrzejewski z Kolejarza Opole. Na 14. miejscu zawody ukończył Borys Miturski z KSM-u Krosno, który zdołał wywalczyć trzy punkty.

Z drugiego półfinału, który odbył się w Opolu, awans wywalczyli: Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra), Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław), Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra), Piotr Pawlicki (Stokłosa Polonia Piła), Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów), Piotr Świderski (Betard Sparta Wrocław), Przemysław Pawlicki (Stokłosa Polonia Piła) i Tomasz Gapiński (Polonia Bydgoszcz). Rezerwowym został Adam Skórnicki z Unii Leszno.

Wyniki półfinału w Ostrowie Wlkp.

1. Jarosław Hampel (Unia Leszno) 15 (3, 3, 3, 3, 3), 2. Krzysztof Kasprzak (Tauron Azoty Tarnów) 13 (2, 3, 3, 3, 2), 3. Michał Szczepaniak (Start Gniezno) 12 (3, 3, 2, 1, 3), 4. Sebastian Ułamek (Tauron Azoty Tarnów) 11 (2, 3, 2, 2, 2), 5. Mateusz Szczepaniak (Orzeł Łódź) 9 (1, 2, 3, 3, 0), 6. Maciej Kuciapa (PGE Marma Rzeszów) 9 (1, 2, 1, 2, 3), 7. Grzegorz Walasek (Polonia Bydgoszcz) 9 (3, 1, 2, 1, 2), 8. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno) 9 (1, 2, 3, 2, 1), 9. Marcin Jędrzejewski (Kolejarz Opole) 7 (2, 0, 1, 3, 1), 10. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław) 6 (3, w, u, 0, 3), 11. Krzysztof Buczkowski (GTŻ Grudziądz) 6 (0, 2, 2, 1, 1), 12. Daniel Jeleniewski (Orzeł Łódź) 6 (2, 1, 1, 0, 2), 13. Jacek Rempała (Orzeł Łódź) 3 (0, 1, d, 2, 0), 14. Borys Miturski (KSM Krosno) 3 (1, 0, 1, 0, 1), 15. Norbert Kościuch (Lechma Poznań) 1 (0, 1, -, -, -). RT. Krzysztof Pecyna (Lubawa Litex Ostrów Wlkp.) 1 (0, 0, 0, 1, d)