Kuciapa powalczy o awans do finału IMP

Kapitan PGE Marmy Rzeszów Maciej Kuciapa będzie rywalizował w czwartek o awans do finału indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu. Rzeszowianin wystąpi w półfinale w Ostrowie Wlkp.
Dla Kuciapy zawody w Ostrowie będą jednym z najważniejszych występów w tym sezonie. Kapitan PGE Marmy Rzeszów przed rokiem w finale indywidualnych mistrzostw Polski zajął wysokie, szóste miejsce. W tym na razie chce zapewnić sobie miejsce w najlepszej szesnastce polskich zawodników.

Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bowiem za rywali Kuciapa będzie miał m.in. Rune Holtę z Unibaxu Toruń, Grzegorza Walaska z Polonii Bydgoszcz, Jarosława Hampela z Unii Leszno i dwójkę żużlowców Tauronu Azotów Tarnów - Krzysztofa Kasprzaka i Sebastiana Ułamka. Rezerwowym będzie natomiast Borys Miturski z KSM-u Krosno. Awans do finału, który zaplanowano na 15 sierpnia w Lesznie, uzyska ośmiu najlepszych zawodników. Drugi półfinał odbędzie się w Opolu. Początek zawodów w Ostrowie Wlkp. o godz. 18.30.

Rzeszowski żużlowiec do Ostrowa udał się prosto po środowym ligowym meczu w Zielonej Górze, gdzie PGE Marma zremisowała 45:45 ze Stelmetem Falubazem w zaległym spotkaniu 8. kolejki.

Lista startowa półfinału w Ostrowie Wlkp.:

1. Rune Holta (Unibax Toruń), 2. Karol Baran (Lubelski Węgiel KMŻ), 3. Jarosław Hampel (Unia Leszno), 4. Krzysztof Kasprzak (Tauron Azoty Tarnów), 5. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno), 6. Grzegorz Walasek (Polonia Bydgoszcz), 7. Patryk Pawlaszczyk (Speedway Wanda Kraków), 8. Norbert Kościuch (Lechma Poznań), 9. Sebastian Ułamek (Tauron Azoty Tarnów), 10. Michał Szczepaniak (Start Gniezno), 11. Mateusz Szczepaniak (Orzeł Łódź), 12. Krzysztof Buczkowski (GTŻ Grudziądz), 13. Jacek Rempała (Orzeł Łódź), 14. Maciej Kuciapa (PGE Marma Rzeszów), 15. Daniel Jeleniewski (Orzeł Łódź), 16. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław). R1. Borys Miturski (KSM Krosno), R2. Marcin Jędrzejewski (Kolejarz Opole).

Mówi Maciej Kuciapa

Marcin Lew: Przed panem ciężkie dwa dni. W środę spotkanie ligowe w Zielonej Górze (została przeprowadzona w środę przed południem), a w czwartek półfinał indywidualnych mistrzostw Polski w Ostrowie Wlkp. W tej drugiej imprezie cel jest chyba tylko jeden: awans...

Maciej Kuciapa: Zgadza się. To dla mnie bardzo ważna impreza. Chciałbym się znaleźć w gronie ośmiu najlepszych zawodników, którzy awansują do finału, choć wiem, że stawka jest bardzo wyrównana i bardzo mocna. O tym, kto awansuje, zadecyduje zapewne to, kto szybciej dopasuje się do warunków na torze.

W poprzednim sezonie jeździł pan w finale, gdzie zajął pan szóste miejsce. W tym roku apetyty zapewne nie są mniejsze...

- Na razie trzeba znaleźć się w tym finale, awansować do niego. Dopiero później będzie można myśleć o czymś więcej.

W ostatnich sezonach miał pan możliwość częściej niż rywale z ekstraligi jeździć na torze w Ostrowie, z którym rzeszowski zespół rywalizował w pierwszej lidze. To może być atut?

- Myślę, że przy tej stawce zawodników to nie będzie miało żadnego znaczenia.

A jak wygląda sytuacja z pana motocyklami? Bo ostatnio sporo pan przy nich pracował...

- Cały czas pracujemy przy nich, żeby było coraz lepiej, żeby punktować w lidze dla zespołu. Po ostatnim meczu zrobiliśmy kolejne korekty, ale nie miałem okazji ich przetestować, bo pogoda na to nie pozwoliła.

Ostatni mecz w Toruniu pokazał jednak, że jest pan w stanie powalczyć z silnymi rywalami. Problem chyba w tym, że wciąż dobre występy przeplata pan słabszymi.

- Jeżdżę w kratkę. W Toruniu były już niezłe starty, ale brakowało mocy na trasie. Mam nadzieję, że zmiany, które wprowadziliśmy, przyniosą odpowiedni skutek, ale tak jak mówiłem: ciężko to teraz ocenić, bo pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszczała.

Rozmawiał Marcin Lew