Dawid Lampart w finale

Junior PGE Marmy Rzeszów Dawid Lampart wywalczył awans do finału młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski. W rozegranym w Rzeszowie półfinale Lampart zajął drugie miejsce.
Lepszy od rzeszowskiego żużlowca w końcowej klasyfikacji był tylko Tobiasz Musielak z Unii Leszno, który zakończył zawody z dorobkiem 14 punktów. Lampart - podobnie jak sklasyfikowany na trzeciej pozycji Adam Strzelec ze Stelmetu Falubazu Zielona Góra - uzyskał 13 punktów. Rzeszowianin mógł wygrać, bo jako jedyny pokonał późniejszego triumfatora. Uczynił to w 19. biegu, który był zdecydowanie najmocniej obsadzony. Lampart w pokonanym polu zostawił wtedy wspomnianych Musielaka i Strzelca, którzy do tej pory byli niepokonani, a także Artura Czaję z Włókniarza Częstochowa.

Rzeszowski junior wygrał także trzy inne swoje wyścigi, a nie wyszedł mu tylko drugi start. Wtedy niespodziewanie musiał uznać wyższość Kamila Adamczewskiego z Unii Leszno oraz Tadeusza Kostro z Taurona Azotów Tarnów. - Po prostu przegrałem start i potem niewiele już mogłem zrobić - tłumaczył swoje niepowodzenie 21-latek z Rzeszowa.

Właśnie wyjścia spod taśmy były w tych zawodach największą bolączką Lamparta. - Jeździłem na nowym silniku. Na starcie jeszcze nie jest dobrze, bo zostawałem za rywalami, ale na szczęście na trasie byłem już bardzo szybki - mówił. - Z wyniku jestem zadowolony. Wprawdzie wygrać się nie udało, ale najważniejszy jest dla mnie awans - dodawał Lampart.

Oprócz niego, Musielaka oraz Strzelca awans wywalczyli także Kacper Rogowski ze Stelmetu Falubazu oraz Patryk Malitowski z Betardu Sparty Wrocław. Miejsce rezerwowego w finale przypadło wspomnianemu wcześniej Czai.

Ta ostatnia trójka stoczyła znakomity bój w dodatkowym wyścigu, którego stawką były dwa ostatnie miejsca premiowane awansem. Ostatecznie wygrał Rogowski, a drugi był Malitowski, który na ostatnim łuku wykorzystał defekt zawodnika z Częstochowy.

Z bardzo dobrej strony w zawodach pokazał się drugi z rzeszowskich zawodników Łukasz Kret. Wywalczył on osiem punktów i tylko dwóch "oczek" zabrakło mu, by stanąć do walki w biegu dodatkowym o awans. Ostatecznie junior PGE Marmy został sklasyfikowany na 10. pozycji. Słabo wypadli natomiast żużlowcy KSM-u Krosno. Zarówno Dawid Bąk, jak i Mateusz Wieczorek uzyskali po trzy "oczka" i zajęli odpowiednio 12. i 13. miejsce.

Z pozostałych półfinałów awans wywalczyli Patryk Dudek (Stelmet Falubaz), Szymon Woźniak, Mikołaj Curyło (obaj Polonia Bydgoszcz), Maciej Janowski (Betard Sparta), Piotr i Przemysław Pawliccy (obaj Stokłosa Polonia Piła), Bartosz Zmarzlik (Caelum Stal Gorzów), Emil Pulczyński (Unibax Toruń), Marcin Bubel (Włókniarz Częstochowa), Damian Sperz (Lotos Wybrzeże Gdańsk) oraz Adrian Osmólski (Orzeł Łódź). Drugim rezerwowym będzie Damian Adamczak z Polonii Bydgoszcz. Finał odbędzie się 30 lipca w Gorzowie.