Lider w Rzeszowie. PGE Marma powalczy? "Będzie trudno"

Pojedynkiem z liderem rozgrywek - Stelmetem Falubazem Zielona Góra - zakończą pierwszą rundę Speedway Ekstraligi żużlowcy PGE Marmy Rzeszów. - Czeka nas trudne zadanie, ale damy z siebie wszystko, by dwa punkty zostały w Rzeszowie - mówi kapitan rzeszowian Maciej Kuciapa.
- Fajnie byłoby wygrać. Falubaz to bardzo mocny i wyrównany zespół, ale nie mamy żadnych kompleksów - twierdzi Dariusz Śledź, trener PGE Marmy Rzeszów. Jego podopieczni tydzień temu pokonali w derbowym pojedynku drużynę z Tarnowa i znacznie poprawili swoją pozycję w tabeli. Obecnie zajmują piąte miejsce i mają ochotę na kolejne zwycięstwa. Problem w tym, że w niedzielę do Rzeszowa przyjeżdża Stelmet Falubaz - lider, który do tej pory przegrał tylko jeden mecz. Pozostałe wygrał, a doskonale radził sobie także we Wrocławiu, Częstochowie i Tarnowie, czyli w pojedynkach z drużynami, które są rywalami PGE Marmy w walce o miejsce w czołowej szóstce.

To sprawia, że rzeszowianie mogą wygrać, ale wcale nie muszą, bo ewentualna strata punktów nie będzie zbyt bolesna. Z kolei Falubaz musi. Tam cel jest jeden - mistrzostwo. A do Rzeszowa kibice z Zielonej Góry przylecą specjalnie wynajętym samolotem. - Falubaz to kolejny bardzo trudny rywal, ale będziemy walczyć z całych sił - zapowiada Australijczyk Jason Crump, lider PGE Marmy, który dzień wcześniej razem z Anglikiem Chrisem Harrisem walczyć będzie w Grand Prix Czech w Pradze. Wystąpią tam także liderzy Falubazu - Szwed Andreas Jonsson oraz Amerykanin Greg Hancock.

Zielonogórzanie do Rzeszowa przyjadą bez kontuzjowanego Rafała Dobruckiego, który nie wystąpi już do końca tego sezonu, a bardzo możliwe, że nawet zakończy karierę żużlowca. W niedzielnym meczu trener Marek Cieślak będzie mógł jednak zastosować za "Rafiego" pełne zastępstwo zawodnika. Będą więc mogli zastępować go Jonsson, Hancock, Piotr Protasiewicz oraz kolejny Szwed Jonas Davidsson. Do tego dochodzą juniorzy - Patryk Dudek i Adam Strzelec. - Samo to, że zmierzymy się z liderem tabeli, pokazuje, jak mocny jest to zespół. Kontuzjowany jest Rafał Dobrucki, ale działacze stosują za niego zastępstwo zawodnika, co sprawia, że - przy takiej dyspozycji Szweda Jonasa Davidssona - to nie jest osłabienie - docenia klasę rywala Maciej Kuciapa, kapitan PGE Marmy. - Dlatego musimy pojechać bardzo dobrze, jeśli myślimy o zwycięstwie. Przede wszystkim w składzie nie może być dziur i każdy musi punktować na dobrym poziomie. Czeka nas trudne zadanie, ale damy z siebie wszystko, by dwa punkty zostały w Rzeszowie - dodaje Kuciapa.

Rzeszowianie pojadą w takim samym składzie jak przed tygodniem. Pocieszające jest to, że coraz lepiej czuje się Rafał Okoniewski, który w sobotę chce trenować na rzeszowskim torze. Z kolei pozostali krajowi zawodnicy PGE Marmy w piątek sprawdzali formę w treningu punktowanym z Lubelskim Węglem KMŻ-etem Lublin (wyniki w ramce obok). - Możemy powalczyć o zwycięstwo. Mamy dobrą atmosferę w drużynie, wygrywając z Tarnowem, chłopcy podbudowali się i na pewno tanio skóry nie sprzedamy - zapowiada Chris Harris.

Atrakcje dla kibiców

Organizatorzy przygotowali dla widzów mnóstwo atrakcji. Tym razem zapraszają na Żużlowy Dzień Dziecka. W programie przedmeczowych zabaw znajdą się pokazy Street Dance Show, kick-boxingu w damskim wykonaniu oraz szkoły salsy Ritmo Caliente. Przewidziano także bezpłatne malowanie twarzy najmłodszym kibicom na koronie stadionu oraz wyścigi na rowerach miejskich po torze żużlowym. Bilety można kupować od godz. 10, a stadion zostanie otwarty o godz. 15.Awizowane składy:

PGE Marma Rzeszów - 9. Lee Richardson, 10. Maciej Kuciapa, 11. Chris Harris, 12. Rafał Okoniewski, 13. Jason Crump, 14. Dawid Lampart.

Falubaz Zielona Góra - 1. Greg Hancock, 2. Jonas Davidsson, 3. Andreas Jonsson, 4. Rafał Dobrucki, 5. Piotr Protasiewicz, 6. Patryk Dudek.

Godz. rozpoczęcia: 17

Sędziuje Jerzy Najwer z Gliwic

Bilety: 30 zł - normalne, 20 zł - ulgowe, 5 zł - program

Pozostałe pary 7. kolejki:

Caelum Stal Gorzów - Unibax Toruń, Unia Leszno - Tauron Azoty Tarnów, Włókniarz Częstochowa - Betard Sparta Wrocław