Nieudany start Lamparta na Ukrainie

Nie udał się start Dawida Lamparta, młodzieżowca PGE Marmy Rzeszów, w tegorocznych eliminacjach do indywidualnych mistrzostw świata juniorów na żużlu. Rzeszowianin rywalizację zakończył na rundzie kwalifikacyjnej.
W rozegranej w niedzielę w ukraińskim Czerwonogradzie rundzie kwalifikacyjnej Lampart uzyskał osiem punktów i zajął dopiero dziewiąte miejsce. Awans wywalczyło czołowych sześciu zawodników, a siódmy został rezerwowym. - Nie udał mi się pierwszy w karierze występ na Ukrainie - mówi rzeszowski żużlowiec, zły po powrocie z Czerwonogradu. - Robiłem wszystko, by wywalczyć awans. Niestety, zabrakło dwóch "oczek", by pojechać w barażu o szóste miejsce - dodaje Lampart, który w tym roku kończy wiek juniora. Była to już więc jego ostatnia szansa, by zaistnieć w rozgrywkach o tytuł najlepszego juniora świata. Poprzednie dwie, podobnie jak niedzielna, zakończyły się niepowodzeniem - w 2009 roku Lampart nie przebrnął krajowych eliminacji do tych zawodów, a rok temu odpadł pechowo w rundzie kwalifikacyjnej rozegranej w fatalnych warunkach w chorwackim Gorican.

- Nie wiem, co się stało. Na treningu wszystko wyglądało bardzo dobrze, wykręcałem jedne z najlepszych czasów ze wszystkich zawodników. Dlatego też na zawody wiele w motocyklu nie zmienialiśmy. Ale niestety, poszło mi zdecydowanie gorzej - kręci głową rzeszowski junior, który nie mógł znaleźć idealnych ustawień motocykla na tor w Czerwonogradzie. Dodatkowym utrudnieniem było też to, że zawodnicy startowali na motocyklach wyposażonych w nowe tłumiki, których na co dzień nie używają w polskiej lidze. - Jak wychodziłem dobrze ze startu, to byłem wolny na trasie. A znowu jak miałem słabszy moment startowy, to na trasie potrafiłem z czwartej pozycji awansować na drugą. Tor co prawda był trochę mniej odmoczony niż na treningu i bardziej twardy, ale wydawało się, że dużo się nie zmienił. Wychodzi jednak na to, że było inaczej - analizuje 21-latek z Rzeszowa, któremu pozostaje skoncentrować się na meczach ligowych, w których ostatnio zanotował progres wyników, a także krajowych imprezach juniorskich.

W środę parami...

Już w środę razem z Łukaszem Kretem Lampart walczyć będzie o awans do finału młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych. Rzeszowianie o dwa miejsca premiowane udziałem w finale walczyć będą w Rybniku, a ich rywalami będą gospodarze, Włókniarz Częstochowa, Tauron Azoty Tarnów, Lubelski Węgiel KMŻ Lublin, Unia Leszno oraz KSM Krosno. - Powalczymy o jak najlepszy wynik - zapowiada Dawid. Przypomnijmy, że rok temu rzeszowski duet zajął drugie miejsce w eliminacji rozegranej w Częstochowie. W sumie uzyskał 23 punkty - 18 na swoim koncie zapisał Lampart, a pięć "oczek" dodał Kret.

...w niedzielę w lidze

Z kolei już w niedzielę rzeszowskich żużlowców czeka pojedynek derbowy z Tauronem Azotami Tarnów w ramach szóstej kolejki Speedway Ekstraligi. - Wiem, że dla kibiców derby to wyjątkowe wydarzenie, ale ja traktuję ten mecz zwyczajnie. Jak kolejny ligowy pojedynek. Ale oczywiście liczę, że sięgniemy po drugie zwycięstwo w sezonie - mówi Lampart.

Rzeszowski junior, razem z kapitanem PGE Marmy Maciejem Kuciapą, w minionym tygodniu wziął udział w mistrzostwach pracowników PGE, które odbywały się w Bełchatowie. - Pracownicy rywalizowali w różnych zawodach i konkursach, a także mieli okazję spotkać się z zawodnikami klubów, które sponsoruje firma PGE. Oprócz mnie i Maćka byli siatkarze Skry Bełchatów, siatkarki Atomu Sopot oraz koszykarze Turowa Zgorzelec. Uczestniczyliśmy w prezentacji i spotkaliśmy się z kibicami. Promowaliśmy żużel wśród kibiców i pracowników firmy PGE - opowiada Lampart.

Rzeszowianie w Młodzieżowej Lidze Śląska

Juniorzy PGE Marmy Rzeszów wystąpią w Młodzieżowej Lidze Śląska, inicjatywie działaczy I-ligowego RKM -u ROW-u Rybnik, która ma na celu podniesienie poziomu szkolenia w klubach Polski południowej. Dzięki tym zawodom juniorzy z południa Polski będą mieli okazję do częstszych startów. Oprócz rzeszowian i rybniczan w MLŚ występować będą także Betard Sparta Wrocław, Włókniarz Częstochowa, Tauron Azoty Tarnów, Kolejarz Opole oraz Orzeł Łódź. Rozegranych zostanie siedem turniejów par, po jednym na torze każdego z zespołów uczestniczących w rywalizacji. Każdy turniej składał się będzie z 21 biegów.

Terminarz MLŚ :

24 maja 2011 - Tarnów, 1 czerwca 2011 - Częstochowa, 14 czerwca 2011 - Wrocław, 8 lipca 2011 - Rybnik, 23 sierpnia 2011 - Rzeszów, 2 września 2011 - Opole, 8 września 2011 - Łódź