Ostatnia szansa Lamparta w MŚ juniorów na żużlu

W niedzielę w ukraińskim Czerwonogradzie młodzieżowiec PGE Marmy Rzeszów Dawid Lampart wystąpi w rundzie kwalifikacyjnej indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Awans wywalczy najlepsza szóstka.
Dla zawodnika PGE Marmy to ostatnia szansa 21-letniego wychowanka rzeszowskiego klubu na awans do finału tych rozgrywek. Będzie to także trzecie podejście Lamparta do walki o tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów. Przed dwoma laty junior rzeszowskiej drużyny nie przebrnął krajowych eliminacji, a w poprzednim sezonie odpadł pechowo podczas rundy kwalifikacyjnej, która odbyła się w chorwackim Gorican.

Teraz rywalizację rozpoczyna od rundy kwalifikacyjnej, która rozegrana zostanie w najbliższą niedzielę w oddalonym o 200 km od Rzeszowa ukraińskim Czerwonogradzie. Lampart wydaje się być jednym z faworytów tego turnieju. Oprócz niego o sześć miejsc premiowanych awansem do kolejnych rund powinni walczyć pozostali reprezentanci Polski - Piotr Pawlicki (Stokłosa Polonia Piła), Szymon Woźniak (Polonia Bydgoszcz) oraz Bartosz Zmarzlik (Caelum Stal Gorzów). Groźni mogą być gospodarze - Kirył Cukanow i Aleksandr Łoktajew, Czesi Vaclav Milik i Pavol Pucko oraz aż czterej Rosjanie. Być może do walki o awans włączy się Brytyjczyk Steve Worrall.

Zawody rozpoczną się o godz. 17 polskiego czasu. Wcześniej, bo już o godz. 10, odbędzie się oficjalny trening.

Pozostałe rundy kwalifikacyjne odbędą się także w niedzielę w niemieckim Neustadt Donau oraz 21 maja w szwedzkim Malmö i chorwackim Gorican. Bez udziału Polaków rozegrana została runda w niemieckim Herxheim. Półfinały zaplanowano na 4 czerwca w Żarnowicy na Słowacji i 25 czerwca w Gnieźnie. Finały rozegrane zostaną 27 lipca w brytyjskim Coventry, 28 sierpnia w duńskim Holsted, 1 października w Pardubicach w Czechach oraz 9 października w Gnieźnie.

Rzeszowianie nie próżnują

W weekend próżnować nie będą także inni rzeszowscy żużlowcy. Australijczyk Jason Crump i Anglik Chris Harris wystąpią w Grand Prix Szwecji na stadionie Ullevi w Goeteborgu, drugiej rundzie tegorocznych zmagań o tytuł indywidualnego mistrza świata. Obaj będą chcieli zrehabilitować się za nie najlepszy występ na inaugurację przed dwoma tygodniami w Lesznie, gdzie ani Australijczyk, ani Anglik nie awansowali do półfinałów. Inny z Anglików, Lee Richardson, już w piątek wieczorem walczył w brytyjskim Scunthorpe o awans do finału indywidualnych mistrzostw Wielkiej Brytanii. Natomiast Słoweniec Matej Ferjan w sobotę i niedzielę wystąpi w barwach Newcastle Diamonds w meczach angielskiej Premier League. Z kolei junior rzeszowskiego zespołu Łukasz Kret wystąpi w I Młodzieżowych Mistrzostwach Krakowa, które w niedzielę rozegrane zostaną na torze II-ligowej Speedway Wandy Kraków.Lista startowa RK w Czerwonogradzie:

1. Andriej Lebiediew (Łotwa), 2. Piotr Pawlicki (Polska), 3. Kirił Cukanow (Ukraina), 4. Vaclav Milik (Czechy), 5. Denis Nosow (Rosja), 6. Dawid Lampart (Polska), 7. Witalij Biełousow (Rosja), 8. Stanisław Ogorodnik (Ukraina), 9. Bartosz Zmarzlik (Polska), 10. Michaił Łysik (Rosja), 11. Szymon Woźniak (Polska), 12. Iwan Łysik (Rosja), 13. Steve Worrall (Wielka Brytania), 14. Aleksandr Łoktajew (Ukraina), 15. Pavol Pucko (Czechy), 16. Iwan Pleszakow (Łotwa), 17. Witalij Łysak (Ukraina), 18. Pawlo Kondratiuk (Ukraina)