Już oficjalnie: Kowal za Travicę w Asseco Resovii

Siatkówka. W środę nastąpiła oficjalna zmiana warty w zespole brązowych medalistów PlusLigi, Asseco Resovii. Przygodę z Rzeszowem zakończył Ljubo Travica, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Andrzej Kowal. On też ma zbudować drużynę na przyszły sezon.
O tym, że Travica po trzech latach zakończy pracę w Asseco Resovii, mówiono już od dawna. Zespół w tym sezonie miał bowiem zagrać w trzech finałach - PlusLigi, Pucharu Polski i europejskiego Pucharu CEV. Skończyło się na trzech półfinałach, co nikogo nie zadowoliło. Sytuacja szkoleniowca była więc przesądzona.

Klub jednak dopiero w środę oficjalnie potwierdził tę informację. Najpierw dowiedzieli się o niej siatkarze na uroczystym obiedzie, podczas którego podsumowano sezon, później zmiana na stanowisku trenerskim została ogłoszona na konferencji prasowej. Miejsce Travicy zajmie 40-letni Andrzej Kowal, były siatkarz Resovii, od kilku lat II trener w rzeszowskim klubie. - Od początku zakładaliśmy, że Andrzej przejmie obowiązki pierwszego trenera. Jesteśmy przekonani, że został on we właściwy sposób przygotowany, i wierzymy, że podoła wyzwaniu. Zadaniem Andrzeja jest teraz przygotowanie i realizacja swojej koncepcji budowy zespołu - mówi Marek Karbarz, wiceprezes Asseco Resovii. Kowal już raz był pierwszym trenerem Resovii. W sezonie 2007/08 przejął drużynę w trakcie sezonu po Janie Suchu. Ostatecznie, z zespołem borykającym się z kontuzjami, zajął piąte miejsce. Później wrócił do roli asystenta przy Ljubo Travicy, ale pewne było, że wreszcie nadejdzie jego czas. - Teraz przez najbliższe dwa tygodnie będzie spotykał się z zawodnikami i ludźmi, którzy w przyszłym sezonie mieliby tworzyć nasz zespół. Później wszyscy będą mogli poznać decyzje personalne - tłumaczy z kolei Bartosz Górski, drugi z wiceprezesów klubu.

Działacze Asseco Resovii nie tylko przedstawili nowego szkoleniowca, ale pożegnali także starego. Ljubo Travica otrzymał m.in. koszulkę z nr. 3 i jego nazwiskiem, album siatkarski i pióro. - Do podpisywanie nowych kontraktów - żartuje wiceprezes Górski. A może ono się przydać szybciej, niż się ktokolwiek spodziewa. - Mam już propozycje prowadzenia zespołów, ale nie chcę jeszcze o tym mówić. Są to propozycje z kilku krajów, także z Polski, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie - mówi Ljubo Travica i dodaje: - Trzeba zobaczyć, jakie cele te drużyny będą miały przed sobą, i wtedy dopiero podejmę decyzję. Myślę, że to rozstrzygnie się w dwa tygodnie.

Rzeszów i trzy lata spędzone w Asseco Resovii Travica będzie wspominał miło. - Nie może być inaczej, to były dobre trzy lata - mówi szkoleniowiec, który jednak nie chce sam oceniać swojej pracy. - To niech zrobią inni. W tym roku oczywiście chcieliśmy osiągnąć więcej, szkoda, że się nie udało. Ale patrząc na całe trzy lata, to były to dobre sezony. Klub, drużyna zrobiły naprawdę duży krok do przodu, są już na naprawdę wysokim poziomie - i sportowym, i organizacyjnym. Przy niewielkich zmianach teraz można zrobić naprawdę dobry wynik - dodaje Ljubo Travica.

Również rzeszowski klub będzie miło wspominał trenera. - Budowa drużyny to nie tylko pieniądze, ale również, a może przede wszystkim, wiedza. Ljubo przywiózł do Rzeszowa ogromną wiedzę o tym, jak zorganizowane są profesjonalne kluby siatkarskie w krajach zachodnich. Jesteśmy wdzięczni, że nie miał przed nami tajemnic i wszystkie jego doświadczenia mogliśmy wykorzystać. Jesteśmy przekonani, że zaprocentuje to w przyszłości - stwierdził z kolei Marek Panek, prezes Asseco Resovii.