Rusza żużlowa ekstraliga. Gollob w Rzeszowie

Żużel. Trzech żużlowców, którzy zdobywali tytuł indywidualnego mistrza świata, zaprezentuje się rzeszowskim kibicom podczas niedzielnej inauguracji rozgrywek Speedway Ekstraligi. Pojedynek PGE Marmy Rzeszów z Caelum Stalą Gorzów rozpocznie się o godz. 16, transmisje w TVP Sport i TVP Info.
Trójka mistrzów to Australijczyk Jason Crump, Duńczyk Nicki Pedersen oraz Tomasz Gollob. Crump i Pedersen tytuły mistrzowskie zdobywali po trzy razy, Gollob swój złoty medal zdobył przed rokiem. Pojedynki Australijczyka, który jest liderem PGE Marmy Rzeszów, z Pedersenem i Gollobem powinny być ozdobą niedzielnych zawodów. Dla kibiców w Rzeszowie, którzy po dwóch latach znów będą mogli się emocjonować rozgrywkami w najwyższej klasie rozgrywkowej, szykuje się więc prawdziwa uczta.

Z kolei żużlowcy PGE Marmy zdają sobie sprawę z tego, że na inaugurację zmierzą się z jednym z głównych faworytów rozgrywek. - Chyba nie mogliśmy trafić na silniejszego rywala. Mam nadzieję, że nasi kibice nie mają wielkich oczekiwań przed tym spotkaniem - tonuje nastroje Crump. - Zdajemy sobie sprawę, że przed nami niezwykle trudne spotkanie. O wygraną będzie bardzo ciężko, ale na pewno łatwo się nie poddamy - dodaje Dariusz Śledź, trener rzeszowskiego zespołu.

Gorzowianie w tym sezonie chcą wreszcie stanąć na podium ligowych rozgrywek. - Marzy mi się finał z Falubazem, oczywiście wygrany przez nas - mówi Władysław Komarnicki, prezes Caelum Stali. W zespole pozostali Gollob oraz byli zawodnicy rzeszowskiego klubu - wspomniany Pedersen i Słoweniec Matej Zagar. Zimą do drużyny doszli Duńczycy Hans Andersen i Niels Kristian Iversen oraz Artur Mroczka, którego w Rzeszowie zabraknie. Nie będzie też utalentowanego Bartosza Zmarzlika, który nie ukończył jeszcze 16. roku życia i nie może startować w zawodach ligowych.

Problemy mieli natomiast rzeszowianie. Już od dawna wiadomo było, że w tym pojedynku w ekipie PGE Marmy nie wystąpi Anglik Lee Richardson, który musi odpokutować karę meczu otrzymaną w kończącym poprzedni sezon starciu z Lokomotivem Daugavpils. Zabraknie też Amerykanina Ryana Fishera, który co prawda jest w kadrze rzeszowskiego zespołu, ale nie przejawia większej ochoty na starty w PGE Marmie. W tej sytuacji rzeszowscy działacze o startach w Rzeszowie rozmawiali z Ferjanem, który zimą nie znalazł dla siebie klubu i by uniknąć karencji, podpisał tzw. umowę warszawską z Wybrzeżem Gdańsk.

W czwartek Ferjan przyjechał do Rzeszowa i nieźle zaprezentował się na treningu, a wieczorem rozmawiał z włodarzami rzeszowskiego klubu na temat kontraktu z beniaminkiem Speedway Ekstraligi. Rozmowy przeciągnęły się do piątku i dopiero tego dnia po południu obie strony doszły do porozumienia. - Cieszę się, że Matej będzie startował w naszej drużynie. Myślę, że będzie chciał udowodnić swoją przydatność do zespołu - mówi Śledź. - Udało nam się załatwić wszystkie formalności i Matej pojedzie już w niedzielę. To na pewno zwiększa nasze szanse na podjęcie wyrównanej walki z drużyną z Gorzowa, głównym kandydatem do mistrzowskiego tytułu - dodaje Śledź.

34-letni Ferjan to były brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata juniorów i były uczestnik cyklu Grand Prix, a także wielokrotny indywidualny mistrz Słowenii oraz - z racji posiadania licencji węgierskiej - także Węgier. W lidze polskiej reprezentował barwy klubów z: Grudziądza, Zielonej Góry, Częstochowy, Opola, Ostrowa Wlkp., Krosna, Gorzowa oraz Gniezna. - Matej zdaje sobie sprawę z tego, że pewny występ ma tylko w niedzielę, ale jest gotów walczyć o skład na kolejne mecze - kończy trener PGE Marmy.

Organizatorzy na inaugurację rozgrywek zadbali także o pozażużlowe atrakcje. Pokaz swoich nieprzeciętnych umiejętności rowerowego trialu da rzeszowianin Krystian Herba. Fani, którzy pojawią się na stadionie nieco wcześniej, zobaczą też m.in. pokaz zabytkowych samochodów. Pierwsza kasa dla uniknięcia późniejszych kolejek będzie czynna już od godz. 10, natomiast bramy stadionu zostaną otwarte o godz. 13.Awizowane składy:

PGE Marma Rzeszów - 9. Chris Harris, 10. Kamil Prokop, 11. Rafał Okoniewski, 12. Maciej Kuciapa, 13. Jason Crump, 14. Łukasz Kret.

Caelum Stal Gorzów - 1. Nicki Pedersen, 2. Matej Zagar, 3. Hans Andersen, 4. Niels Kristian Iversen, 5. Tomasz Gollob, 6. Paweł Zmarzlik.

Godz. rozpoczęcia: 16

Sędziuje Artur Kuśmierz z Częstochowy.

Bilety: 30 zł - normalne, 20 zł - ulgowe, 10 zł - program formatu A-4 ze skarbem kibicaZmiany w regulaminie

Najważniejszą jest wprowadzenie limitów KSM (kalkulowanej średniej meczowej) określających dopuszczalną siłę drużyny. Ta zsumowana średnia punktowa sześciu zawodników znajdujących się w składzie, obliczona na podstawie ubiegłorocznych wyników, będzie się musiała mieścić w przedziale 34-44. Została obliczona na podstawie ubiegłorocznych wyników.

Inne to obowiązek wystawienia w każdym meczu przez zespół dwóch polskich juniorów, z których każdy będzie musiał uczestniczyć w co najmniej trzech wyścigach. Postanowiono też, że w 2012 roku ekstraliga zostanie poszerzona do dziesięciu drużyn. Oznacza to, że w tym sezonie nikt bezpośrednio nie spadnie, a ostatni zespół spotka się w barażowym dwumeczu z trzecią drużyną I ligi. Dwaj czołowi pierwszoligowcy uzyskają bezpośredni awans.