Crump i Richardson na lodzie

ŻUŻEL. Reprezentujący barwy PGE Marmy Rzeszów Australijczyk Jason Crump był gościem rozegranego w sobotę w Poznaniu turnieju w ice racingu, zimowej odmianie klasycznego speedwaya. Z kolei na zawody ice racingu do Sanoka ma przyjechać inny z rzeszowskich obcokrajowców, Anglik Lee Richardson.
Crump, trzykrotny indywidualny mistrz świata, skorzystał z zaproszenia promotorów ice racingu w Polsce i w minioną sobotę w Poznaniu był gościem zawodów w ice racingu. Turniej rozegrany na torze regatowym Malta zakończył się zwycięstwem Austriaka Haralda Simona. Drugi był najlepszy polski specjalista od ice racingu Grzegorz Knapp, który ściga się także w klasycznym speedwayu i w nadchodzącym sezonie drugi rok z rzędu będzie reprezentował barwy KSM-u Krosno.

Knapp będzie jednym z kandydatów do czołowych miejsc podczas rundy kwalifikacyjnej indywidualnych mistrzostw świata, która 21 stycznia odbędzie się na torze lodowym Błonie w Sanoku. Gościem podczas tych zawodów ma być inny zawodnik PGE Marmy Rzeszów, Anglik Lee Richardson, który swój krótki pobyt na Podkarpaciu chce wykorzystać także na spotkania ze sponsorami.

Od przyszłego poniedziałku bilety na dwudniowe zmagania w Sanoku (22 stycznia rozegrany zostanie V Ice Racing Sanok Cup) będzie można kupować w siedzibie klubu Stal Rzeszów przy ul. Hetmańskiej 69 w Rzeszowie.

Jak wiadomo, Richardson nie wystąpi w pierwszym meczu swojej drużyny w Speedway Ekstralidze. To efekt bójki na torze, w którą wdał się z Pawłem Miesiącem podczas ostatniego meczu poprzedniego sezonu, w którym rzeszowianie zmierzyli się z łotewskim zespołem Lokomotiv Daugavpils. Obaj zawodnicy zostali wykluczeni do końca zawodów, co oznacza też, że nie będą mogli wystąpić w kolejnym meczu ligowym swoich drużyn. Dodatkowo Richardsona spotkała kara dyscyplinarna za swoje zachowanie. Anglik decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego będzie musiał dodatkowo zapłacić karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Tymczasem rzeszowscy działacze wciąż poszukują wartościowego seniora, który mógłby z dobrym skutkiem zastąpić Richardsona w pierwszym meczu nowego sezonu, a także juniora, który razem z Dawidem Lampartem stanowiłby o sile młodzieżowej formacji PGE Marmy. - Zdaję sobie sprawę, że brakuje nam wartościowego drugiego juniora, z tym że podobne kłopoty mają niemal wszystkie kluby. Rynek wartościowych zawodników na tej pozycji jest przecież bardzo mały. Ale tutaj nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Nie jest też tajemnicą, że szukamy zawodnika rezerwowego. Nie jestem zwolenniczką budowania licznych drużyn i walki o miejsca w składzie o każdy centymetr toru. Sytuacja, kiedy na torze ma się trzech rywali, bo jeden to kolega z pary, nie jest zdrowa. W tamtym roku koncepcja wąskiego składu nam się sprawdziła, dlatego też opierając się na niej, budujemy skład na rok 2011. To będzie na pewno trudny sezon, ale niezależnie od tego, czy pozostałe transferowe plany nam się powiodą czy nie, wierzę w tę drużynę - mówi Marta Półtorak, prezes Speedway Stali SA.

Kolejarz na początek

Występujący w II lidze żużlowcy KSM-u Krosno poznali już terminarz na nadchodzący sezon. Inauguracja rozgrywek w II lidze nastąpi 3 kwietnia, a w rywalizacji uczestniczyć będzie dziewięć zespołów. Oprócz krośnian są to: Kolejarz Opole, Speedway Polonia Piła, Ostrovia Ostrów, Kolejarz Rawicz, Speedway Wanda Kraków, Lubelski Węgiel KMŻ Lublin, ukraiński Kaskad Równe oraz węgierski Speedway Miszkolc.

Krośnianie na inaugurację zmierzą się u siebie z Kolejarzem z Opola, a w drugiej kolejce, 25 kwietnia, czeka ich wyjazd do Miszkolca. W pierwszej rundzie podopieczni Ireneusza Kwiecińskiego pojadą jeszcze u siebie ze Speedway Polonią Piła (8 maja), w Rawiczu (22 maja), u siebie z drużyną z Lublina (29 maja), w Równem (5 czerwca), u siebie ze Speedway Wandą Kraków (12 czerwca) i w Ostrowie (19 czerwca). Rewanże rozpoczną się 26 czerwca, a rozgrywki zakończą się 25 września.