Bouffier najszybszy w 16. Rajdzie Rzeszowskim

Bryan Bouffier w peugeocie 207 S2000 wygrał w miniony weekend 16. Rajd Rzeszowski Matador. Tuż za nim finiszowali Sebastian Frycz i Michał Bębenek. Świetnie spisujący się przez większość rajdu Grzegorz Grzyb był dopiero 13.
Francuz, który gościnnie startuje w barwach Peugeot Sport Polska, wygrał już drugą eliminację tegorocznych RSMP. Ponieważ Rajdu Rzeszowskiego z powodu awarii samochodu nie ukończył Tomasz Kuchar, to Bouffier został nowym liderem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

- To był potwornie ciężki rajd. Wbrew pozorom musieliśmy się sporo napracować, aby wygrać w Rzeszowie - mówił na mecie filigranowy Francuz. - Szkoda, że pogoda dorzuciła do rywalizacji swoje trzy grosze, bo miało to spory wpływ na obraz walki. Warunki jednak były takie same dla wszystkich - dodał.

Finał Rajdu Rzeszowskiego, jak zresztą co roku, był wyjątkowo emocjonujący, a dla niektórych załóg dramatyczny. Ostatnia dwuoesowa pętla (Straszydle - 12,02 km oraz Przylasek - 11,50 km) rozstrzygnęła nie tylko o kolejności na podium, ale także o podziale punktów.

Zmienna pogoda i loteria z doborem opon sięgnęła kulminacji na finiszu imprezy. Nad trasą 13. OS-u przeszła ulewa i rozpoczęła się walka o "przeżycie" i pozostanie na przypominających rwące potoki, a miejscami pokrytych błotem drogach. To właśnie spowodowało, że z trasy wyleciał czwarty w klasyfikacji Grzegorz Grzyb. Tutaj jazdę zakończył także Marcin Turski. Z ich pecha skorzystał Maciej Lubiak, wskakując na ósmą, ostatnią punktowaną pozycję.

Przed finałową odsłoną rajdu na podium znajdowali się Bryan Bouffier, Michał Bębenek oraz Sebastian Frycz (ostatnią dwójkę dzieliło 5 sekund). Przejeżdżany po raz trzeci w sobotę OS Przylasek zebrał jednak żniwo. Bębenek stracił ponad 20 sekund do Frycza, zwycięzcy tej próby. W efekcie kierowcy zamienili się miejscami na pudle.

- Na ostatnim odcinku poszliśmy na całość i opłaciło się, bo wskoczyliśmy na drugie miejsce. To był naprawdę ciężki i wymagający rajd. Bouffier jest w tej chwili nie do pokonania, a jeśli wystartuje w kolejnych rundach, to je pewnikiem wygra - powiedział na mecie Frycz.

Rozczarowania nie krył natomiast Bębenek: - Popełniłem kardynalny błąd. Nie zdarzył mi się taki w trakcie całego weekendu w Rzeszowie. Na ostatnim odcinku, przed tym słynnym wjazdem do rzeki w Lubeni, przestrzeliłem skrzyżowanie i pojechałem prosto w taśmy, na domiar złego zgasł mi samochód.

Pech dopadł także walczącego o podium Zbigniewa Gabrysia, który urwał koło i spadł na siódmą pozycję. - Walczyłem o pudło, dlatego musiałem atakować. Jeden drobny błąd, pękła felga i po wszystkim. Była szansa na dużo punktów, a są raptem dwa - stwierdził zwycięzca poprzedniej eliminacji RSMP.

Na czwartym miejscu finiszował Kajetan Kajetanowicz. Dopiero piąty był Michał Sołowow, triumfator dwóch poprzednich edycji rzeszowskiego rajdu. Gdyby nie spóźnienie po naprawie skrzyni biegów, a co za tym idzie 40-sekundowa kara, to kielczanin finiszowałby tuż za Bouffierem.

Ostatecznie do mety rajdu dotarło 36 spośród 40 załóg, jednak aż 15 z nich skorzystało z systemu SuperRally. Do zakończenia mistrzowskiego cyklu pozostały jeszcze dwie eliminacje: Rajd Nikon (8-9 września) oraz Rajd Orlen (21-23 września).

W rozgrywanym równolegle Pucharze PZM-u triumfował lider punktacji generalnej cyklu - Mariusz Nowocień (peugeot 306). Kierowca z Automobilklubu Radomskiego wyprzedził o 27 sekund Sławomira Sawickiego (renault clio sport), trzeci na mecie Krystian Pachuta (opel astra) stracił do zwycięzcy 27,6 sekundy. Z trudami rajdu nie poradziło sobie 16 z 50 "pucharówek".

Grzyb przegrał z deszczem

Rajd świetnie rozpoczął się dla Grzegorza Grzyba i jego pilotki Joanny Madej. Załoga Suzuki Jotun Rally Team wygrała premierowy odcinek, prowadzenie utrzymała także po drugiej próbie czasowej.

Na kolejnym OS-ie do głosu doszedł jednak Bouffier i od tego momentu to on prowadził w rajdzie. Żółte suzuki nadal było jednak najszybsze wśród polskich załóg i jeszcze po 10. z 14 OS-ów plasowało się na drugim miejscu.

Na kolejnych próbach rozpadał się deszcz, wyjątkowo komplikując życie kierującemu przednionapędowym autem Grzybowi. To spowodowało, że przewaga rzeszowianina nad autami quattro zaczęła topnieć. Na dwa odcinki przed końcem rajdu wyprzedzali go już Bouffier, Frycz oraz Bębenek.

Jeden z faworytów rajdu zakończył swoją przygodę 300 metrów przed metą 13. OS-u. - Mieliśmy pecha, złapało nas na trasie oberwanie chmury. 200 metrów przed prawym zakrętem zacząłem hamować, wjechaliśmy w istny potok, auto jak złapało poślizg, tak już nie odzyskało trakcji. Wylecieliśmy z drogi i urwaliśmy koło. Najważniejsze, że jesteśmy z Asią cali - podkreśla Grzegorz.

Ostatecznie dzięki systemowi Super Rally załoga Grzyb - Madej została sklasyfikowana na 13. miejscu. - Niedosyt pozostał, ale już niedługo kolejny rajd, ponownie na asfalcie. Więc może wreszcie tam dopisze nam szczęście i pogoda? Pokazaliśmy jednak, że da się "ośką" wygrywać z autami czteronapędowymi - dodała Joanna Madej.OS-owe zwycięstwa:

* Bouffier - 8 (OS: 3,4,6,7,8,9,10,13)

* Grzyb - 1 (OS: 1)

* Bębenek - 1 (OS: 2)

* Kajetanowicz - 1 (OS: 11)

* Kuzaj - 1 (OS: 12)

* Frycz - 1 (OS: 14)

OS nr 5 (Lubenia - 1) odwołano z powodu wypadku na trasie.Nieoficjalne wyniki 16. Rajdu Rzeszowskiego:

1. B. Bouffier - X. Panseri (peugeot 207 S2000)1:50:51,2 s
2. S. Frycz - J. Rathe (subaru impreza)+2:13,7
3. M. Bębenek - G. Bębenek (mitsubishi lancer Evo IX)+2:29,1
4. K. Kajetanowicz - M. Wisławski (mitsubishi lancer Evo IX)+2:42,8
5. M. Sołowow - M. Baran (fiat punto S2000)+2:51,1
6. P. Dytko - T. Dytko (mitsubishi lancer Evo IX)+3:22,4
7. Z. Gabryś - A. Natkaniec (mitsubishi lancer Evo IX)+3:32,9
8. M. Lubiak - P. Mazur (fiat punto S2000)+5:29,5
9. M. Stec - Z. Gruszka (mitsubishi lancer Evo IX)+6:40,9
10. M. Oleksowicz - A. Obrębowski (subaru impreza)+8:58,9
...

13. G. Grzyb - J. Madej (suzuki swift S1600)+12:05,6
17. T. Dudek - I. Pleskot (renault clio)+16:41,7
23. M. Rzeźnik - D. Dymurski (citroen C2 R2)+20:52,4


Czołówka RSMP 2007:

1. Bryan Bouffier33
2. Tomasz Kuchar28
3. Sebastian Frycz28
4. Michał Bębenek22
5. Kajetan Kajetanowicz17
6. Zbigniew Gabryś 16

7. Michał Sołowow 16
8. Paweł Dytko14
9. Oscar Svedlund10
10. Tomasz Czopik10