Mielec chce sprzedać nazwę stadionu. "Równajmy do tych najlepszych"

Stadion w Mielcu, na którym spotkania rozgrywają drugoligowi piłkarze Stali, może niebawem zmienić nazwę. Pomysł podsunął Jakub Cena, wiceprzewodniczący rady miasta, który uważa, że obiekt mógłby zarabiać na siebie i na drużynę, gdyby znaleziono sponsora tytularnego.

Chcesz wiedzieć wszystko o piłce nożnej na Podkarpaciu? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLMielec może pochwalić się najładniejszym stadionem na Podkarpaciu. Obiekt powstał niecałe trzy lata temu. Koszt budowy wyniósł 41 mln złotych. To kwota, za którą w Rzeszowie wybudowano zaledwie jedną trybunę, która nijak ma się do całości infrastruktury stadionu miejskiego. Obiekt w Mielcu niedawno doceniła Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Beniaminek T-Mobile Ekstraklasy rozegrał kilka spotkań na tym stadionie, m.in. z mistrzem Polski Lechem Poznań. O Mielcu i drużynie, która w latach 70. dwukrotnie sięgnęła po mistrzostwo kraju, przypomniała sobie piłkarska Polska.

Niebawem o klubie z Podkarpacia znów może być głośno. Drugoligowy zespół w tym sezonie jest głównym kandydatem do awansu na zaplecze ekstraklasy. Na dziewięć kolejek przed końcem rozgrywek Stal z ośmiopunktową przewagą prowadzi w ligowej tabeli. Klub, który przed 20 laty ogłosił upadłość, wraca do gry.

Kopa dała mu m.in. budowa stadionu. Na mecze Stali chodzi około 3 tys. kibiców. Awans do I ligi z pewnością podniósłby frekwencję. A co za tym idzie - pomógłby przyciągnąć kolejnych sponsorów. W tym sponsora tytularnego, jeśli chodzi o nazwę obiektu przy ul. Solskiego 1. Na taki pomysł wpadł wiceprzewodniczący Rady Miasta w Mielcu Jakub Cena. - Sprzedaż praw do nazw stadionów czy hal sportowych to coś normalnego na Zachodzie. Czemu więc nie zrobić tego na Podkarpaciu? - pyta i dodaje: - Równajmy do tych najlepszych. Mielec żyje piłką nożną. Potencjał promocyjny jest spory. Stadion spełnia określone wymogi. Niektóre kluby z ekstraklasy mogą pozazdrościć nam frekwencji. Dziwię się, że wcześniej nikt się tym nie zajął.

W Polsce sponsora tytularnego mają obiekty w Poznaniu czy Gdańsku. Również Stadion Narodowy nosi nazwę PGE Narodowy. W 2011 roku Legia Warszawa sprzedała nazwę stadionu firmie Pepsi, która wspierała klub przez trzy lata. Zyski są duże, np. firma PGE dziennie na nasz narodowy obiekt w Warszawie przelewa 22 tys. zł.

Stadion w Mielcu jest oczywiście kilka razy mniejszy i z pewnością stawki byłyby o wiele niższe. Pomysł jednak wydaje się trafiony i może tylko pomóc klubowi. - Wyjściową ceną może być 300 zł dziennie. Roczna kwota wynosiłaby więc ponad 100 tys. Nie jest to wygórowana stawka, a na pewno takie pieniądze byłyby dobrym zastrzykiem finansowym. Stal ma w planach awans do I ligi. Trzeba więc wykorzystać sytuację - podkreśla wiceprzewodniczący rady miasta.