Rzeszów ma olimpijczyka! Andrzej Rzeszutek jedzie do RIO

Tomasz Błażejowski
22.02.2016 , aktualizacja: 22.02.2016 12:00
A A A

Kacper Lesiak (drugi z lewej) i Andrzej Rzeszutek (drugi z prawej) podczas Pucharu Świata w Meksyku (archiwum)

24 lata czekaliśmy Polska czekała na swojego przedstawiciela w skokach do wody na olimpiadzie. W niedzielę wieczorem kwalifikację olimpijską wywalczył rzeszowianin, Andrzej Rzeszutek, zawodnik Stali Rzeszów.

Chcesz wiedzieć wszystko o sporcie na Podkarpaciu? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL

Grzegorz Kozdrański to ostatni skoczek do wody, który reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. Było to w 1992 roku w Barcelonie. Od tego czasu nikomu nie udało się wywalczyć awansu na największą sportową imprezę na świecie. Aż do minionej niedzieli. Uczynił to Andrzej Rzeszutek, rzeszowianin, zawodnik Stali Rzeszów, reprezentant Polski.

Rzeszutek ma na koncie wicemistrzostwo Europy juniorów zdobyte w 2009 roku. Dwa razy awansował do finałów mistrzostw świata. W Rzymie (2009 rok) i Szanghaju (2011) zajął dwukrotnie ósme miejsce. Z kolei w 2013 roku wywalczył piąte miejsce w cyklu Fina Grand Prix w Kazaniu. To najlepszy wynik 25-letniego skoczka w dotychczasowej karierze.

Rzeszowianin kwalifikację olimpijską wywalczył w Rio de Janeiro, mieście, gdzie za niespełna pół roku odbędzie się olimpiada. Polak w konkursie indywidualnym z trampoliny trzymetrowej zajął 23. miejsce. Po przeliczeniu wyników podano oficjalny komunikat. Na liście znalazło się nazwisko zawodnika Stali Rzeszów. - Trwały symulacje związane z kwalifikacją olimpijską. Nie było bowiem pewne czy do Rio pojedzie 32 czy 34 zawodników - mówi Grzegorz Lesiak, przewodniczący komitetu skoków do wody przy Polskim Związku Pływackim.

Rzeszutek, by wywalczyć przepustkę na olimpiadę, przygotowywał się cztery lata. Konkurencja była duża. Udało się dopiero za trzecim podejściem. - Już sam udział w olimpiadzie, w tej dyscyplinie, to tak jakby zdobyć medal - podkreśla Lesiak i dodaje. - To zwieńczenie morderczych czterech lat przygotowań.

Pobyt w Brazylii nie okazał się szczęśliwy dla Kacpra Lesiaka. 20-latek w niedzielnym konkursie zajął dopiero 44 miejsce. Polakom nie udało się również awansować na igrzyska w konkursie drużynowym. W turnieju finałowym biało-czerwoni ostatecznie zajęli 10. lokatę. Awans wywalczyło sześć najlepszych duetów.