Sport.pl

Futbol amerykański na stadionie Resovii [ZOBACZ WIDEO]

Futbol amerykański jest niezwykle widowiskowy, a rzeszowska publiczność mogła się o tym przekonać w niedzielę w czasie pierwszego futbolowego Memoriału Ryszarda Szaro. Na stadionie Resovii od godz. 11 prezentowali się gospodarze - Rzeszów Rockets, a także Aviators Mielec i Przemyśl Bears.


W 2004 roku powstał Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, a dwa lata później wystartowała liga. Obecnie drużyn jest ponad 70, w kilku klasach rozgrywkowych. Na Podkarpaciu działa już kilka drużyn, w tym rzeszowski zespół Rockets, założony we wrześniu ubiegłego roku przez Michała Tittingera, Tomasza Tittingera, Daniela Krawca, Dawida Rydla oraz Jakuba Chlebicę.

Ryszard Szaro to zmarły niedawno futbolista. Był pierwszym Polakiem, który grał w zawodowej lidze NFL. Rich - jak nazywali go kibice, był zawodnikiem New Orleans Saints oraz New York Jets. Szaro pochodził z Podkarpacia i często wspierał lokalne drużyny swoją radą i doświadczeniem.

- Wielu z naszych zawodników pamięta Ryszarda, który gościł czasem na naszych treningach. Bardzo dużo się od niego nauczyliśmy. Mam nadzieję, że Memoriał Ryszarda Szaro stanie się imprezą cykliczną, a z czasem zyska status wydarzenia międzynarodowego, a udział w nim wezmą drużyny ze Słowacji i Ukrainy - mówi Tomasz Tittinger reprezentujący sztab organizacyjny wydarzenia.

Memoriał odbył się w formule futbolu ośmioosobowego, jednak już teraz organizatorzy zapewniają, że kolejne edycje rozegrane będą w pełnej, jedenastoosobowej odmianie. Impreza będzie przedsmakiem pierwszego meczu ligowego, który odbędzie się już we wrześniu.

Przez cały dzień odbywały się zabawy dla dzieci i dorosłych, konkursy dla publiczności w każdym wieku, oraz występy artystyczne.