Wzloty i upadki, czyli sportowy rok 2014 - część II

Druga połowa 2014 roku to pasmo sukcesów podkarpackich sportowców. We wrześniu pięciu siatkarzy Asseco Resovii zdobyło mistrzostwo świata, w październiku natomiast z awansu do ekstraklasy cieszyli się żużlowcy PGE Marmy Rzeszów. Brąz mistrzostw Europy zdobyła też biegaczka Joanna Jóźwik.

Chcesz wiedzieć wszystko o sporcie na Podkarpaciu? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PLLipiec

I liga w Rzeszowie?

Działacze Stali Rzeszów po spadku drużyny do III ligi zapowiadali szybki powrót na szczebel centralny. Nikt jednak nie przypuszczał, że w planach mają kupno licencji zarówno drugo-, jak i pierwszoligowej.

Początkowo mowa była o odkupieniu licencji od Kolejarza Stróże, który po tym, jak nie otrzymał zgody na grę na zapleczu ekstraklasy, został relegowany szczebel niżej. Ostatecznie plany przejęcia tej drużyny spełzły na niczym.

Rzeszowscy działacze broni jednak nie złożyli. Wstępnie, przy dużej pomocy prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, dogadali się z pierwszoligową Flotą Świnoujście. Doszło nawet do podpisania umowy kupna licencji, ale Polski Związek Piłki Nożnej zablokował dalszy proces przeniesienia drużyny z Pomorza do stolicy Podkarpacia.

Sierpień

Bieg na medal

Na mistrzostwa Europy do Zurychu pojechała bez minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dwukrotnie pobiła swój życiowy rekord. Joanna Jóźwik, wychowanka Victorii Stalowa Wola, zdobyła brązowy medal w biegu na 800 metrów.

Jóźwik w świetnym stylu wywalczyła awans do finału, uzyskując drugi najlepszy czas. Najlepsze zostawiła jednak na decydujący bieg. Po świetnym finiszu dobiegła na metę na trzeciej pozycji i mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Wrzesień

Pięciu mistrzów świata

To były najpiękniejsze dni polskiej siatkówki w historii. W zorganizowanym w Polsce turnieju mistrzostw świata nasi siatkarze zdobyli złote medale, pokonując w finale wielką Brazylię! W składzie mistrzów świata znalazło się aż pięciu siatkarzy Asseco Resovii: Rafał Buszek, Fabian Drzyzga, Krzysztof Ignaczak, Dawid Konarski i Piotr Nowakowski.

Brązowy medal z kolei zdobył atakujący Asseco Resovii Niemiec Jochen Schops.

Październik

Jest sukces, jest awans!

Zaczęło się w kwietniu od wygranej z Orłem Łódź i zakończyło tak samo. Zwycięstwo PGE Marmy Rzeszów na własnym torze z łodzianami 55:35 dało im awans do ekstraklasy po roku nieobecności w niej!

Podopieczni trenera Janusza Ślączki po porażce w pierwszym meczu finałowym w Łodzi 42:48 na własnym torze wzięli srogi rewanż na rywalach. A po ostatnim biegu wystrzeliły szampany!

Wystartowały z mistrzem Polski

Historyczny mecz Developresu SkyRes Rzeszów w OrlenLidze. Beniaminek ekstraklasy w hali Podpromie zmierzył się z nie byle kim, bo mistrzem Polski Chemikiem Police. Podopieczne Marcina Wojtowicza wstydu nie przyniosły. Z najlepszym zespołem w naszym kraju zagrały ambitnie i zdołały nawet wygrać seta.

Sędzia pobity

Sędzia bokserski z Rzeszowa Maciej Dziurgot został pobity przez jednego z pięściarzy tuż po walce, którą sędziował podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Zagrzebiu.

Dziurgot prowadził jako sędzia ringowy pojedynek pomiędzy Chorwatem Vido Loncarem a Litwinem Algirdasem Baniulisem. Polak przerwał walkę, licząc Chorwata, który nie mógł się pogodzić z tą decyzją. Jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu, po zdjęciu rękawic, Loncar brutalnie zaatakował sędziego, okładając go przez dłuższą chwilę. Na szczęście po kilku dniach Dziurgot opuścił szpital w Chorwacji bez większych obrażeń.

Listopad

Co z żużlem?

Radość z awansu do Enea Ekstraligi nie trwała w Rzeszowie długo. Kilka tygodni po wygraniu Nice Polskiej Ligi Żużlowej ze sponsorowania zespołu wycofała się Marta Półtorak i jej firma Marma Polskie Folie. Start rzeszowian w ekstraklasie stanął pod dużym znakiem zapytania, a wiele wskazywało na to, że żużlowcy dalej będą ścigać się na jej zapleczu. Na to bowiem pieniądze miały się znaleźć.

Grudzień

Jest ekstraliga, jest mistrz świata!

Udało się uratować żużlową ekstraklasę w Rzeszowie! Prezes Speedway Stal SA, zarządzającej zespołem, postawił sobie cel, by znaleźć pieniądze na jazdę w elicie. Czasu było niewiele po wycofaniu się firmy Marma Polskie Folie, ale prezes Andrzej Łabudzki zdążył na czas.

Mało tego, choć rzeszowianie na rynek transferowy wkroczyli niemal w ostatnim momencie, udało się im zakontraktować mistrza świata Amerykanina Grega Hancocka. Do tego do PGE Stali Rzeszów, bo tak teraz nazywać się będzie zespół, dołączył też spory zaciąg ze zdegradowanego Włókniarza Częstochowa.

Asseco Resovia pierwsza w Lidze Mistrzów i PlusLidze

Udanie 2014 rok zakończyli siatkarze wicemistrza Polski Asseco Resovii. W PlusLidze rzeszowianie prowadzą w tabeli przed PGE Skrą Bełchatów. W Lidze Mistrzów z kolei resoviacy przewodzą w tabeli grupy C przed niemieckim Berlin Recycling Volleys.