Biegacze w niedzielę opanują Rzeszów. Startuje półmaraton

Ponad 900 osób w biegu głównym na dystansie 21 km, a do tego setki dzieci w biegach dodatkowych - tak będzie wyglądała najbliższa niedziela na rzeszowskich ulicach, gdy wystartuje VII Półmaraton Rzeszowski.

Chcesz wiedzieć wszystko o sporcie w Rzeszowie? Wejdź na RZESZOW.SPORT.PL- To nie będzie bieg tylko dla zawodowców, gości z zagranicy, którzy przyjadą walczyć o cenne nagrody finansowe. To także bieg dla amatorów - mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta, które jest partnerem biegu. Na starcie biegu głównego stanie ponad 900 osób. Nie tylko z Rzeszowa i okolic, ale także z całej Polski i innych krajów. - To rekordowy bieg w Rzeszowie, gdzie tyle osób wystartuje naraz - zauważa Krystian Herba, ambasador biegu. Rzeszowski trialowiec sam także pobiegnie. - Będzie to mój czwarty półmaraton, trzeci w Rzeszowie i liczę na pobicie rekordu życiowego - dodaje.

Osób biegnących po swój własny rekord będzie zresztą większość. Nie zabraknie jednak zawodowców, włącznie z Kenijczykami, których do Rzeszowa przyciągnęły wysokie nagrody. Zwycięzca kategorii Open otrzyma bowiem aż 4 tys. zł, to dwa razy więcej niż rok wcześniej. - Przy takich nagrodach zawsze zjeżdża się czołówka biegaczy - zaznacza Mirosław Wierzbicki z CWKS Resovii, organizatora biegu.

Bieg główny zostanie podzielony na pięć kategorii wiekowych oraz na płeć. Będą też klasyfikacje m.in. dla najlepszych studentów i studentek czy rzeszowianina i rzeszowianki. Trasa przebiegać będzie m.in. ulicą Kopisto, Szopena, Piłsudskiego, Hetmańską oraz bulwarami. Start i meta umiejscowiona zostanie na placu eventowym w Millenium Hall. Każdy z biegaczy będzie musiał dwukrotnie pokonać pętlę. Najlepsi całą trasę pokonają w nieco ponad godzinę, z kolei limit czasowy dla biegu to trzy godziny. - Jeśli ktoś trochę pobiega wcześniej, jest w stanie pokonać tę trasę w wyznaczonym limicie - wylicza Herba.

A ci, którym to się uda, na mecie otrzymają pamiątkowy medal. Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe, a nagrody finansowe są przewidziane w każdej z kategorii.

Rzeszowski półmaraton to jednak nie tylko bieg główny, który wystartuje o godz. 12.30. Już dwie godziny wcześniej rozpoczną się biegi młodzieżowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie rozgrywane będą na ulicy Kopisto. Dodatkową atrakcją będzie II Rzeszowski Bieg Kelnera, który jest niezwykle widowiskowy i ma wypełnić czas kibicom, którzy będą w Millenium Hall oczekiwać na biegaczy.