Polski sukces na mistrzostwach Europy. Finał dla... sędziego

Piotr Dudek, międzynarodowy sędzia siatkarski z Żołyni na Podkarpaciu, sędziował finał siatkarskich mistrzostw Europy, które rozgrywane były w Danii i Polsce. Teraz natomiast wyruszył na mistrzostwa świata do lat 23 do Brazylii.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PLPolsko-duńskie mistrzostwa zakończyły się klęską polskiej reprezentacji. Po porażce z Bułgarią w barażu Polacy sklasyfikowani zostali dopiero na miejscach 9.-12. i nie pojechali na finałowe mecze do Danii. Nie oznacza to jednak, że polska siatkówka nie miała tam swojego reprezentanta. Dwa mecze w decydującej fazie sędziował bowiem polski arbiter, Piotr Dudek.

Dudek zresztą od początku mistrzostw przebywał w Danii. W fazie grupowej sędziował trzy spotkanie, wszystkie w których grała Dania. W pojedynkach z Białorusią i Włochami był sędzią drugim, w meczu z Belgią sędzią pierwszym. Jako sędzia pierwszy prowadził też pojedynek barażowy Serbów z... oczywiście Danią.

Na zakończenie mistrzostw Piotr Dudek dostał też szansę "gwizdania" półfinałowego meczu Serbii z Rosją oraz wielkiego finału, w którym Rosjanie pokonali 3:1 Włochów. W obu przypadkach polski arbiter był sędzią drugim. Było to o tyle ważne, że w trakcie decydujących meczów w Danii korzystano z systemu wideoweryfikacji, a Piotr Dudek miał z tym systemem do czynienia już wiele razy w meczach w PlusLidze.

Piotr Dudek to obecnie najbardziej doświadczony polski sędzia międzynarodowy. Sędziował już mecze na poprzednich mistrzostwach Europy czy mistrzostwach świata. Prowadził też dwukrotnie finały Pucharu CEV, gdy rywalizacja w tym odbywała się jeszcze w systemie Final Four. W 2012 roku sędziował też mecze podczas Final Four Ligi Mistrzyń.

Ale to nie koniec ważnych imprez, które sędzia z Podkarpacia będzie prowadził. Praktycznie prosto z Danii Piotr Dudek udał się do Brazylii, gdzie będzie sędziował nowe zawody w siatkarskim kalendarzu, mistrzostwa świata do lat 23, które rozpoczną się w niedzielę.