Emocji nie zabraknie. Rusza 22. Rajd Rzeszowski

466 km trasy, w tym aż 172 km odcinków specjalnych, dłuższy odcinek w Lubeni oraz nowy oes Zagorzyce - to wszystko czeka kierowców oraz kibiców 22. Rajdu Rzeszowskiego. Otwarcie zawodów nastąpi w czwartek na rzeszowskim rynku o godz. 19. Prawdziwe ściganie rozpocznie się natomiast w piątek i sobotę.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PLRajd Rzeszowski to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tego typu w Polsce. Zawody stanowić będą jednocześnie 4. rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 6. rundę Rajdowego Pucharu Polski. Rzeszowska impreza jest również wliczana do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw FIA-CEZ.

Otwarcie rajdu zaplanowano na czwartek. O godz. 19 na rzeszowskim rynku oficjalnie zaprezentowane zostaną 44 załogi, z faworytem zawodów Kajetanem Kajetanowiczem na czele. Kierowca z Cieszyna triumfował w stolicy Podkarpacia rok temu. Faworytem będzie też teraz. W obecnym sezonie Kajetanowicz spisuje się bardzo dobrze i właśnie wygrana w rzeszowskim rajdzie może przypieczętować jego czwarte z rzędu mistrzostwo.

Nie zabraknie też kierowców ze stolicy Podkarpacia. Rzeszów reprezentować będą Maciej Rzeźnik, Sławomir Ogryzek i Jan Chmielewski z tutejszego Automobilklubu. Ten pierwszy w ubiegłym roku uplasował się na dziesiątej pozycji, za którą będzie chciał się zrehabilitować kibicom. W klasyfikacji generalnej Rzeźnik jest za plecami Tomasza Kuchara i zajmuje czwarte miejsce. Na dziesiątej pozycji plasuje się natomiast Chmielewski.

Atrakcję stanowić będą niewątpliwie załogi zagraniczne. Na liście startowej znaleźli się m.in. Bryan Bouffier i Xavier Panseri, którzy pierwszy raz w Rajdzie Rzeszowskim wystartowali w 2004 roku. Ponadto do Rzeszowa zawita ekipa z Tajwanu: Yein Dai-Wei i Ko Ming-Roung. Tajwańczycy startować będą na licencjach bułgarskich.

Trasa rajdu rzeszowskiego liczyć będzie 466 km. W tym 172 km stanowić będą odcinki specjalne. Łącznie kibice zobaczą jedenaście oesów. Pierwszego dnia (piątek) kierowcy ścigać się będą w Bliziance i Lubeni. W sobotę natomiast w Niechobrzu, Pstrągowej i Zagorzycach. Start i metę wyznaczono na rzeszowskim rynku. Z kolei park serwisowy po raz czwarty usytuowany został na kampusie Politechniki Rzeszowskiej. - Powtarzają się znane z minionego roku odcinki Blizianka i Niechobrz. O blisko 3 km wydłuża się Pstrągowa. Nasza kultowa Lubenia rozrośnie się aż do 30 km. To najdłuższa z dotychczasowych konfiguracja odcinka specjalnego. Przy zajęciu wybranych punktów obserwacyjnych będzie można dwukrotnie oglądać przejazd załóg z tego samego miejsca. Nowością będzie oes Zagorzyce w powiedzie ropczycko-sędziszowskim - informuje Jan Jędrzejko, dyrektor 22. Rajdu Rzeszowskiego.

- Odcinki specjalne będą przebiegać drogami bocznymi, wąskimi i trudnymi technicznie, o bardzo zmiennych rytmach, ale charakteryzującymi się całkiem dobrą nawierzchnią, co w polskich rajdach nie jest regułą - dodaje z kolei Jarosław Noworól, wiceprezes sportowy Automobilklubu Rzeszowskiego.

Będą utrudnienia w ruchu

W piątek w związku z odcinkiem specjalnym "Nowy Świat" 22. Rajdu Rzeszowskiego wyłączonych z ruchu będzie kilka fragmentów rzeszowskich ulic: Krakowska, Kotuli i Ofiar Katynia.

Ulice zamknięte będą w godzinach od 16.30 do 21. Z ruchu wyłączona będzie ul. Krakowska (odcinek od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda koło szpitala MSW), ul. Kotuli (od skrzyżowania z ul. Ustrzycką do wiaduktu przy Galerii "Nowy Świat") i ul. Ofiar Katynia (od wiaduktu przy Galerii "Nowy Świat" do skrzyżowania z ul. Mikołajczyka). W związku z rajdem autobusy będą jeździć objazdami:

* linia nr 1

kierunek Załęże - autobus pojedzie ul. Krakowską, Wyzwolenia, Okulickiego, Krakowską i dalej trasą bez zmian,

kierunek do przystanku Krakowska pętla - autobus pojedzie do Krakowskiej (osiedle) bez zmian, następnie Okulickiego, Wyzwolenia i Krakowską

* linia nr 2

kierunek do przystanku bł. Karoliny pętla - autobus pojedzie do Krakowskiej (osiedle) bez zmian, następnie Witosa, Wiktora i do ul. bł. Karoliny

kierunek do ul. Bardowskiego - autobus pojedzie do Strzyżowskiej bez zmian, następnie Wiktora, Witosa, Krakowskiej (osiedle) i dalej trasą bez zmian

* linia nr 22

kierunek do Świlczy - autobus pojedzie Bardowskiego, Krakowską, Okulickiego, Wyzwolenia i dalej Krakowską

kierunek do ul. Bardowskiego - autobus do Krakowskiej (cmentarz) trasą bez zmian, następnie Wyzwolenia, Okulickiego, Krakowską i dalej trasą bez zmian

Linia nr 32

kierunek do al. Niepodległości - autobus pojedzie Miłocińską, Obrońców Poczty Gdańskiej, Wyzwolenia, Okulickiego, Witosa i dalej trasą bez zmian

w kierunku do ul. Miłocińskiej - autobus pojedzie do Witosa (przystanek Witosa - działki) bez zmian, następnie Witosa (lodowisko), Okulickiego, Wyzwolenia do pętli przy Miłocińskiej

Linia nr 33

kierunek do ul. Lubelskiej - autobus pojedzie do Dębickiej (skrzyżowanie z Krakowską) bez zmian, następnie

Wyzwolenia, Okulickiego, Krakowską i dalej trasą bez zmian.