Sport.pl

Jeden silny klub piłkarski w Rzeszowie? Resovia i Stal są za

Klub Piłkarski Rzeszów to pomysł na ratowanie rzeszowskiej piłki nożnej. Co ciekawe, popierają go działacze Resovii i Stali, które od lat nie mogą wydobyć się z ligowych peryferii. Teraz piłkarze obu klubów mieliby grać co najmniej na zapleczu ekstraklasy.

Więcej o rzeszowskiej piłce nożnej na RZESZOW.SPORT.PLPrezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc chce silnej drużyny piłkarskiej. Dlatego wyszedł z inicjatywą stworzenia nowego klubu połączonego z seniorskich zespołów Resovii i Stali Rzeszów. Nowy twór miałby nosić nazwę Klub Piłkarski Rzeszów i walczyć o najwyższe cele w I lidze, a nawet w ekstraklasie. "Stare" drużyny Resovii i Stali istniałyby dalej, ale grały na niższym poziomie. - Rzeszów zasługuje na silną drużynę - podkreśla rzecznik prezydenta miasta Rzeszowa Maciej Chłodnicki i dodaje: - Panu prezydentowi zależy na stworzeniu takiej drużyny, która reprezentowałaby miasto przynajmniej w I lidze. W tym celu prowadzone są już rozmowy z lokalnym biznesem na temat wsparcia finansowego.

Pomysł prezydenta Ferenca budzi kontrowersje, ale daje też nadzieje. Trudno bowiem pogodzić będzie dwa od dawna zwaśnione kluby do wspólnego działania oraz ich kibiców. Z drugiej jednak strony jedni i drudzy mają niewiele do stracenia. Stal i Resovia nie od dziś borykają się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Kluby ledwo wiążą koniec z końcem, co sprawia, że poziom piłkarski jest coraz słabszy. W minionym sezonie w II lidze mecze na stadionie przy Hetmańskiej czy na Wyspiańskiego oglądało średnio ok. 500 widzów. To jak na blisko dwustutysięczne miasto i tak popularną dyscyplinę, jaką jest piłka nożna, katastrofa.

W obecnym wymiarze rzeszowska piłka nie ma racji bytu na szczeblu centralnym. Pokaże to z pewnością nadchodzący sezon, w którym zespoły w II lidze bić się będą o pozostanie na tym poziomie przed zbliżającą się reformą. Ta bowiem od sezonu 2014/15 ma być zredukowana z dwóch grup do jednej ogólnopolskiej. Resovia z ligi już spadła, nie dostała licencji za zaległości wobec ZUS-u (ok. 300 tys. zł). Stal też ma długi i jeśli nie dostanie poważnego zastrzyku finansowego od miasta, a na to się nie zapowiada, grać będzie jedynie młodzieżą. - Kibice powinni zrozumieć sytuację. Widzimy, co się stało z Resovią. Nie wiadomo, czy my też w nadchodzącym sezonie nie postawimy tylko na młodzików - nie ukrywa Marek Poręba, prezes rzeszowskiej Stali, który pozytywnie odebrał pomysł stworzenia przez prezydenta Ferenca nowego klubu piłkarskiego w Rzeszowie. Podobnie zresztą jak sternik Resovii Aleksander Bentkowski.

Każda ze stron nie wyklucza współpracy, jak podkreśla dla dobra rzeszowskiej piłki, ale projekt pod nazwą "KP Rzeszów" musi być stabilny i perspektywiczny. Przede wszystkim finansowo. - Musimy wiedzieć, jak by miało to wyglądać od strony prawnej i finansowej. Nie chodzi tutaj o dwa nieprzepadające za sobą kluby, a o piłkę nożną, której Rzeszów potrzebuje na wysokim poziomie. Zdajemy sobie sprawę, że za chwilę odezwą się kibice. To jest jednak bardzo wąskie grono. Kluby mają swoje problemy, a sponsorzy, których moglibyśmy pozyskać, nie chcą dzielić się na dwie drużyny. Jest wiele osób w Rzeszowie, które chciałyby przyjść na dobry mecz bez względu na to, czy gra Stal, czy Resovia. To jest główna idea - uważa Poręba i dodaje, że nowy klub KP Rzeszów mógłby od nowego sezonu (początek 27 lipca) zagrać na licencji Stali w II lidze. - Poszliśmy krok dalej od Resovii i jesteśmy spółką akcyjną. Kwestia teraz tylko tego, czy Resovia będzie chciała zrezygnować z rozgrywek i dołączyć się swoim kapitałem.

- Musimy mieć gwarancje stabilizacji finansowej udzielonej od miasta przynajmniej w perspektywie trzech lat. Wtedy siadamy do stołu i przedstawiamy nasze racje za i przeciw - odpowiada z kolei Bentkowski. - Zdaję sobie sprawę, że są to ważne decyzje dla miasta. Nie ma bowiem lepszej promocji dla Rzeszowa. Teraz tylko pytanie, czy miasto jej chce, czy woli zadowalać się sukcesami wybudowania choćby kolejnego orlika - kończy prezes Resovii.

Więcej o:
Komentarze (9)
Jeden silny klub piłkarski w Rzeszowie? Resovia i Stal są za
Zaloguj się
 • passazer

  Oceniono 26 razy 20

  Z dwóch trabantów nie zrobisz mercedesa.

 • stanislas38

  Oceniono 20 razy 16

  Nowy klub nowi ludzie. Obecnym działaczom dziękujemy.

 • bigosmiszcz

  Oceniono 34 razy 10

  Świetna decyzja !!!
  Brawo !!!

  Wierny kibic zwycięskich drużyn.

 • wielki_zderzacz

  Oceniono 16 razy 8

  Jedno miasto, jeden stadion, jeden klub - tak trzymać.

  Jednak nauka na błędach innych, nawet większych miast nie poszła w las...

 • czytelnikrzeszow

  Oceniono 14 razy 4

  Skąd się wezmą kibice ? A skąd się wzieli kibice na Podpromiu ? Myślisz, że po awansie do 1 ligi AKS Resovia miała od razu pełną halę na każdym meczu i ogromne kolejki do kas ? Jeśli będą sukcesy kibice będą w sekundę. Wszyscy Ci którzy nie chodzą dziś na mecze, bo nie chcą słuchać głupich okrzyków lub boją się poprostu o siebie czy swoje dzieci, ruszą tłumnie na trybuny ! Świetny pomysł

 • sceptyk31

  Oceniono 11 razy 1

  Na bazie Stali i Resovii to się nie uda, bo jak przyjdzie do konkretów działacze w walce o stołki się poróżnią. Natomiast ma sens gdy utworzy się nowy klub wyłącznie piłkarski , z dotychczasowych "potęg" powinni zabrać tylko licencje na grę w II lidze i to szybko, bo w przyszłym sezonie będzie do wzięcia tylko III liga. Natomiast Stan i Resovia powinny istnieć i zajmować się grupami mlodziezowymi w piłce, a także innymi dyscyplinami, a może piłka nożną dziewczyn ? Przecież w takim mieście jak Rzeszów sa chętni młodzi ludzie do uprawiania lekkoatletyki, może znowu zapasy itp.

 • szamanpilki7

  Oceniono 4 razy -2

  Mój komentarz - protest do tej sprawy. Dla mnie to ignorowanie kibiców.

  pozielonejtrawie.blog.pl/2013/07/14/pilka-nozna-jest-dla-kibicow/

 • jan.bar

  Oceniono 20 razy -4

  pomysł może i dobry ale skąd oni wezmą kibiców? kibice Stali i Resovii nie będą chcieli kibicować wspólnemu klubowi, może studenci z innych miast zostaną kibicami tego klubu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX