Developres Rzeszów w pierwszej lidze! Karpaty trzecie w finale

Dzięki zwycięstwu 3:0 nad Politechniką Częstochowską siatkarki Developresu Rzeszów zapewniły sobie awans do I ligi! Sztuka ta nie udała się Karpatom Krosno, które w ostatnim decydującym spotkaniu uległy niepokonanemu Zawiszy Sulechów 2:3.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PL

Po dwóch dniach turnieju finałowego o awans do I ligi w najlepszej sytuacja był Zawisza, który miał na koncie dwa zwycięstwa. Po jednej wygranej miały Developres i Karpaty i tylko od ich występów zależało to, czy zapewnią sobie awans.

Rzeszowianki pojedynek z Politechniką rozpoczęły lekko stremowane i oddały inicjatywę rywalkom. Po niemrawym początku Developres jednak zaczął grać swoje i szybko odrobił kilkupunktową stratę, wychodząc nawet na prowadzenie. Przyjezdne nie były w stanie przeciwstawić się mocnym atakom ze skrzydeł i wyraźnie przegrały pierwszą partię, zdobywając zaledwie 16 punktów.

W drugim secie Developres walczył o każdy punkt, jednak nie radził sobie w przyjęciu i przegrywał w pierwszej części seta aż pięcioma punktami. Dobra zagrywka Pauli Szeremety pozwoliła zniwelować prowadzenie przyjezdnych i wyrównać wynik spotkania. Dalej walka toczyła się punkt za punkt. Politechnika nie wytrzymała presji w końcówce i zaczęła popełniać błędy własne. Rzeszowianki wyszły na dwupunktowe prowadzenie (20:18). Trener gości poprosił o czas, jednak nie zdołał wybić z uderzenia Karoliny Filipowicz, która po przerwie popisała się asem serwisowym. Rzeszowianki dołożyły w końcówce piorunujące ataki z prawego skrzydła i wygrały seta.

Trzecia partia była pokazem siły i siatkarskich umiejętności zawodniczek Developresu. Rzeszowianki przeważały od pierwszych piłek niemal w każdym elemencie. Mocno zdeprymowane częstochowianki próbowały wybić z uderzenia skuteczne w ataku i niemal bezbłędne w zagrywce gospodynie turnieju, lecz bezskutecznie. W ich grę wkradła się nerwowość, która nie przyniosła niczego dobrego. Developres wygrał seta do 12, zapewniając sobie tym samym miejsce w I lidze. Po ostatniej piłce radości nie było końca, polały się szampany.

Developres Rzeszów3
Politechnika Częstochowska0
Sety: 25:16, 25:18, 25:12

Developres: Filipowicz, Olszówka, Cieśnik, Warzocha, Adamska, Szeremeta oraz Peret (libero), Wilk

Politechnika: Jędrys-Szynkiel, Migoń, Siuda, Olczyk, Stępień, Kosmala oraz Bąkowska (libero), Kostiuk, Pabian, Kubik

Ostatniego spotkania rzeszowskiego turnieju do udanych zaliczyć nie mogą siatkarki Karpat Krosno. Pomimo zaciętej walki nie udało im się wywalczyć awansu do pierwszej ligi. By to uczynić, musiały wygrać z Zawiszą 3:0.

Sprawa awansu rozstrzygnęła się już w pierwszym secie, gdzie krośnianki były bezradne. Nie mogły poradzić sobie z tym, co na parkiecie wyprawiały siatkarki Zawiszy Sulechów. Od początku partii osiągnęły one kilkupunktową przewagę, którą konsekwentnie powiększały, nie dając pograć rywalkom. Trener Karpat robił, co mógł, by wybić Sulechów z uderzenia, ale ani zmiany, ani czas nie przyniosły poprawy. Karpaty przegrały seta do 18.

Sytuacja zmieniła się dopiero w drugim secie. Przegrana mocno zmotywowała krośnianki do podjęcia walki i już na początku kolejnej partii wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Zawisza był wyraźnie zaskoczony postawą rywalek i nie radził sobie z w przyjęciu, dając się odrzucić od siatki. Zagrywka Joanny Bedy wyprowadziła Karpaty na prowadzenie 19:8. Do końca partii Sulechów nie był w stanie obrobić tak dużej straty.

Trzecia partia należała do najbardziej wyrównanych. Gra na przestrzeni całego seta toczyła się punkt za punkt, czasem nieznacznie na prowadzenie wychodziły siatkarki z Krosna. W końcowej fazie seta krośnianki odskoczyły na czteropunktowe prowadzenie, które utrzymały do końca partii.

Do czwartego seta Zawisza przystąpił podrażniony porażką w dwóch kolejnych partiach i mocno ruszył do odrabiania strat, zdobywając pierwsze pięć punktów z rzędu. Karpatom stratę udało się zmniejszyć do dwóch oczek dopiero w połowie seta. Jednak przewaga cały czas była po stronie Zawiszy. O zwycięstwie miał zadecydować tie-break.

W decydującym secie najpierw serię punktów zdobyło Krosno, zaraz potem tym samym odpowiedział Sulechów, choć na siatce bardziej agresywne, a przede wszystkim skuteczniejsze były krośnianki. Po zmianie stron role się odwróciły. Zawisza odpalił skuteczny blok, na który rady nie znalazły atakujące Karpat. Do tego doszła punktowa zagrywka i ze zwycięstwa mogły się cieszyć siatkarki Zawiszy Sulechów, które wygrały turniej i razem z Developresem zapewniły sobie awans do I ligi.

Krośnianki turniej ukończyły na trzecim miejscu, ale niewykluczone, że i one zagrają w przyszłym sezonie w I lidze. Choć oficjalnie awans z rzeszowskiego turnieju miały wywalczyć dwie drużyny, to w trakcie jego trwania pojawiały się głosy, że PZPS ostatecznie ma podjąć decyzję, że z finałowego turnieju awans uzyskają trzy ekipy. Krośnianki jednak będą musiały teraz czekać na oficjalne potwierdzenie tej informacji.