Rzeszowscy kadeci mistrzami Polski w siatkówce!

Siatkówka

Siatkówka (Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta)

Kadeci AKS-u Rzeszów pokonali drużynę Jastrzębskiego Węgla 3:2 i zostali młodzieżowymi mistrzami Polski w swojej kategorii wiekowej.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PL

W Proszowicach rywalizacja o medale mistrzostw Polski kadetów toczyła się od środy. Najlepsi spośród ośmiu ekip okazali się podopieczni trenera Artura Łozy, którzy do dorobku rzeszowskiego AKS-u dołożyli kolejny złoty medal (wcześniej mistrzami Polski zostali młodzicy). W finale młodzi rzeszowianie pokonali 3:2 Jastrzębski Węgiel. Trzecią pozycję zajęli siatkarze Metra Warszawa.

AKS Rzeszów w turnieju finałowym nie miał lekko. Cztery z pięciu pojedynków kończył w tie-breaku. Na szczęście wszystkie rozstrzygnął na swoją korzyść.

W fazie grupowej w pierwszych dwóch spotkaniach z Chemikiem Bydgoszcz i Metrem Warszawa rzeszowianie na przewagi rozstrzygali losy awansu do strefy medalowej. W pierwszym meczu musieli odrabiać wynik 0:2, ale w walce na przewagi 17:15 pokonali bydgoszczan w decydującej partii.

Pewni awansu do półfinału rzeszowianie w trzecim meczu w grupie spotkali się z Wifamą Łódź. Był to zdecydowanie najłatwiejszy pojedynek w całym turnieju. AKS Rzeszów w każdym elemencie zdominował rywala, a zwycięstwo w trzech setach pozwoliło zająć pierwsze miejsce w grupie.

W półfinale czekał AZS UWM Olsztyn. Była to znów pięciosetowa batalia. Kadeci AKS-u pokazali po raz kolejny, że mają mocne charaktery i potrafią wytrzymać ogromną presję, a co najważniejsze, znów potrafili odrobić straty. Po trzech setach AKS przegrywał 1:2. Udało się doprowadzić do tie-breaku i wygrać decydującą partię do 13.

W finale spotkały się dwie drużyny, które w tym turnieju jeszcze nie przegrały. Jastrzębski Węgiel w drodze do finału stracił zaledwie jednego seta, ale w finale musiał uznać wyższość rywali.

Rzeszowscy kadeci przystąpili do walki bez tremy i łatwo wygrali pierwszą partię. Jastrzębski jednak nie odpuścił, wygrywając drugiego i czwartego seta. Po raz kolejny AKS musiał rozstrzygać losy zwycięstwa w tie-breaku. Kadeci trenera Łozy najwyraźniej mają patent na wygrywanie pięciosetówek i zdecydowanie w tie-breaku pokonali jastrzębian do 11, zdobywając złoty medal mistrzostw Polski.

Rzeszowianie oprócz złotego medalu otrzymali nagrody indywidualne. Najlepszym blokującym został Marcin Kania, nagroda dla najlepszego rozgrywającego przypadła Marcinowi Komendzie, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Mateusz Jóźwik.

W finałach mistrzostw Polski grały również kadetki San Pajda Jarosław, które w grupie zajęły dopiero 3. miejsce i musiały walczyć o dalsze pozycje. W decydującym spotkaniu uległy siatkarkom MOS Woli Warszawa i zakończyły mistrzostwa na 6. miejscu.

Wyniki MP kadetów:

Faza grupowa: AKS V LO I Rzeszów - Chemik I Bydgoszcz 3:2 (23:25, 16:25, 25:20, 25:19, 17:15); AKS V LO I Rzeszów - Metro Warszawa 3:2 (25:19, 20:25, 21:25, 25:12, 15:11); Wifama Łódź - AKS V LO I Rzeszów 0:3 (18:25, 15:25, 12:25)

Półfinał: AZS UWM Olsztyn - AKS V LO I Rzeszów 2:3 (20:25, 25:16, 25:22, 20:25, 13:15)

Finał: Jastrzębski Węgiel -AKS V LO I Rzeszów 2:3 (22:25, 25:18, 23:25, 25:12, 11:15)