Londyn 2012. Naszych dziewięciu wspaniałych na igrzyskach

Dziś w Londynie startują XXX igrzyska olimpijskie. Kibice w naszym regionie będą mogli trzymać kciuki aż za dziewięciu przedstawicieli naszych klubów w kadrze Polski. To najwięcej od ponad 30 lat.

Wszystko o występach podkarpackich olimpijczyków w specjalnym serwisie na RZESZOW.SPORT.PLW 1980 roku w Moskwie nasz region reprezentowało jedenastu sportowców. Później było już tylko gorzej. Na przełomie wieków Podkarpacie nie było reprezentowane na igrzyskach trzy razy z rzędu. Przełom nastąpił dopiero w Pekinie cztery lata temu. Barwy podkarpackich klubów reprezentowało wtedy pięciu sportowców. Dwójka z nich jest też w tym roku w Londynie.

Mowa o tenisistce stołowej Li Qian i siatkarzu Krzysztofie Ignaczaku. Ten drugi jest w ogóle weteranem, dla niego będą to już trzecie igrzyska. W Atenach w 2004 roku "Igła" występował jako gracz Skry Bełchatów, teraz po raz drugi jedzie jako zawodnik Asseco Resovii.

Będzie mu towarzyszyć trójka kolegów z klubu: Piotr Nowakowski, Grzegorz Kosok i Zbigniew Bartman. Statystykiem jest natomiast Michał Mieszko Gogol, który na co dzień także pracuje dla Asseco Resovii. Cała resoviacka ekipa ma szanse wrócić z Londynu z medalami. - Nikt nam nie da medalu za darmo. Wiemy, jak ciężka, kręta i daleka droga przed nami. Tylko drogą małych kroczków osiągniemy cel - mówił przed wylotem Bartman. Polacy po wygraniu rozgrywek Ligi Światowej są jednak nie tylko faworytem do medalu, ale nawet do złota.

O inne medale dla Podkarpacia będzie trudniej. Najbliższa ich zdobycia jest pochodząca z Chin tenisistka stołowa z Tarnobrzega Li Qian. Dla niej to drugie igrzyska. W Pekinie jednak występy skończyła szybko, w pierwszej rundzie. - Teraz będzie zdecydowanie łatwiej. Jadąc tam, nie denerwowałam się bardzo, ale przy stole było gorzej. Byłam mało doświadczona, nie potrafiłam się skupić na meczu. Trybuny były blisko, wszyscy mówili po chińsku, a ja to rozumiałam - śmieje się teraz Li Qian, która w Londynie wystartuje dopiero w trzeciej rundzie. Wszystko dzięki wysokiej pozycji w rankingu. - Moim marzeniem jest wejść do ósemki, ale wiadomo, że gdzieś tam zawsze myśli się o medalu - dodaje "Mała".

W odróżnieniu od występu w Pekinie Li Qian nie będzie osamotniona. W Chinach co prawda, podobnie jak teraz w Londynie, towarzyszył jej trener klubowy Zbigniew Nęcek, ale nie miała obok żadnej koleżanki. Teraz będzie z nią Kinga Stefańska, druga z tenisistek Zamku Tarnobrzeg, która będzie rezerwową w turnieju drużynowym.

W Londynie w turnieju indywidualnym tenisa stołowego wystąpi też polski jedynak, także pochodzący z Chin Wang Zeng Yi, który niedawno zmienił klub i przeniósł się do Kolpingu Jarosław. - Ósemka to będzie cel, ale zawsze marzyłem o medalu. Mogę zapewnić, że dam z siebie wszystko - mówi "Wandżi".

Po raz pierwszy od dłuższego czasu Podkarpacie będzie też miało swoich lekkoatletów. W Londynie o wysokie wyniki powalczy dwójka chodziarzy sportowych Sokoła Mielec: Paulina Buziak i Rafał Augustyn. Oboje na 20 km. Dla Augustyna będą to już drugie igrzyska. Cztery lata temu w Pekinie zajął 29. miejsce na dystansie 20 km. Wtedy jednak reprezentował barwy AZS-u AWF-u Kraków. Dla Buziak wyjazd do Londynu to absolutny debiut. - To spełnienie moich marzeń. Ale nie jadę tam na wycieczkę. Chcę pokazać się z jak najlepszej strony - mówi chodziarka.

Buziak i Augustyn spośród całej podkarpackiej dziewiątki wyróżniają się tym, że oboje urodzili się w naszym regionie. Pozostali nasi olimpijczycy są napływowi. W Londynie natomiast będziemy mieli też trójkę sportowców, którzy wywodzą się z Podkarpacia, ale reprezentują barwy AZS-u AWF-u Kraków. Są to dwaj chodziarze: Grzegorz Sudoł z Nowej Dęby i Rafał Sikora z Mielca, a także startująca w biegu na 3000 m z przeszkodami lekkoatletka Matylda Szlęzak z Rzeszowa.

Swoich przedstawicieli będziemy mieli także w innych reprezentacjach. Aż trzech siatkarzy Asseco Resovii reprezentować będzie barwy Niemiec (Jochen Schops), Serbii (Nikola Kovacevic) i USA (Paul Lotman). W sumie trzymać będziemy więc kciuki za piętnastu sportowców.

Kiedy startują nasi olimpijczycy?

Sobota 28 lipca, godz. 19

Tenis stołowy I runda - Wang Zeng Yi

Niedziela 29 lipca, godz. 20

Tenis stołowy III runda - Li Qian

Siatkówka - Polska - Włochy

Wtorek 31 lipca, godz. 11.30

Siatkówka - Polska - Bułgaria

Czwartek 2 sierpnia, godz. 16.45

Siatkówka - Polska - Argentyna

Piątek 3 sierpnia, godz. 10

Tenis stołowy. Drużyna - Li Qian, ew. Kinga Stefańska

Sobota 4 sierpnia, godz. 11.30

Siatkówka - Polska - Wielka Brytania

Sobota 4 sierpnia, godz. 17

Chód sportowy 20 km - Rafał Augustyn

Poniedziałek 6 sierpnia, godz. 9.30

Siatkówka - Polska - Australia

Sobota 11 sierpnia, godz. 17

Chód sportowy 20 km - Paulina Buziak