Czwórka olimpijczyków z Podkarpacia. Ale to jeszcze nie koniec

Dwie tenisistki stołowe Li Qian i Kinga Stefańska, a także dwójka chodziarzy Paulina Buziak i Rafał Augustyn pojadą na igrzyska olimpijskie do Londynu. Cała czwórka reprezentuje podkarpackie kluby, Zamek Tarnobrzeg i Sokół Mielec. Ale olimpijczyków z Podkarpacia będzie więcej.

Więcej o sporcie na Podkarpaciu na RZESZOW.SPORT.PLPolski Komitet Olimpijski ogłosił w sobotę skład kadry Polski na igrzyska w Londynie. Łącznie znalazło się tam 216 osób, w tym czwórka sportowców z naszego regionu.

Dla tenisistki stołowej Li Qian olimpiada w Londynie będzie już drugą w karierze. Chinka z polskim obywatelstwem występowała przed czterema laty w Pekinie, gdzie odpadła w pierwszej rundzie. Docelowo jednak była przygotowywana przez trenera klubowego Zbigniewa Nęcka na olimpiadę w Londynie. 26-letnia tenisistka od 2005 roku występuje w KTS-ie Tarnobrzeg. Polskie obywatelstwo otrzymała w 2007 roku. To najbardziej utytułowała z polskich pingpongistek. Na swoim koncie ma m.in. brąz mistrzostw Europy w singlu z 2011 roku, brąz i srebro w drużynie w ME w 2009 i 2010 roku, a także zwycięstwo w prestiżowym turnieju Europa Top 12 w 2009 roku. W Londynie będzie grała zarówno w singlu jak i w drużynie.

W drużynie, wraz z Li Qian, w składzie Polek znalazła się także jej klubowa koleżanka Kinga Stefańska. Kapitan Zamku Tarnobrzeg w trakcie igrzyska będzie zawodniczką rezerwową. To pierwsza kwalifikacja olimpijska dla 32-letniej tenisistki z Tarnobrzega.

Stefańska barwy KTS-u reprezentuje od 1994 roku, a jego kapitanem jest od 2003 roku. Dwukrotnie zdobywała indywidualne mistrzostwo Polski, w drużynie z kolei jest multimedalistką w kraju, bowiem tarnobrzeżanki na długi lata zdominowały rywalizację w kraju.

Trzecią reprezentantką Podkarpacia w Londynie będzie chodziarka Paulina Buziak, która wystartuje na dystansie 20 km. Mielczanka do Londynu pojedzie jako rekordzistka Polski i najlepsza obecnie chodziarka w naszym kraju. 26-letnia lekkoatletka od lat należy do czołówki polskiego chodu sportowego, ale dopiero w tym roku sięgnęła po mistrzostwo Polski na dystansie 20 km. Złoto zdobyła także w hali na 3 km.

Pod koniec ubiegłego roku Buziak wraz z inną chodziarką z Podkarpacia Katarzyną Kwoką, została pominięta przez Podkarpacki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki przy podziale pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie przygotowań olimpijskich. Udowodniła jednak, że szefowie POZLA mylili się, nie stawiając na nią.

Kwoka z kolei była bliska wyjazdu do Londynu, wypełniła minimum, ale jej czas był dopiero czwarty wśród polskich zawodniczek, a do Londynu mogły pojechać tylko trzy najlepsze.

W chodzie sportowym nasz region będzie miał jednak dwóch przedstawicieli. Wszystko dzięki koledze klubowemu Buziak, Rafałowi Augustynowi, który wystartuje na dystansie 20 km. Dla 28-letniego zawodnika będą to drugie igrzyska. W Pekinie, gdzie zajął 29. miejsce na dystansie 20 km, Augustyn reprezentował jednak barwy AZS-u AWF Kraków.

Augustyn podobnie jak Buziak od lat plasuje się w ścisłej krajowej czołówce. Na swoim koncie ma dwa złote medale mistrzostw Polski na dystansie 20 km i jeden na 50 km. Do tego jest stałym uczestnikiem największych europejskich i światowych zawodów, w których często plasował się w czołówce.

Liczba olimpijczyków z Podkarpacia nie zamknie się jednak w czterech osobach. W poniedziałek bowiem poznamy skład kadry siatkarzy, a szanse na wyjazd do Londynu mają tam czterej zawodnicy Asseco Resovii (Krzysztof Ignaczak, Piotr Nowakowski, Grzegorz Kosok, Zbigniew Bartman). Oprócz tego rzeszowski klub będzie miał najprawdopodobniej jeszcze trzech innych olimpijczyków, którzy będą reprezentować barwy USA (Paul Lotman), Niemiec (Jochen Schops) i Serbii (Nikola Kovacević). W Londynie wystąpi też trzecia z tenisistek Zamku Tarnobrzeg, Ukrainka Margaryta Pesotska, która niedawno dołączyła do zespołu mistrzyń Polski.